BETA

08.10.2017

23:32

תחקיר: העמותה שהקימו בכירי המשק - ומעבירה כספים לארגוני ימין

עמותת "מתן" הוקמה ע"י מיליארדרים המנהלים את הכלכלה הישראלית במטרה לסייע לחלשים בחברה. אלא שתחקיר חדשות 10 מגלה, כי העמותה מעבירה כספים גם לארגוני ימין קיצוני, בהם כאלה שתומכים במחבלים יהודים או מובילים פשעי שנאה נגד ערבים

לפני 18 שנים איגדה שרי אריסון כמה מראשי המשק, בהם בעל השליטה ב-IDB נוחי דנקנר, אשת העסקים עפרה שטראוס ומנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח, והקימה עמותת על בשם "מתן". הרציונל היה שהמיליארדרים שמנהלים את הכלכלה הישראלית יכנסו למקומות שמדינת ישראל הזניחה, ויקבלו אחריות על האנשים החלשים בחברה.


מטרות העמותה, שאושרו על ידי רשם העמותות, כוללות פתרון בעיות רווחה וסיוע בחינוך ובבריאות לחלשים. אולם תחקיר חדשות 10 מגלה שמתן משמשת גם צינור להעברת כספים לעמותות פוליטיות של הימין הקיצוני, שכמה מהן פועלות לכאורה נגד המדינה.

 

>> לכתבות נוספות - חדשות 10:

"את צריכה ירוקים?": ההקלטות שהפלילו את פאינה קירשנבאום
הדוגמנית שהואשמה בתקיפה באיכילוב: "כל אחד היה מתנהג ככה"
מדליית זהב לששון בטשקנט: "עברתי תקופה לא פשוטה, זה מרגש"

 

כך למשל, אחד הגופים שקיבלו צ'קים מ"מתן" הוא ישיבת "עוד יוסף חי" שביצהר, שנשיאה, הרב גינצבורג, הוציא חוברת המהללת את ברוך גולדשטיין לאחר הטבח שביצע במערת המכפלה. ראש הישיבה ורב נוסף בה, חיברו את הספר "תורת המלך", שעליו נטען כי הוא מתיר הריגת ערבים חפים מפשע. לפני שש שנים המדינה הפסיקה את התמיכה התקציבית בישיבה בעקבות המלצה של השב"כ שקבע כי התלמידים מעורבים בפשעי שנאה נגד ערבים וכי רבני הישיבה מעודדים אותם לכך.

 

בנוסף לישיבת עוד יוסף חי, "מתן" מעבירה תרומות לעמותת הימין הקיצוני חננו - שהעבירה מענקים כספיים ליהודים שהורשעו במעשי טרור - ולישיבת שלהבת תחיית הארץ שבחברון, שראשיה נידנו בעבר למאסרים ממושכים על רצח ומעשי טרור נגד פלסטינים.


עמותת "מתן", שקמה במטרה לספק אלטרנטיבה ולדאוג לאלה שהמדינה השאירה מאחור, בפועל משמשת כקו חלוקת כספים פוליטיים לעמותות שהממשלה חפצה ביקרם, פעמים רבות בניגוד לאינטרס הלאומי.

 

 

גם הוא ישב בוועד המנהל של העמותה. נוחי דנקנר
 

גם הוא ישב בוועד המנהל של העמותה. נוחי דנקנר(רוני שיצר)

 

תגובת עמותת "מתן": "עמותת 'מתן' הינה ארגון חברתי ואינה ארגון פוליטי. העמותה מפעילה תכניות רבות המכוונות כולן לחיזוק החברה הישראלית לגווניה ועל כל הקולות בה ובהתאם לחוק בלבד. הנסיון לצבוע את פעילותה של 'מתן' המתנהלת בשקיפות מליאה ופקוח ציבורי בצבעים פוליטיים, כאילו או אחרים, הוא נסיון מקומם הפוגע באלפי התורמים והמתנדבים מכל גווני הקשת הפוליטית המעורבים באמצעות מתן בפעילות חברתית חשובה".

 

"הבחירה להעביר תרומות לארגונים להם אישור ניהול תקין ממשרד המשפטים ואישור רשות המיסים מתחייבת מהכללי החוק החלים על מתן. את ביקורתכם ראוי שתפנו לגורמי החקיקה ולא לעמותה החייבת לפעול על פי הדין. אין ב'מתן' מנגנון צנזורה ואסור שיהיה. זו מהות הקיום של חברה מגוונת דעות במדינה דמוקרטית וכל נסיון אחר פוגע במהות זו ומכתים לשווא עשייה חברתית ענפה של אלפי המתנדבים והתורמים המרכיבים את סך הפעילות של 'מתן'".

 

"החזית להגנת הדמוקרטיה", ארגון שנאבק בתרומות שמגיעות לארגוני ימין קיצוני באופן סודי, הגיב לתחקיר: "לא הגיוני ש'מתן' תעביר תרומות לארגונים שאין להם שום קשר למטרות עליה הצהירה".