04.09.2018

13:54

 הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז עוברים תקופה מורכבת ומאתגרת
הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז עוברים תקופה מורכבת ומאתגרת,
shutterstock

מה עושים כשהאח "הרגוע" מחקה את אחיו "הבלגניסט" בביה"ס?

תומר הקטן מחקה את אחיו הגדול' בעל הפרעת קשב וריכוז' ועושה בלגן בבית הספר. איך ההורים והמורים צריכים להתמודד? שאלתם והמומחית שלנו עונה

שמי גלית, אני אמא לשני בנים, הבכור טל בכתה ו׳ והצעיר תומר בכתה ד׳.
הקושי שלי הוא עם תומר הבן הצעיר. תומר מחקה את ההתנהגות של אחיו הגדול. חשוב לי לציין, שעד לא מזמן טל עשה הרבה "בלגן" בבית ספר. לטל הפרעת קשב וריכוז וממש לפני זמן קצר התחיל טיפול פסיכולוגי והחל לקחת ריטלין שעוזר לו להירגע  ולהתרכז בבית הספר ואפילו מצליח ללמוד ולהשתתף. כמובן שזה מאוד מרגיע אותי למרות שהייתי מעדיפה שלא ייקח כדורים. תומר שעד לפני זמן קצר היה ילד "רגיל" ונעים הפך להיות קצת ״שובב״ בלשון המעטה בעיקר בבית הספר.
אני מאוד דואגת ולא יודעת מה לעשות איתו ואיך להתמודד עם ההתנהגות שלו בבית הספר.
רק התחילה השנה והמורה עדכנה שהוא נמצא ליד חדר המנהלת לפחות פעמיים וזה ממש נורא מבחינתי.
לא מבינה איך בבית ספר לא מצליחים להשתלט עליו למרות שאני מודה שגם אני כנראה לא מספיק חזקה איתו.
חשוב לי לציין שבעלי ואני התגרשנו לפני חצי שנה ועברנו תקופה לא פשוטה בבית .
איך את מציעה לי  להתמודד עם תומר ומה לעשות עם בית ספר ? כבר לא נעים לי כי אנחנו תמיד במרכז העניינים ולא בגלל פרסים ומחמאות...

 

לנו, ההורים, יש  נטייה לתייג את הילדים מגיל מאד צעיר ולהדביק להם תווית מסוימת, שמגדירה ומאפיינת אותם, אך לא תמיד זה תואם אותם

שלום רב לך גלית, 

 תודה על פנייתך. את נשמעת דואגת, טרודה ובמידה מסוימת אולי קצת מותשת. את מתארת תקופה ארוכה של התמודדויות עם טל שעבר ימים לא קלים (אולי בלשון המעטה), שהיה נואש למצוא את מקומו ובנוסף עובר תהליך פרידה מבן זוגך אביו של ילדייך וטיפול בילדך הצעיר.

פרידה וגירושין זהו תהליך ארוך מורכב וקשה שמהול באמוציות רבות כאב ואבדן של כל בני המשפחה כשבמקביל צריך לשמור על טובת הילדים קודם כל.

את מתארת את הקושי שלך בקצרה למרות שאין לי ספק שטמונים בתיאורך הרבה צדדים ועומקים שלא נגעת בהם.

ראשית ברצוני להתייחס להתמודדות שלך עם טל - הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז עוברים תקופה מורכבת ומאתגרת בינם לבין עצמם, עם בני זוגם, עם ילדיהם ולעיתים גם עם המשפחה המורחבת והסביבה.

זו תקופה לא קלה להורים מרגע שיהוי הקשה, דרך האבחון ואחריו ההכרה וההבנה עם מה הילד והם מתמודדים.

זו תקופה שמהולה בדילמות, חששות, הרגשת לחץ, בלבול, חלק מרגישים בושה ותחושת כישלון ולעיתים חוסר אונים ומצוקה גדולה.

מדובר בתקופה עמוסה נפשית ופיזית ונכון תמיד לדבר עם מישהו או לפנות לאיש מקצוע שיקשיב ויוכל לסייע בדרכו ולתת כלים להתמודדות. אתם צלחתם את הקושי עם טל והוא מאוזן יותר ומרגיש נח יותר וזה באמת מרגיע.

בנוגע לתומר בנך הצעיר, אני מבינה מדברייך שתומר היה ילד זורם ונעים שלא "עשה" בעיות ופתאום הפך למוקד התעסקות ותשומת – לב. תומר התקבע במקום של הילד "הנוח" כי ככה היה תמיד ולכך הורגלתם.

לנו, ההורים, יש  נטייה לתייג את הילדים מגיל מאד צעיר ולהדביק להם תווית מסוימת שמגדירה ומאפיינת אותם, אך לא תמיד זה תואם אותם.

