25.03.2011

18:49

עודכן:

נמשכות ההפגנות בסוריה: דיווחים על 30 הרוגים ברחבי המדינה

בכמה ערים בסוריה יצאו ההמונים במחאה נגד משטרו של בשאר אסד. על פי דיווחים שונים במהלך היום ירו למוות כוחות הביטחון ב-30 בני אדם כשרק בעיר סאנאמיין נהרגו 20 מפגינים. בדמשק פיזרה המשטרה החשאית את מאות המפגינים

(58 שניות)

המחאות נגד המשטר בסוריה לא שוככות. המונים יצאו לרחובות הערים במדינה אך כוחות הביטחון מרסנים אותם ופותחים לעברם באש. על פי רשת "אל-ערביה", ברחבי המדינה נהרגו היום (שישי) 30 בני אדם מירי כוחות הביטחון. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי רק בעיר סאנאמיין הסמוכה לדרעא שבדרום המדינה נהרגו אחר הצהריים 20 בני אדם.

 

היום מציינים במדינה "יום של כבוד" וההפגנות נגד משטרו של הנשיא, בשאר אסד, נערכות בין היתר בערים דרעא, דמשק, חמאת, תל וסאנאמיין. בדרעא, שם נמצא מוקד ההפגנות, השתתפו המוני בני אדם בהלוויות ההרוגים מהמחאות בימים האחרונים. על פי עדי ראייה, פתחו כוחות הביטחון באש במרכז העיר וישנם כמה נפגעים. עוד מסרו עדי הראייה כי שאר האנשים נמלטו מהמקום. על פי העדויות, הירי החל לאחר שפסל בדמותו של נשיא סוריה לשעבר, חאפז אסד, הועלה באש.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 

בדמשק, פיזרה המשטרה החשאית הפגנות בהשתתפות מאות בני אדם הקוראים להפלת השלטון. כמו כן, מאות בני אדם התאספו בעיר חמאת וצעקו סיסמאות כדוגמת "חופש". כבר בעבר חוו תושבי חמאת את נחת זרועו של השלטון כשב-1982 טבחו כוחות הביטחון הסוריים באלפי בני אדם בעיר. בנוסף, כ-1,000 בני אדם בעיר תל שליד דמשק, הביעו את תמיכתם במפגינים בעיר דרעא שבדרום סוריה ואף כינו שני מקורבים לנשיא, בשאר אסד, "גנבים".

 

במה שנראה כניסיון לשכך את המחאה הורה הנשיא הסורי אתמול על שורה של צעדים ומחוות כלפי אזרחיו. בין הרפורמות המוצעות גם העלאת שכר לעובדי המדינה וביטול חוקי החירום שנחקקו לפני עשרות שנים. עם זאת, במשטר הסורי מנסים להציג את המחאות כלא מאיימות על המשטר. הם מכנים את המפגינים בשמות כמו "כנופיות" וסגנו של אסד, פארוק א-שרע, אמר כי "ההתפתחויות בעולם הערבי צריכות לסייע בבניית האומות, ולא הביא לחתירה תחת אחדות לאומית".