28.10.2018

10:51

נושאים חמים
 חשיבה חיובית יכולה לבנות מציאות
חשיבה חיובית יכולה לבנות מציאות,
יחצ

איך חשיבה חיובית תשפיע על ההצלחה העסקית שלכם?

בעידן כה תחרותי בו עסקים קטנים רבים לא שורדים בשוק, קל מאוד לאבד ביטחון. רמת האושר של בעלי עסקים עשויה להיפגע כתוצאה מהמחשבה על אובדן העסק שהם בנו במו ידיהם וטיפחו במשך זמן רב, בין אם רק ברמת הרעיון ובין אם בפועל בניהול העסק עצמו.


חשיבה שלילית יכולה לבנות מציאות. כלומר, ברגע שמתמסרים לתחושת הקושי והאובדן הצפוי – באופן טבעי הביצועים יורדים. כבר לא משקיעים כמו פעם עם האנרגיות הדרושות להצלחה וכתוצאה מכך, העסק סובל, העובדים ממורמרים והלקוחות מרגישים שמשהו לא טוב קורה בעסק ותופסים מרחק.
 
מחקרים רבים שנעשו בתחום של פסיכולוגיה חיובית הצביעו על הקורלציה שיש בין הדרך שבה בעלי עסקים תופסים את העולם העסקי ואת העסק עצמו להצלחה העסקית שלהם. כך למשל, מי שסבורים שהם משתמשים באחוזים גבוהים מהיכולות שלהם בניהול העסק ישגשגו יותר בעבודה ומי שמתייחס גם לחלקים הבלתי נעימים בעסק בצורה קלילה וחיובית – ישיג תוצאות טובות יותר.

 

אז כיצד תוכלו ליישם פסיכולוגיה חיובית בניהול העסקי שלכם?

למצוא את החוזקות ולהתמקד בהן
חשוב מאוד בניהול צוות וגם בניהול עצמי של עסק, לאתר את נקודות החוזק של כל עובד וגם שלכם בתור בעלי העסק. אם למשל, אבחנתם שאתם טיפוסים יצירתיים שטובים בשלב היוזמה והרעיון, חשוב שתתמקדו במה שאתם טובים בו ותמצאו אנשים שישלימו אתכם בצדדים אחרים. למשל, מישהו שיהיה אחראי על הלוגיסטיקה או על ההיבטים הפיננסיים וכך גם בקרב העובדים שלכם בהרכבת צוות מנצח שמשלים זה את זה ביכולות ובכישורים.
הקצו משימות לפי החוזקות של כל עובד על מנת להפיק ממנו את המקסימום ולהעניק לו גם תחושת ביטחון ביעילות בתרומתו לעסק.

 

הכל עניין של פרספקטיבה
קשה מאוד להימנע לחלוטין מעיסוק במשימות ומחויבויות משעממות, במיוחד אם העסק קטן ואין תקציב גדול להוציא על מיקור חוץ. עם זאת, ברגע שתפתחו פרספקטיבה חיובית יותר גם לגבי מטלות מייגעות, תשימו לב שאתם צולחים את המשימות בקלות ובנעימים.
מהאזנה לפודקאסטים או מוסיקה נעימה תוך כדי עבודה ועד השלמת כל משימה במתן צ'ופר לעצמכם על כך שעמדתם ביעד המבוקש.
רבים, לדוגמא, מתקשים לחזור לשגרת עבודה, במיוחד אחרי תקופות ארוכות של חגים או סופי שבוע. אבל אם תחשבו על החזרה לעסק כאל הזדמנות להוציא לפועל תכנית מעניינת ולהתפתח – תמנעו משביזות יום א' בקלות רבה.

 

יצירת קשרים אישיים
מחקרים רבים מראים שיחסים בינאישיים מעלים את פריון העבודה ואת רמת האושר. נסו לחזק את הקשר עם העובדים ואם אתם עובדים בסולו – צאו לפגישות, קבעו עם קולגות סיעור מוחות ואפילו ארוחת צהריים, הצטרפו לקבוצת נטוורקינג כדי לקבל חיזוקים ולהיות חלק מקהילה תומכת.

צרו לעצמכם סביבת עבודה חיובית הן מבחינת עיצוב, אווירה, אנשים שיהיה לכם נעים לעבוד אתם ותגלו איזה אפקט חיובי יש לכל אלה על ההצלחה העסקית שלכם.  

 

אפרת דודיאן, מרצה על חשיבה חיובית, יועצת עסקית ומקדמת אתרים בכירה efratdavidian.com