BETA

07.03.2014

22:56

עודכן:

זקן לפרקליטות: "אולמרט בא לביתי וניסה לשכנע אותי לא להעיד"

שולה זקן סיפרה לפרקליטות כי ראש הממשלה לשעבר הגיע לביתה וניסה לשכנע אותה שלא להסכים להסדר הטיעון שהוצע לה. מגרסה זו עולים חשדות חדשים נגד אולמרט על ניסיון לכאורה להדחת עד ושיבוש חקירה. על רקע ההתפתחויות האחרונות, ישראל רוזנר מביא לנו את סיפורה של מערכת היחסים העקלקלה של אולמרט וזקן. מהיחסים הפורחים בהתחלה: "לא היה דבר קרוב יותר משולה ואהוד", ועד השבר בסוף. זקן: "הוא מכר אותי"

ששולה זקן נחקרה בפרקליטות היא העידה על פרשות "הולילנד", "טלנסקי" ו"ראשון טורס". לחדשות10 התגלה שמעבר לכך היא העידה גם על סיפור חדש. כבר חודשים ארוכים מתנהל משא ומתן בין שולה זקן למדינה על מנת להגיע להסדר טיעון, במסגרת משא ומתן זה היא סיפרה לחוקרים שאהוד אולמרט הגיע לביתה.

 

על פי זקן, אולמרט ניסה למנוע ממנה או לשכנע אותה שלא לחתום על הסדר הטיעון, בטענה שהוא לא מספיק טוב. בפועל, ההסדר לא טוב בעיקר בשבילו. במהלך שיחה זו טוענת זקן כי אולמרט אמר לה שהוא רוצה לחזור ראש הממשלה. מעדות זו עולה חשד נגד ראש הממשלה לשעבר לניסיון לכאורה להדחת עד ושיבוש חקירה.

 

ישראל רוזנר ניסה לעקוב אחר מערכת היחסים העקלקלה של השניים - מהידידות הפורחת בהתחלה, עד השבר הקשה בימים אלה. זקן, כיום באמצע שנות ה-50 שלה, גדלה במשפחת קשת יום בשכונת ממילא בירושלים. את אולמרט היא הכירה שהייתה בת 17, בעת שהתקבלה למשרת המזכירה במשרד עורכי הדין שלו, ושל חברו הטוב אורי מסר.

 

דני בונפילד, לשעבר יו"ר ועד העובדים בעיריית ירושלים, מספר כיצד נראתה בעבר מערכת היחסים של השניים. "המציאות הייתה ששולה לא עושה שום דבר בלי אהוד, ואהוד לא עושה שום דבר בלי שולה. כל ישיבה, כל מאבק, שולה ואוהוד יושבים ביחד. אין דבר יותר קרוב מהשניים", אמר בונפילד.

 

זקן הייתה מזכירתו האישית של אולמרט משהיה חבר כנסת צעיר ועד שכיהן כראש עיריית ירושלים. הוא היה הסנדק של בנה, השתתף בשמחותיה, והיא הפכה לבת בית אצלו ואצל עליזה אישתו. כשאולמרט נבחר לראשות הממשלה, זקן הפכה ממזכירה לאשת סוד של האיש החזק בישראל.

 

ארוחות יום שישי בצהריים אצל שולה הפכו לשם דבר. כל הירושלמים הבכירים היו אוכלים את הקובה שבישלה. דני קליין, איש עסקים ירושלמי, מתאר את הבית של זקן כ"קיבוץ גלויות". "מי שלא היה אצל שולה לא היה ירושלמי. כולם עברו אצלה בבית - פוליטיקאים בכירים, אנשי עסקים, שחקני כדורגל כוכבים, דוגמניות יפות, פשוטי העם והרוכלים בשוק. וזה לא היה בגלל אהוד אולמרט, זה בגלל ששולה נחמדה והאוכל טעים", מספר קליין.

 

ואז הגיעו האישומים והביקורים בחדרי החקירות, ומבחן החברות הגיעה לספסל הנאשמים. זקן, על אף הלחצים מצד המשטרה, הפרקליטות וחלק ממשפחתה, בחרה לגבות את הבוס הנערץ בפרשת טלנסקי ולשתוק. נאמנותה הגיע לשיא בפרשת "ראשון טורס". אולמרט, שנהנה מהכסף, זוכה, והיא ששתקה בחקירות, הורשעה.

 

ואז הגיע השבר- הסיכומים במשפט "הולילנד". כאן אולמרט צריך היה כנראה לבחור בין זקן לבין עצמו, בין נאמנות להישרדות, והוא בחר. סנגוריו טענו שזקן פעלה כישות נפרדת, בראיון לתוכנית עובדה התבטא רועי בלכר, עורך דינו, ואמר שמה שזקן מסרה הייתה גרסה שקרית ולא נכונה.

 

הלחצים המשפחתיים על זקן גברו, והמסר היה ברור- תדאגי לעצמך. בחודש פברואר השנה, במסיבת יום ההולדת של כושי בראשי, קבלן ידוע בירושלים וחבר של השניים, זקן ואולמרט התעמתו. על פי מוזמנים אחרים באירוע, אולמרט עבר לידה בלי להגיד לה ולמשפחתה שלום. זקן כעסה ובמהלך הערב היא אמרה לחבריה: "הוא מכר אותי". לבסוף היא לא התאפקה, והטיחה באולמרט: "אתה אומר שאני מושחתת? אז אני אגיד לך שכל מה עשיתי למדתי ממך".

 

ביום רביעי האחרון מסרה זקן למשטרה את הגרסה המחודשת לסיפור. לאחר החקירה היא אמרה למקורביה: "הבעל שלי ידע, הילדים שלי ידעו- אהוד קודם לכל. כך היה גם כששתקתי, חשבתי רק עליו. כשבלכר אמר בטלוויזיה שאני שקרנית הבנתי שאני לבד. אם הייתי מדברת כבר מזמן הייתי יוצאת מכל הסיפור הזה, אבל שתקתי כי אהוד יותר חשוב מכולם. הגיע הרגע בו יורקים עליי - והפסקתי להגיד שזה גשם".