01.11.2018

12:44

 איך תעזרו להם לבחור כיוון?
איך תעזרו להם לבחור כיוון?,
shutterstock

מה אתה רוצה לעשות שתהיה גדול?

על המתבגרים היום מופעל לחץ כבד להחליט מוקדם במה היו רוצים לעסוק שיהיו גדולים. מבחירת מגמות בבית הספר וחוגים, איך תעזרו להם למצוא את דרכם?

 

תעודת הבגרות ומגמות הלימוד בתיכון הפכו זה מכבר לנושא שמקבל תחושת חשיבות ומשקל. גם נושא 5 היחידות במתמטיקה, שמוביל שר החינוך, העלה למודעות את השפעת הלימודים בתיכון על הצלחה בחיים הבוגרים.

בעידן הנוכחי כבר די ברור שהשכלה ובסיס אקדמי מהווים מרכיב חשוב בדרך לעתיד.

בשל כך, כדאי להקדיש זמן לנושא ולראות אילו מסרים אנו מעבירים לילדנו וכיצד אנו מסייעים להם בצמת הדרכים – בשלב שבו עליהם לקבל החלטות מהותיות על המשך דרכם.

בהנחה שאכן יש לבחירה בתיכון השפעה על הדרך העתידית והמקצועית, כדאי לשלב את מספר שיקולים שמתאימים לבחירת מקצוע. משמע, להתייחס לבחירה במקצוע הלימוד בדרך דומה לדרך שבה אנו בוחרים מקצוע לחיים. בבחירת מקצוע אנו מנסים שהבחירה תתאים למימדים הבולטים של האדם ולפיכך כדאי לענות על השאלות הבאות - במה האדם מוכשר (חזקות), מה הוא אוהב ומה הוא רוצה להשיג בחיים?

מאחר ומטבע הדברים למתבגר קשה לחזות את העתיד, כדאי לסייע לו לענות על שאלות אלה בהקשר של התיכון ומגמות הלימוד ולנסות לשלב בין המרכיבים. המרכיב של הכישרון הטבעי יכול ללמד מה הסבירות שאדם יצליח בתחום בו הוא בוחר, מה מידת המאמץ שהוא יצטרך להשקיע ומה צפויות להיות התפוקות שלו.

המרכיב של הכישרון הטבעי יכול ללמד מה הסבירות שאדם יצליח בתחום בו הוא בוחר. מה מידת המאמץ שהוא יצטרך להשקיע ומה צפויות להיות התפוקות שלו

ברור לכל שהכישרון או היכולת הבסיסית היא רק נקודת המוצא ושניתן לפתח ולשפר את היכולות באמצעות אימון ועיסוק בתחום. סיפורו של דמוסתנס, שנחשב לגדול הנאומים בעת העתיקה מלמד כיצד הצליח להתגבר על גמגום וקושי בהתבטאות באמצעות אין ספור אימונים מול המראה. עם זאת, יתכן ואדם יעדיף מראש לפנות לתחום בו יש לו יכולות טבעיות והישגיו באים לידי ביטוי ביתר קלות. יחד עם זאת, כדאי שלא לוותר מהר מדי על בחירה במגמה מסוימת בגלל קושי זמני. לעיתים העיסוק בנושא כישרון גורם לאנשים לוותר מהר מדי על תחום העיסוק, בשל חווית כישלון. רצוי לוודא שילד שמתקשה בתחום לימודי כל שהוא יזכה לסיוע ותמיכה לפני שיחליט על ויתור על התחום.

 

העניין וההנאה

 

המרכיב השני שכדאי לשקול בבחירת מגמת הלימוד הוא תחום העניין וההנאה. עד כמה אדם אוהב לעסוק בתחום וכמה התחום קרוב לליבו, כי הרי אין אדם לומד אלא במקום בו ליבו חפץ בכך. חשוב לעודד ילדים להכיר בנטיות הטבעיות שלהם ובמשיכה שלהם לתחומים השונים. כשאדם מחבב את תחום העיסוק שלו קרוב לוודאי שהוא ישקיע ממרצו בתחום וכך גם יתפתח וכמובן גם יזכה לאיכות חיים טובה יותר. חשוב אם כן לכוון את הילד לעסוק בתחומים החביבים עליו, ושהוא יקום לבית הספר ויכין את שיעוריו ברצון ובתחושה של בחירה.

הגורם השלישי כרוך בתחושת המשמעות וההכרה שהילד עוסק בתחום שמקדם אותו, את ערכיו ואת מטרותיו. למשל, ילד שמעוניין לעבוד במקומות שונים בעולם יעשה בחכמה אם יחזק את נושא השפה. ילד שמעוניין ברמת חיים חומרית יבחר בתחומי עיסוק בעלי התכנות כלכלית וילד שמעוניין להתגייס לקורס טייס יגביר תחומים טכנולוגים.

