BETA

26.05.2014

00:26

עודכן:

גם היתרון של האוניברסיטאות כמרכז מחקר צפוי להתפוגג בהדרגה
גם היתרון של האוניברסיטאות כמרכז מחקר צפוי להתפוגג בהדרגה,
GettyImages/אימג'בנק

חשיפה: לראשונה, מכללות יוכלו להגיש תלמידים לדוקטורט

הכרסום במעמדן של האוניברסיטאות מגיע גם למעוז האחרון שבו עוד נותרה להן בלעדיות • מהשנה הבאה, כפיילוט של משרד החינוך, יונהגו מסלולים לתואר השלישי גם בחלק מהמכללות • "התפיסה לפיה רק לנו יש זכות להגיש לדוקטורט פשוט מיושנת", מסביר בכיר באחת האוניברסיטאות • עמרי מניב עולה כיתה, בבלוג חינוך חדש

 

כשאומרים היום אוניברסיטה, להבדיל ממכללה, מתכוונים בעיקר למוסד מחקרי. בשנה הבאה זה הולך להשתנות.

 

בעבר זכו האוניברסיטאות לעדיפות בכל פרמטר, לא רק במחקר. המרצים הטובים ביותר לא הרשו לעצמם לוותר על היוקרה להיות חברי סגל באוניברסיטה, איכות הלימודים הייתה טובה יותר, ודאי שגם איכות הסטודנטים. בשנים האחרונות חל כרסום רב במעמד האוניברסיטאות ובעיקר בתדמיתן. המחקר נשאר מרכז הכוח והבידול לעומת המכללות, אך כעת גם יתרון זה צפוי להתפוגג בהדרגה.

 

דעיכת היתרונות האחרים החלה נראית לעין כבר לפני כמה שנים: בסקרי ההוראה השונים הסטודנטים קובעים כי בממוצע איכות ההוראה במכללות, בעיקר באלה החוץ-תקציביות (הפרטיות), גבוהה יותר מאשר באוניברסיטאות. כריזמה והיכולת להעביר את חומרי הלימוד באופן מעניין מהוות שיקול משמעותי, כמעט עליון, בגיוס המרצים למכללות.

 

באוניברסיטאות, לעומת זאת, התקנים ניתנים על פי רמת המחקר, ובמקרים רבים הנהלות המוסדות אובדות עצות אל מול ביקורות קשות לגבי רמת ההוראה של המרצים. המכללות הפרטיות המצליחות הציעו בשנים האחרונות סכומי כסף נדיבים למרצים נחשבים, ואלה כבר לא חשים בושה לוותר על ה"מילייה" שלהם ולעבור למכללות. במקרים רבים הם ויתרו על ליבת המחקר בו עסקו, בחלק מהמקרים נותרו במקביל בשני מוסדות, ורבים מהם בכלל משלבים הוראה במכללות עם עבודה במגזר הפרטי, בעיקר בתחומים פופולריים כמו מדעי החברה ומשפטים.

 

בסקרי ההוראה הסטודנטים קובעים כי בממוצע איכות ההוראה במכללות, גבוהה יותר מאשר באוניברסיטאות. כריזמה והיכולת להעביר חומר באופן מעניין מהוות שיקול משמעותי, כמעט עליון, בגיוס המרצים למכללות

ההקמה של עוד ועוד מכללות בכל פינה, תנאי קבלה נמוכים ברבות מהן, הפיזור הרב שלהן המאפשר מיקום נוח והמיתוג של חלקן כאיכותיות - כל אלה עשו את שלהם: על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בעוד בשנת 2008 מספר הסטודנטים שנרשמו לתואר ראשון היה זהה באוניברסיטאות ובמכללות, הרי שתוך ארבע שנים חלה עלייה של 18 אחוזים ברישום למכללות לעומת ירידה של 18 אחוזים ברישום לאוניברסיטאות. בשנה האקדמית הקודמת, שני שליש מהסטודנטים לתואר ראשון למדו במכללות, לעומת שליש בלבד באוניברסיטאות.

 

באוניברסיטאות הבינו שהם לא יכולים להרשות לעצמם לתת למגמה זו להימשך, כשמעבר לכביש המכללות, גם הטובות שבהן, מפגינות גמישות רבה, ומאפשרות קבלה לפי ציון אחד, בגרות או פסיכומטרי. זו אחת הסיבות שהאוניברסיטאות הסכימו להיכנס למו"מ עם משרד החינוך ולדון בתוכנית של שר החינוך שי פירון, לפיה תלמיד יוכל להתקבל לאוניברסיטה על סמך תעודת הבגרות בלבד, מבלי להיבחן בפסיכומטרי (תוכנית שבשלב זה רחוקה ממימוש אפקטיבי).

 

 

שי פירון. האוניברסיטאות הבינו את המצב והסכימו לדון ברעיון שלו
 

שי פירון. האוניברסיטאות הבינו את המצב והסכימו לדון ברעיון שלו(חדשות 10)

 

משפט, מימון ועיצוב

על רקע ההרשמה ההולכת ומידלדלת, האוניברסיטאות נאחזו בבלעדיות על המחקר כבקרנות המזבח. החל משנת הלימודים הבאה, סטודנטים שסיימו תואר ראשון ושני במכללות לא ידפקו חסרי אונים על דלתות האוניברסיטאות עם תחושת נחיתות, כאשר התעודה בה נכתב "מכללה" תקטין את סיכוייהם להתקבל לתואר המחקרי, אלא יוכלו להמשיך במסלול לדוקטורט.

