BETA

12.03.2016

11:17

עודכן:

עלילות אריאלה הצנזורית, ומלחמתה הנואשת ברב סרן שמועתי וסגן אלוף וואטסאפ

פרשות ענת קם והאסיר X סימנו בשנים האחרונות את גבולות הגיזרה החדשים במלחמה בין זכות הציבור לדעת לבין זכות השלטון להגביל. המדיניות של הצנזורית החדשה, אריאלה בן אברהם, הולכת רחוק יותר וחודרת מעבר לכלי התקשורת הממוסדים - ויוצרת בכך בעיות חדשות

התפקיד של מוטי אלמליח - הוא לא לבעלי לב חלש. כדובר של ארגון איחוד הצלה הוא עובד סביב השעון, בלחץ זמן, ואת כל זה רק מכפילה המציאות של ששת החודשים האחרונים.


שם המשחק הוא מיידיות ומזל שאלוהי הטכנולוגיה המציאו את וואטסאפ. לחיצה אחת והוא משחרר הודעות דובר לכל הכתבים הרלוונטיים. אבל את השיחה שקיבל לפני כמה שבועות הוא עדיין לא שוכח.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

כך קיוותה הצנזורה לעצור את גלי השמועות בוואטסאפ

למה נפסל אישור הכניסה לכנסת של תומר אביטל לוחם השקיפות?

היסטריית הוואטסאפ: המתעדים הראשיים של אינתיפאדת היחידים

 

בפינה אחרת של המרחב הוירטואלי, גם תומר אביטל, עיתונאי עצמאי ובעל בלוג, קיבל בקשה דומה. כחלק ממה שנראה כשינוי מדיניות, פנתה לאחרונה הצנזורה לעשרות דפי פייסבוק ובלוגים בולטים ברשת בבקשה שיעבירו לאישורה לפני פרסום ידיעות הקשורות לענייני לצבא ובטחון.

קשה למצוא משהו בסיפור של הצנזורה הצבאית שמסתדר עם המציאות שבה מקלדת ביתית מחליפה את בית הדפוס, וכפתור ה"שתף" הוא מערך הפצה שלם, אבל המוסד הארכאי הזה שעדיין פועל מכח תקנות מימי המנדט הבריטי, צבר את הכח שלו לאורך שנים של עבודה מול כלי תקשורת נטולי אמצעים, שלרוב קיבלו את מרותו בהכנעה.

 

תת-אלוף סימה ועקנין, מי שעד לא מזמן היתה הצנזורית הראשית, נחשבה במשך עשור למי שמכירה במגבלות הכח של הגוף הזה בעולם הדיגיטלי, אבל חוקי המשחק השתנו לפני כשנה. עם סיום תפקידה של ועקנין מונתה לתפקיד תת-אלוף אריאלה בן אברהם שמילאה בעבר שורת תפקידים בדובר צה"ל.

 

אחד הקרבות המעניינים בין הצנזורית החדשה לעיתונאי הרשת מתחיל בדיון שהתקיים בסוף חודש נובמבר במכון הישראלי לדמוקרטיה, וצולם במצלמת וידאו לאתר האינטרנט של המכון. מי שיחפש את דבריו של ח"כ מיקי רוזנטל בדיון, יבחין ודאי שקטע שלם מהם נחתך.


ח"כ רוזנטל, מצויד בחסינות שלו, ניסה לחשוף פרשה הקשורה לאדם ששמו המלא ופרטיו נאסרו לפרסום. תומר אביטל שנכח בדיון העלה את הדברים שנחתכו לדף הפייסבוק שלו, ואז הגיעה שיחה מהצנזורה. תומר ציית, אבל כדור השלג הזה הידרדר מהר במורדות הרשת, ואת זה כבר קשה היה לעצור.

 

 

ענת קם. שיעור מוקדם במגבלות הכוח
 

ענת קם. שיעור מוקדם במגבלות הכוח(רויטרס)

 

את השיעור הזה בכוחה של הרשת צריך היה למעשה ללמוד כבר מזמן. ב-2010, במשך יותר מארבעה חודשים, התעקשו גורמי הבטחון על צו איסור פרסום בפרשת ענת קם. הפער בין המידע שהסתובב ברשת ובעיתונות הזרה לבין איסור הפרסום הגורף בכלי התקשורת הישראליים, כבר הפך לבדיחה.


היה זה העיתון ידיעות אחרונות שבצעד נדיר הראה לקוראים שלו שחור על גבי לבן איך נראית צנזורה, וגם שלח אותם לכתובת URL ספציפית שבה יכלו לקרוא את הסיפור במלואו. צו איסור הפרסום הוסר ביום שלמחרת. בדיוק אותו מנגנון חזר על עצמו בפרשת האסיר איקס בן זיגייר בפברואר 2013.

 

אין ספק שבסעיף מוטיבציה הצנזורית החדשה יכולה לסמן וי, השאלה רק עד כמה קצין עם מדים יכול להיות נאמן לאינטרס הציבורי, כשאת הדרגות שלו וגם את התקציב הוא מקבל מראשי מערכת הבטחון. וגם אם הכל נעשה בתום לב, זו אולי מלחמה ישנה - אבל בשדה הקרב יש עכשיו שחקנים חדשים, שלהם אין הרבה מה להפסיד.