מכאן חשוב ללמד ילד להכיר בשילוב בין דרישות התפקיד לבין המאפיינים האישיים. כדאי לעודד ילדים להכיר טוב יותר את אופי המגמה אליה הם שוקלים להירשם אם על ידי שיחה עם בוגרים מהם שלמדו במגמה, אם על ידי שיחה עם הצוות החינוכי ובכל דרך שתסייע להם לדעת לאן פניהם מועדות. כדאי לדון עם הנערים בסדר היום הצפוי להם בבחירת כל מגמה ולבחון כיצד הדבר משתלב עם חוגים, תחביבים או פעילויות נוספות בהם הנערים מעורבים.

כדאי לספר לילדים מה לדעתנו חשוב עכשיו ואם היינו בוחרים מחדש במה היינו בוחרים

יש ילדים, שיתכן ויצהירו שהם מעדיפים ליהנות מהרגע ולא להתאמץ יתר על המידה בלימודים לטובת משהו עתידי ולא ודאי. מובן שיש הגיון מסוים בגישה זו וחשוב להפיק מגיל הנעורים את המרכיבים שלא ניתן יהיה להשיגם בבגרות. עם זאת, ניתן להציע לילד לשלב בין הנאה בהווה לבין הכנת תשתית לדברים משמעותיים שיניבו פירות בעתיד וזה נכון כדרך חיים לכל גיל.

לחיות את הרגע אך גם להשאיר פתח לחיים טובים בהמשך.  כדאי כמובן לשתף את הילדים לגבי האופן בו אנחנו בחרנו מקצוע, הלבטים שלנו והדרך בה אנו רואים כיום את העולם הלימודי והמקצועי. כדאי לספר לילדים מה לדעתנו חשוב עכשיו ואם היינו בוחרים מחדש במה היינו בוחרים.

חשוב לסייע לילדים להכיר את עצמם באמצעות שיחה על התנהלותם בעבר. מה הם אהבו בשנים הקודמות. מתי הם פרחו, איזה משובים קיבלו.

המשוב מהסביבה מסייע לבני הנוער להכיר נקודות מבט נוספות על עצמם, ומסייע להם בגיבוש הזהות ובחירת הדרך. גיבוש הזהות האישית כולל מן הסתם גם גיבוש זהות מקצועית ועונה על השאלות- מי אני? מאפה באתי ולאן אני הולך?

כדאי עם זאת לסייג ולהזכיר לבני הנוער שגיל ההתבגרות הוא שלב התחלתי וראשוני בבחירת המסלול, ושלמעשה מדובר בשלב של גישוש והתנסות ובוודאי לא בגיל שאמור לחרוץ גורלות. בשל חוסר הניסיון בחיים מדובר בהזדמנות חשובה לטעום ולחוות, וכדאי להכיר בכך שזה הזמן לניסוי ותעייה.

חשוב לזכור שאחוז גבוה של הלומדים לימודים גבוהים מחליפים לפחות פעם אחת את תחום הלימוד עד שהם מוצאים את מקומם. בשל השינויים התכופים בעולם התעסוקתי חשוב לפתח פתיחות לשינוי ולזכור שיכולת ההסתגלות קשורה בגמישות וביכולת לעבור מתחום לתחום. חשוב להעביר לילדים מסר שחלק מהבחירה במגמת הלימוד היא הזדמנות להכיר עוד תחום וגם אם כעבור זמן יתברר שהתחום לא לרוחו של הלומד, הדבר יסייע לו בבחירה העתידית, כי גם הידיעה של מה לא נכון עבורי תורמת לגיבוש הזהות.

מומלץ להכיר בכך שבשל חוסר הוודאות הכרוך בגיבוש זהות יתכן ותעלה דאגה בשל הקושי לבחור, ותפקידנו לסייע למתבגר להירגע ולא לחשוש יתר על המידה מהקושי לענות על שאלת השאלות - מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול?

נקודה חשובה נוספת עוסקת בהפרדה בין השאיפות והציפיות של ההורה לבין הרצונות של המתבגר. מטבע הדברים גם להורה יש העדפות לגבי דרכו הרצויה של ילדיו אך עם זאת חשוב שבסופו של דבר המתבגר יבחר את הנתיב שטוב עבורו גם אם הוא משקלל לתוכו את עמדת ההורים. לכן, טוב יהיה אם הנושא יעלה לדיאלוג פתוח וכן, שבו כל צד יוכל להביע את עמדתו. הבעת עמדה ברורה של ההורה תסייע למתבגר להבין את הכיוון המוצע לו על ידי הוריו, ולבחור בסופו של דבר את דרכו האישית לאור הצעה זו. כמובן שהוא יוכל לשלול אותה אך במקום בו מערכת היחסים טובה, וההורה מכיר היטב את ילדיו, הסיכויים לכך יקטנו.

ובסופו של דבר גם בתחום הנוכחי חשוב להאמין בילד שידע למצוא את דרכו, ובמקביל ללוות אותו להציע לו עזרה בכל פעם שהוא נדרש לכך.

 

דני עמית הוא פסיכולוג ומטפל בילדים, נוער ומשפחה. הוא מרצה להורים ולמוסדות חינוך, מנהל תחנה לשרות פסיכולוגי חינוכי ומחבר הספר "הורים מהרגע הראשון".