 

בשלב הראשון, לא כל סטודנט יוכל להגיש בקשה להמשיך ללימודי תואר שלישי במכללה. בימים אלה נסגרים הקצוות האחרונים של פיילוט, שאמור להתחיל בשנת הלימודים הבאה - ועדת התכנון והתקצוב במועצה להשכלה גבוהה והמועצה להשכלה גבוהה ייצאו בקרוב בקול קורא לפתיחת מסלולי דוקטורט בתוכנית משותפת לכמה מוסדות אקדמיים.

 

על פי התוכנית ייבחרו כמה תחומים, כאשר בכל אחד מהם ייבחרו מוסדות אקדמיים טובים, ואחד התנאים הוא שבכל אחד מהנושאים ייבחרו גם מכללות. הפיילוט ימומן על ידי ועדת התכנון והתקצוב ויכלול מלגות קיום לסטודנטים. אלה יהיו בוגרי תואר ראשון במסלול ישיר לדוקטורט. התחומים הנבחנים כעת הם בין היתר משפטים, מימון ועיצוב.

גורם בכיר באחת האוניברסיטאות מסביר כי "אין סיבה לתפיסה המיושנת לפיה רק לאוניברסיטאות יש זכות להגיש לדוקטורט. התפיסה הזו השתמרה כאן בגלל הכוח הרב שיש לאוניברסיטאות במועצה להשכלה גבוהה ובוועדה לתכנון ותקצוב, והגיע הזמן לשנות זאת". יש לציין כי עמדת האוניברסיטאות היא נגד האפשרות שמכללות יוכלו להגיש סטודנטים לדוקטורט.


גורם הבקי בפרטי התוכנית מוסיף: "המטרה היא לבצע הליך מבוקר תוך ליווי הדוק של המכללות, יש כאלה שכבר כמעט ערוכות לכך אבל כדי שלא תהיה נפילה, חשובה ההדרגתיות".

ב-2008 מספר הסטודנטים שנרשמו לתואר ראשון היה זהה באוניברסיטאות ובמכללות. תוך 4 שנים חלה עלייה של 18 אחוזים ברישום למכללות לעומת ירידה של 18 אחוזים ברישום לאוניברסיטאות

מי שמוביל כבר כמה שנים את הקריאה לאפשר תואר שלישי במכללות הוא פרופ' אוריאל רייכמן, המייסד והנשיא של המרכז הבינתחומי בהרצליה. המרכז הבינתחומי צפוי להיבחר לדוקטורט בתחום המשפטים, אולם פרופ' רייכמן מתייחס לתוכנית החדשה בחשדנות.

 

"אני חושש שזו מדיניות של האוניברסיטאות שרוצות דווקא למנוע מאתנו להגיש לדוקטורט, ולכן מסכימות לפיילוט של עבודה משותפת, בו השליטה תישאר בידי האוניברסיטאות", הוא אומר, ודורש מהמועצה להשכלה גבוהה לדון בפתיחת מסלול דוקטורט במשפטים כפי שנהוג באוניברסיטאות. "אנחנו הגשנו בקשה לפני למעלה מארבע שנים, עד היום זה לא נכנס לדיון. אחד התפקידים שלנו היא לא רק לחנך את מנהיגות העתיד - אלא גם לקדם את המחקר העתידי. חשבנו שהואיל וגדולי הדור של עולם המשפט מלמדים אצלנו - שופטי העליון, פרופ' אהרו ברק, פרופ' אמנון רובינשטיין ופרופ' איילה פרוקצ'יה, הרי שאנחנו ראויים. בימים אלה ניטש ויכוח חריף בינינו לבין המועצה להשכלה גבוהה בנושא הזה".


קצת על בלוג החינוך:

 

למדיה הטלוויזיונית יתרונות אדירים בסיקור העיתונאי, אבל גם מחיר מסוים - מלים כשלעצמן לא מספיקות. הוויזואליה מהותית, הקצב מהיר מאוד וקשה יותר לעסוק בנושאי עומק. המעבר החד מהעיתון לטלוויזיה פתח בפניי עולם שלם של אפשרויות סיקור, אבל גם הותיר סיפורים שהיו זוכים להבלטה בעיתון על שולחן המערכת, סיפורים בעלי חשיבות רבה. מאחר ואני לא מוכן לוותר על אותם הסיפורים, מעתה יופיע בלוג החינוך באתר נענע10.

 

הורים, מורים, תלמידים, מרצים, סטודנטים וכל מי שמתעניין בחינוך ובהשכלה גבוהה מוזמן לבלוג שישלב ידיעות חדשותיות שלא קראתם לפני כן, במקום אחר, לצד ניתוחי עומק של נושאים חינוכיים חשובים, והעמקה בנושאים שעל סדר היום, בכתיבה פחות פורמלית. המטרה היא לא להקליד הגיגים, אלא לייצר כאן ערך אמיתי.

 

אתם מוזמנים להגיב, לשלוח סיפורים, רעיונות ומחקרים חדשים - המייל הוא omrim@10.tv

 

קריאה נעימה.