11.12.2018

12:17

 ספרים, ילדים, ספרים
ספרים, ילדים, ספרים,
shutterstock

את הספרים האלה אתם חייבים לקרוא

ילד שפוגש מדי לילה מפלצת, סיפור על השואה מנקודת מבט פולנית וספר פנטזיה אחד מילאו את עולמו של איתמר שטאובר בן ה-12 בחנוכה, והוא כאן כדי להמליץ
 7 דקות אחרי חצות

7 דקות אחרי חצות ( יח"צ)

 

״7 דקות אחרי חצות״

 

״לנגד עיניו של קונור נאספו הענפים העליונים של העץ ויצרו יחד פנים עצומים ונוראים שמתוכם הבליחו פה אף ואפילו עיניים שהחזירו לו מבט״.

הספר ״שבע דקות אחרי חצות״ של פטריק נס  מספר על נער בן 13 הפוגש את אותה המפלצת בכל יום מאז שאמו החלה לקבל את הטיפולים שלה. בשעה שבע דקות אחרי חצות המפלצת מספרת לו מעשיות. קונור הוא נער ללא חברים ואפילו יש בבית בספרו בריונים המציקים לו ומכים אותו.

סגנון הכתיבה קולע בדיוק למטרה, מפורט במידה הנכונה. עם זאת, העלילה אינה טובה כל כך ביחס לספרים אחרים שקראתי ובעיני היא מתקדמת לאט.

הציורים בספר מרהיבים, מלאי חן, ואינם דומים לשום דבר אחר שראיתי בספרים מהז'אנר.

פטריק נס, מחבר טרילוגיית ״כאוס מהלך״, פורש לפנינו סיפור מרטיט לב על אובדן ועל התבגרות – סיפור שיהדהד בלבכם זמן רב לאחר שתסיימו לקרוא אותו. 

 7 דקות אחרי חצות זכה לביקורות משבחות ואינספור פרסים, ביניהם מדליית קרנגי ומדליית קייט גרינוויי, וסרט המבוסס עליו יצא לאקרנים בשנת 2016.

בשורה התחתונה, נהניתי מהקריאה ואני ממליץ על הספר לגילאי 10-12.

 

"7 דקות אחרי חצות", מאת פטריק נס, איורים ג'ים קיי, הוצאת מודן, מחיר: 74 שקל

 

 האיש מן הצד האחר

האיש מן הצד האחר ( יח"צ)

 

 

 

האיש מן הצד האחר

מה חושב ילד החי בימי המלחמה בורשה הפולנית על היהודים הסגורים בצד השני של חומת הגטו? מה מבין מריאן ומה הוא מרגיש כשעליו לעזור לאביו החורג להבריח מזון דרך נקבות הביוב לתוך הגטו? יום אחד נגרר מריאן אחרי שני פרחחים ומשתתף בסחיטת כסף מיהודי הבורח מהגטו. אמו תופסת אותו, ואז לפתע מתגלה לו סוד שמשנה את חייו ומוביל אותו, שלא במתכוון, למשך יום אחד לתוך קלחת מרד גטו ורשה
"האיש מן הצד האחר "הוא סיפורו של עיתונאי פולני על קורותיו בגיל ארבע עשרה. הסיפור נכתב בידי אורי אורלב, מחברם של "האי ברחוב הציפורים", "חיית החושך" וספרים רבים נוספים. כמו בכל ספריו יש גם בספר הזה אמת ופשטות הנוגעות ללב והופכות את הקריאה לחוויה שלא תישכח.

מגיל צעיר שמעתי סיפורים על מלחמת העולם השנייה מהצד שלנו, מהזווית היהודית. בספר הזה הסיפור מסופר לא מצד היהודים המוכר לנו ולא מצד הגרמנים אלה מזווית חדשה ומעניינת ביותר שלא הכרתי לפני כן - מהצד הפולני. במהלך העלילה עוברת אחת מהדמויות המרכזיות טלטלה המשנה את תפיסתו כלפי היהודים.

בשורה התחתונה נהנתי מקריאת הספר, הוא העניק  לי הצצה לעולם של הפולנים במלחמת העולם השנייה.

הספר זכה לשלל פרסים בכל רחבי העולם.

 

"האיש מן הצד האחר", מאת אורי אורלב, איורים מירה פרידמן, הוצאת כתר, מחיר: 68 שקל
 

 קלע הכשף

קלע הכשף ( יח"צ)

 


״קלע הכשף״

קֶלֶן  עומד לחגוג את יום הולדתו ה-16 וזוהי ההזדמנות האחרונה שלו להוכיח שהוא קוסם בעל שיעור קומה, ראוי לשם של מג. פירוש הדבר שהיה עליו לעבור ארבעה מבחני מג, והראשון שבהם דו-קרב. מלבד הפחד שייכשל ויבייש את אביו בניסיון להיהפך לגבר, יצטרך להעביר את שארית חייו בבישול, בניקיון או בעבודות פקידות. הבעיה העיקרית שעומדת בפניו:
אין לו שום קסם. היכולת היחידה שעומדת בפניו היא היכולת לרמות, ואת זה הוא יודע לעשות מצוין. כך לפחות שרד עד עכשיו.

אבל אז מגיעה לעיר אישה זרה, חריפה וחכמה השייכת לסוג אחר של אנשים, והיא דוחפת את קלן לשאול את עצמו מי הוא באמת ומה באמת קורה במקום שממנו הוא בא.

סבסטיאן דה קסטל הוא סופר קנדי. הוא החל את הקריירה שלו כארכיאולוג ועזב אותה מיד לאחר החפירה הראשונה. הוא ניסה מזלו כמורה, מוזיקאי,  כוריאוגרף, שחקן – כישורים שהפכו ברבות הזמן לחלק בלתי נפרד מהכתיבה שלו. סבסטיאן חתום על סדרת פנטזיה נוספת ועל רומן ביכורים שהיה מועמד לפרס "גמל מורנינגסטאר" לספר הפנטזיה הטוב ביותר לשנת 2014.

קֶלַע הכֶּשף הוא הראשון בסדרה המונה שישה ספרים.

זהו ספר מצוין, בעל סגנון כתיבה מעולה ועלילה מעניינת, אבל זהו ספר עם המון דברים שקשה לזכור: המון שמות של אנשים, המון שמות משפחה, המון שושלות, מלכים ושבטים. לי אישית היה קצת קשה לזכור הכול וזה גרם לי ליהנות פחות מהספר, אך מי שיצליח לזכור את כל מה שצריך לזכור ייהנה מהספר מאד.

בשורה התחתונה זהו ספר פנטזיה מעניין מאוד, אני נהניתי מהספר ואני ממליץ אותו לילדים בני 12-14.

 

"קלע הכשף", מאת סבסטיאן דה קסטל, הוצאת כתר, מאנגלית: לי עברון. 379 עמ'. 78 ש"ח

 

 איתמר שטאובר

איתמר שטאובר ( אוסף פרטי)

 

 

הכותב הינו תלמיד בית ספר "אורים",  איתמר שטאובר, 12, רמת השרון