17.12.2010

02:10

פרשת "מתקני הריגול": לבנון שוקלת לפנות לאו"ם

בעקבות חשיפת מערכת הריגול שלכאורה הוטמנה בידי ישראל בהרים הסובבים את ביירות, יוזם נשיא לבנון פנייה למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לשים קץ לתופעה. בצבא הלבנוני טוענים כי הריגול כלל גם מעקב אחר סוריה. גורמי ביטחון: "חשש שמערכות דומות הוצבו בכל הרי לבנון"

(0:28 דקות)

"הישג צבאי" ו"מכה נוספת לאויב הישראלי" - כך מגדירים הלבנונים את חשיפת מתקני הריגול שלטענתם השתילה ישראל בהרים סביב הבירה ביירות לצורכי מעקב. מוסד הנשיאות בלבנון החליט להגיש תלונה בנושא לאו"ם.

 

על פי הודעות הצבא הלבנוני, מתקני ההאזנה והתצפית אותרו בתוך שטח המדינה, חלקם מוסווים בתוך סלעים. ככל הנראה, אמצעי הריגול והצילום הוטמנו ברכסי ההרים ג'בל סנין וג'בל ברוך, כשמידע שהגיע מחיזבאללה הוא שהביא לחשיפתה ופירוקה של המערכת.

 

מקורות ביטחוניים מסרו לאתר העיתון "א-ספיר" כי בלבנון חוששים כעת שישראל כבר הספיקה להטמין מתקני ריגול בכל הרי לבנון. במקביל, מדווח האתר "נהאר-נט" מפי מקורות צבאיים כי המתקנים שהושתלו בגובה של כ-1,700 מטרים, עקבו גם אחרי שטחים בסוריה.

 

בינתיים, יוזם נשיא לבנון, מישל סלימאן, פנייה למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לשים קץ לריגול שמתקיים לכאורה בשטח מדינתו. סלימאן בחר גם לשבח את שיתוף הפעולה בין צבא לבנון לארגון חיזבאללה שהוביל לחשיפת מתקני הריגול.

תמונות עם כיתוב בעברית ומספר סידורי

גם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, מיהר להפוך את חשיפת המתקנים לנשק במאבק נגד ישראל. בנאום שנשא ממקום מסתורו התרברב נסראללה בכך שארגונו הוא שהעביר את המידע לצבא לבנון ואמר כי ההישג מוכיח שישראל כבר לא מעצמה באזור. "בסופו של דבר זה הכוח שיכול לנצח את ישראל", אמר נסראללה.

 

אך נסראללה לא הסתפק בכך ושב לאיים על ישראל. "ההתנגדות ניצחה את ישראל לאורך השנים, ניצחה את כל הגנרלים שלכם ותנצח גם בימים הבאים", אמר נסראללה בנאום נוסף ממקום מסתורו, "אנו אומרים לישראל כי אנו טובים יותר ברוח, ברצון, בציוד וביכולת להתמודדות".

 

בישראל עדיין מסרבים להגיב רשמית על הודעת צבא לבנון בעניין חשיפת מתקני ריגול של ישראל. אבל אמש התפרסמו תמונות חדשות שלא מותירות הרבה מקום לדימיון. בתמונות אפשר לראות כיתוב בעברית: "מיני ענן" וכן מספר סידורי. לצד האותיות העבריות יש גם כיתוב באנגלית: "Beam systems, Israel".