במקרה של טל ותומר השינוי בהתנהגות של טל והאיזון בעקבות הטיפול הפסיכולוגי והריטלין אפשרו לו למצוא איזון ורוגע. למעשה, המקום של טל כילד עם קושי ובעייתי הפך לרגוע ומשתלב ומיד פינה את מקומו לתומר, שמסתבר שהיה זקוק לתשומת לב מרובה.

קיימות מספר סיבות לשינוי בהתנהגות של תומר מלבד "המקום" שפינה לו טל, כמו: הפרידה שלכם, תשומת הלב המועצמת והיתרה שטל קיבל במהלך השנים ותומר, לכאורה, הסתפק במה שניתן לו בהתאם לאילוצים. דבר נוסף, טל היה במהלך תקופה די ארוכה מודל עבור תומר להתמודדות עם ההורים ובכל מיני מצבים מסוימים ייתכן ותומר ראה או שמע על התנהגותו של טל בבית הספר והבין שגם שם הוא מקבל  המון יחס ותשומת -לב. למיטב הבנתי בבית הוא די רגוע ולכן ייתכן ותומר לא רוצה בבית להכביד עליך ועל אביו  ואולי הוא דואג לכם ומנסה להתחשב. הוא מעדיף "להוציא קיטור" בבית הספר כי בבית קשה לו עם המצב הכללי ושאבא איננו ואולי אמא דואגת וטרודה וקשה לה. טל הפך להיות הילד הזורם והרגוע והוא, תומר, זה שבעצם כרגע מחפש את מקומו או דורש הרבה תשומת לב ואולי זקוק להשלמת פערים מבחינתו וזו הדרך שלו לקבל אותה.

בנוסף לתקופה המורכבת והעמוסה רגשית שאתם עוברים בבית, קשה כהורה להתעסק גם בקשיים שצצים בבית הספר וזה אכן מאוד מבלבל. ישנם פעמים כמו שאת מעידה שבבית הילד שלנו מתנהג בצורה סבירה ומתפקד ככל ילד בגילו ללא התעסקות יוצאת דופן מצדנו ההורים ובבית ספר המורים מתלוננים על בעיות משמעת ושאר חובות שאינו ממלא.

אז אנחנו ההורים עסוקים גם בשאלה האם ואיך אנחנו אמורים לפתור את בעיות המשמעת בבית הספר ובנוסף בסוגיה מורכבת האם בכלל זה תפקידנו להעניש או לטפל בבעיות המשמעת או חוסר התפקוד של ילדנו במסגרת בית הספר?

הדעות חלוקות מן הסתם והתשובה אינה אחת. יחד עם זאת כל מקרה נבחן לגופו ולכן כרגע נתייחס רק לתומר.

אני מאוד ממליצה לפנות למורה ואולי לשתף גם את יועצת בית הספר בכל התהליך שעברתם בבית ולתהליך הפרידה והגירושין (במידה והיא לא מעורבת כמובן) וגם בנוגע לתקופה שעברתם כולכם עם טל אחיו הגדול של תומר והקשיים שהתלוו לכל התהליך.

חשוב שתספרי ותפרטי על ה"מקום" שתומר התקבע בו.

חשוב שהמורה תהיה מודעת גם להתלבטויות שלך בנוגע למידת המעורבות שלך במה שמתרחש בבית הספר ובהתמודדות שלך עם תומר אחרי שעות הלימודים.

המורה ובית הספר אמורים להיות עוגן ורשת ביטחון עבור ילדנו בכלל ובפרט בסיטואציות רגישות או בתקופות מורכבות כאלה.

תוכלי לבקש מהמורה עזרה ושיתוף פעולה כדי לעזור לתומר להרגיש שוב בטוח ושייך ע"י נראות ותשומת לב חיובית  וצפופה יותר שיקבל מהמורה עד שהתאזן ויחזור להרגיש נוח בכתה ובבית הספר ויתפקד באופן רגיל וסביר ותואם לתקופה זו.

ראשית, חשוב - שהמורה (ואם תומר יסכים אז גם היועצת) תשוחח עם תומר שיחה אישית ותהיה קשובה, אמפטית ותבהיר לו שהיא מבינה את הקושי שלו ושידוע לה שהוא עבר תקופה קשה בבית ובבית הספר.

חשוב - שהמורה שתתעניין בו ותשאל אותו איך אפשר לעזור לו?  או מה יעזור לו? גם בבית, גם עם חברים וגם בלימודים. חשוב שתתווך לו את המשמעויות של חוסר משמעת וחוסר תפקוד  בלימודים ואי ציות לכללים לטווח הארוך.

הכי חשוב לא לשכוח להעצים את תומר בדברים שהוא טוב בהם ולהזכיר לו את היכולות והאיכויות השונות שלו ולמנף אותם איתו יחד גם בבית וגם בבית ספר לעשייה מקדמת ומצמיחה עבורו.

 

 הכותבת היא יוקי ששון , ביתא - ליווי והנחיית תהליכי שינוי בהורות