BETA

06.04.2016

14:27

עודכן:

דגל רומניה
דגל רומניה,
פליקר -meaduva

הצד האפל של עולם העסקים: מי זו חברת בלאק קיוב?

בעולם שבו מידע שווה יותר מכסף, אנשי חברת חברת המודיעין העסקי בלאק קיוב היו השומרים ושכירי החרב שכל חברה הייתה רוצה לעצמה. מה קורה כשהידע שנרכש בצבא ובמערכת הביטחון מגיע לידי השוק הפרטי ומנוצל למטרות מסתוריות?

בעולם שבו מידע שווה יותר מכסף, אנשי חברת חברת המודיעין העסקי בלאק קיוב היו השומרים ושכירי החרב שכל חברה הייתה רוצה לעצמה - אך לא כל אחת מהן יכולה להרשות זאת. מה קורה כשהידע שנרכש בצבא ובמערכת הביטחון מגיע לידי השוק הפרטי ומנוצל באזור האפור - יש שיגידו, בלשון המעטה - של החוק? צרפת, סין, אנגליה, ישראל, ארגנטינה ועכשיו רומניה: מה קורה כשבכירים במוסד ובצבא, חוברים יחדיו לחברה שמשלבת בין סייבר ובין ריגול תעשייתי? נדמה שהסיפור המתקבל לא יבייש גם את ג'יימס בונד בכבודו ובעצמו.

 

אז מיהי בעצם חברת "בלאק קיוב", שאנשיה מעורבים כעת בפרשת ריגול ברומניה?

 

עוד כתבות בנושא:

דיווח: סוכני מוסד לשעבר חשודים בריגול אחר הגוף הרומני למאבק בשחיתות

וואטסאפ כרגע הפכה להיות גן עדן לטרוריסטים

 

Black Cube הוקמה בסוף שנת 2010, על ידי דן זורלא, בעל תואר ראשון בכלכלה מהטכניון ותואר שני בניהול מאוניברסיטת תל אביב שעל פי דיווחים שירת ביחידת מודיעין מסווגת בצה"ל. זורלא גייס את חברו, אבי ינוס, שעל פי עמוד הלינקדאין שלו, שירת בצבא כקצין תקציבים, ובאמתחתו תואר ראשון בכלכלה מהטכניון ותואר שני ותואר שני במדעי הניהול (בהתמחות בתחום ההתנהגות ארגונית) - כשאת שניהם סיים בהצטיינות. השניים חברו יחדיו כדי להקים חברה שאמורה להוות את הגרסה האזרחית/פרטית לשירותי ביון.

 

 

בלאק קיוב
 

בלאק קיוב(צילום מסך -)

 

נבחרת החלומות של הביון

השניים גייסו כמנטורים/חברי דירקטוריון/הנהגה רוחנית כמה מהשמות הכי בולטים במערכת הביטחון ובראשם את מאיר דגן, שהלך לעולמו לפני כשבועיים, ראש המוסד לשעבר, שכיהן כנשיא החברה.

 

עוד בשמות המעניינים שמאחורי Black Cube: פרופ' אשר טישלר, מומחה במנהל עסקים אשר שימש כדקאן הפקולטה לניהול בין השנים 2007-2014 וכיום מכהן כנשיא המסלול האקדמי של המכללה למינהל. על פי אתר אוניברסיטת תל אביב, תחומי המחקר שלו כוללים כלכלת וניהול אנרגיה, כלכלת וניהול ביטחון, מחקר ופיתוח ושיטות מחקר. עוד נכתב שם כי טישלר כיהן בעבר ומכהן היום כחבר במספר פורומים בתחומי האנרגיה והביטחון, ושימש כיועץ לגופים שונים בישראל ובחו"ל, ביניהם צה"ל ומשרד הביטחון, משרדי האוצר והתשתיות הלאומיות.

 

לצידו יושב בחבר המנהלים גם תא"ל (במיל') מתי לשם, זוכה פרס ישראל לביטחון לשנת 1997, סא"ל (במיל') גולן מלכה,לשעבר סמנכ"ל השיווק והפיתוח העסקי בנייס, איתיאל מעיין - ה-CTO של עיריית תל אביב יפו ועוד אנשי צבא לשעבר בתחום המודיעין והסייבר ששמותיהם לא פורסמו.

