BETA

18.11.2016

22:37

נושאים חמים

גורמים משפטיים בכירים: לא ניכרים היבטים פליליים בפרשת הצוללות

פרשת הצוללות ממשיכה להכות גלים: גורמים בכירים במשרד המשפטים אמרו לחדשות 10 כי מעיון ראשוני לא ניכר היבט פלילי בפרשה אך היא תועבר לבחינת הפרקליטות וייתכן כי תועבר אף לבחינת מבקר המדינה • בניגוד להודעת נתניהו מתברר כי עו"ד דוד שמרון דיווח לו בעבר על ענייניו העסקיים • לשכת רה"מ: "לא יהיה כלום - כי פשוט אין כלום"

גורמים משפטיים בכירים במשרד המשפטים אמרו היום (שישי) לחדשות 10 כי על פניו ומעיון ראשוני בלבד לא ניכרים היבטים פליליים בפרשת הצוללות.


עם זאת אותם גורמים אמרו כי פרקליט המדינה הנחה את הפרקליטות לבחון אם יש היבטים פליליים בפרשה שנחשפה כאן בחדשות 10, לפיה פרקליטו של נתניהו דוד שמרון מייצג את החברה שעומדת מאחורי עסקת הצוללות עם גרמניה.

 

לכתבות נוספות על פרשת הצוללות:

בנט מגן על נתניהו: "לא מושחת, לעולם לא ימכור את בטחון ישראל"

סערת הצוללות: "ליצרן הגרמני עבר עשיר של הרשעות בשוחד"

נתניהו: שמעתי על הקשר בין שמרון לצוללות - רק כשערוץ 10 פנה לתגובה

 

נוסף על כך, פרשת הצוללות אף נבדקת במחלקת הייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים על מנת לבדוק האם נפל פגם בהתנהלות ראש הממשלה ופרקליטו האישי לגבי ניגוד העניינים.


הגורמים העריכו כי לא מן הנמנע כי לאחר בחינה ראשונית של החומר יעביר היועץ המשפטי לממשלה את הפרשה לידי מבקר המדינה ואם זה לאחר בדיקתו יראה שישנם היבטים פליליים - העניין יחזור שוב לידי היועמ"ש.

 

 

 

הפרקליטות תבחן את הפרשה. בנימין נתניהו
 

הפרקליטות תבחן את הפרשה. בנימין נתניהו(רויטרס)

 

בעניין בדיקתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדיקה הנמשכת זה זמן רב, נמסר כי ישנו מישור בבדיקה שהמידע בו מוגדר כמידע איכותי ואותם גורמים העריכו כי לא יהיה מנוס מלחקור את ראש הממשלה באזהרה בעניין זה.


יש להזכיר כי עו"ד שמרון ייצג את אחד המועמדים על רכישת בנק דיסקונט, כשנתניהו היה שר אוצר ונתניהו פסל את עצמו מהתעסקות בנושא בשל ניגוד עניינים. כלומר, ראש הממשלה ידע לפסול עצמו מלטפל בנושא בשל קשריו עם שמרון.

 

כמו כן לאחר ש"ידיעות אחרונות" ביצע תחקיר על שמרון שקידם עסקת נדל"ן בירושלים, נטען כי נתניהו סייע לעסקה ושמרון הודה כי דיבר על נתניהו על כך. זו לפחות דוגמא אחת בה שמרון הודיע לנתניהו בעבר על ענייניו העסקיים, זאת בניגוד להודעתו של ראש הממשלה שמעולם אנשים המקורבים לו לא דיברו איתו על עסקיהם.

 

יש עוד שפע של עסקאות ששמרון טיפל בהן ונתניהו טוען כי מעולם לא ידע עליהם. אם נתניהו ידע כי שמרון מטפל בעסקת הצוללות, קשה להבחין בין כך לבין הפרת האמונים שהורשע בגינה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לגבי ישיבה עסקית בה נכח עם פרקליטו האישי אורי מסר.

 

נשאלת השאלה כיצד שמרון לא דיווח דבר מסוג זה לראש הממשלה אותו הוא רואה פעמים רבות, כאשר מדובר בעסקה בשווי של מיליארדי שקלים? שמרון ציין בתגובתו כי לא היה צריך לדווח כי פעל מול הגרמנים ולא מול המדינה.

 

 

 

כיצד שמרון לא דיווח על העסקה לרה
 

כיצד שמרון לא דיווח על העסקה לרה"מ. צוללת(חדשות 10)

 

הערב התארח שר השיכון והאלוף לשעבר יואב גלנט ב"שישי" ומתח ביקורת על הפרסומים לפיהן במערכת הביטחון לא היו מעוניינים בשלוש הצוללות "הצוללות הן צורך של מדינת ישראל והדרג המדיני. צוללות הן פוליסת הביטוח של ישראל".

 

מוקדם יותר היום שר החינוך, נפתלי בנט, נחלץ להגן על ראש הממשלה נתניהו מול הטענות שעלו בתחקירים. "נתניהו לא מושחת", כתב בנט בחשבון הטוויטר שלו, "הוא לעולם לא ימכור את ביטחון ישראל עבור כסף". מאוחר יותר הוסיף: "אני מכיר את נתניהו מעל עשר שנים. אנו יריבים פוליטיים, ויש לנו חילוקי דעות. מושחת הוא לא".

 

גם שרת התרבות מירי רגב הגיבה לסערה בחשבון הטוויטר שלה, וכתבה: "כמה נמוך עוד אפשר לצלול? הגעתם לקרקעית ולא מצאתם דבר. הגיע הזמן לשחרר לחץ".

 

אמש הודיע יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג, כי יפעל להקמת ועדה פרלמנטרית שתחקור הפרשה. "אין מנוס אלא לחקור את כלל ההיבטים בפרשת הצוללות הכה רגישה, לרבות מעורבות מקורבי רה"מ", הודיע הרצוג, "הוריתי ליו"ר הסיעה ליזום ועדת חקירה פרלמנטרית בהקדם".

 

תגובת לשכת ראש הממשלה: תהליך ההצטיידות בצוללות היה מקצועי וסדור לחלוטין. כל הגורמים המקצועיים בצה"ל ובמערכות הביטחון היו והינם מעורבים בהחלטות.  רה"מ החליט בסוף התהליך לקבל את עמדת מערכת הביטחון ברכש הצוללות ואף החליט לדחות את המלצת ראש המל"ל להרחיב את צי הצוללות. די בדברים אלה כדי להפריך לחלוטין את הטענה שתהליך זה הושפע מגורמים חיצוניים. דוד שמרון לא שוחח מעולם עם רה"מ על הצוללות ולא על שום נושא אחר הנוגע להצטיידות חיל הים וממילא שום גורם חיצוני לא יכול להשפיע על התהליך המקצועי הזה.

אנו חוזרים ואומרים: בסופו של דבר לא יהיה כלום - כי פשוט אין כלום.