 

מניתוח ראשוני של הרכב הכח האנושי שמנהל את החברה, נדמה כי זורלא וינוס הרכיבו כאן סוג של "דרים טים" שמכסה את תחום הריגול המסחרי בצורה מקיפה: ממומחי ניהול ארגוני, דרך אנשי סייבר ועד מי שריגול היה עולמם במשך עשרות שנים - נראה כי בלאק קיוב מורכבת מאנשים שיודעים לתמרן היטב בג'ונגל שהוא עולם העסקים, הן מההיבט הארגוני והאנושי ועד ההיבט הטכנולוגי. נראה שההשוואה לארגון ביון אינה מקרית במקרה הזה, ובכל זאת, מה תפקיד הדרים טים הזה? ובכן, מבדיקת הרקורד של החברה - לפחות זה שזכה להגיע לכותרות - נדמה שבלאק קיוב עוסקת בפתרון בעיות לאנשים מאוד חזקים ומאוד עשירים.

 

 

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן
 

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן(CBS)

 

לעתים קשה להבדיל בין המציאות לדמיון בכל מה שקשור למוניטין של החברה הזו, אך כאמור, נדמה שידם בכל היא. מדי פעם התקשורת מקבלת הצצה לפעילות החברה כשמתפרסמים דיווחים שונים הקשורים אליה:

 

ב-2011 הם נשכרו על ידי איש העסקים הבריטי וינסנט צ'נגוויז במטרה לנקות את שמו בפרשת מרמה, בעקבות התמוטטות המערכת הבנקאית האיסלנדית. מהדיווחים בתקשורת עולה כי בתקופה ההיא אנשי בלאק קיוב היו צמודים לצ'נגוויז וליוו אותו במאבקו ולבסוף אף הובילו לזיכויו, כשהמשרד להונאות חמורות בבריטניה חזר בו בעקבות הדוח של בלאק קיוב ואף התנצל בפניו. אך ירח הדבש הזה לא נגמר טוב וב-2013 בלאק קיוב תבעה את איש העסקים בגין כספים שלא שולמו להם לטענתם, על סך יותר ממיליון ש"ח.

 

 

בלאק קיוב
 

בלאק קיוב(צילום מסך -)

 

ב-2014, כשמוטי בן משה החליט להשתלט על קונצרן אי.די.בי, בעל השליטה הקודם, נוחי דנקנר, שכר את שירותיהם של אנשי בלאק קיוב, שביצעו "תחקיר" רקע על בן משה ממנו עלה כי על פניו יש חשש כי היזם מעורב בפעילות עסקית לא תקינה. עבור התחקיר והתצהיר שהוגש בעקבותיו לבית המשפט, דווח כי דנקנר שילם מאות אלפי דולרים לחברה. ובלאק קיוב עשו את מה שהם עושים הכי טוב, מצאו את כל השלדים בארונו של בן משה.

 

ב-2015 נשכרו שירותיה של החברה על ידי איל ספנות מטאיוואן בשם נובו סו, במהלך תביעה שהוגשה נגדו על סך 47 מיליון דולר מחברה מתחרה. על פי הדיווחים פעילותה של בלאק קיוב סייעה בקבלת ערעורו של איל הספנות, ובדחיית התביעה.

 

 

נוחי דנקנר. גם הוא השתמש ב
 

נוחי דנקנר. גם הוא השתמש ב"בלאק קיוב"(רויטרס)

 

כל אלו, כאמור, מצטרפים לדיווחים מהבוקר (רביעי) בתקשורת הרומנית, על מעצרם של שני ישראלים בחשד שריגלו אחר הגוף הרומני למאבק בשחיתות במטרה לפגוע באמינות שלו. עוד עולה מהדיווחים כי הארבעה חשודים בכך שריגלו אחר ראשת הארגון, לאורה קודרוטה קובסי.

 

בשלב הזה עדיין לא ברור מי הלקוח ששכר את שירותי החברה, אך הדבר גורם לסערת ענק ברומניה ומוביל לזרקור ענק שמופנה לחברות "מודיעין עסקי" ישראליות נוספות הפועלות ברחבי אירופה.

 

כמו בכל הסיפורים הללו בהם רב הנסתר על הגלוי, הערפל מסביב לתעלומה הזו עשוי להתפוגג בימים הקרובים, ועימו יצופו גם שלדים רבים ושאלות מוסריות ואתיות שמדינת ישראל תיאלץ להתמודד איתן, בכל הקשור לידע שנרכש במערכת הביטחון ומוצא עצמו בא לידי מימוש בתחום שיש שיגדירו כמפוקפק - ולא משנה כמה דולרים, וכמה בקבוקי שמפניה, יהיו מעורבים בו.

ראש התביעה של הגוף הרומני במלחמה בפשע המאורגן ובטרור אמר כי "החקירה עצמה עדיין נמצאת בשלב הראשוני שלה והתביעה הרומנית עדיין מנסה לברר מי שכר את בלאק קיוב בשביל הריגול לכאורה".