15.03.2019

13:42

צילום: טוויטר

"אנשים נמלטו מלאים דם": ניו זילנד המומה מהטבח הקשה בתולדותיה

לפחות 49 בני אדם נרצחו ועשרות נוספים נפצעו במסע ההרג שאירע בשני מסגדים במדינה. אחד הניצולים: "חיכיתי והתפללתי. הוא ירה לכל עבר, ואז עבר למתחם הנשים"

ניו זילנד מנסה להתאושש מפיגוע השנאה הנורא שאירע הלילה (שישי) במדינה, כאשר לפחות 49 אנשים נרצחו ועשרות נוספים נפצעו, במסע הרג שהתרחש בשני מסגדים – הטבח הקשה בתולדות המדינה.

 

מתפלל שהיה באחד המסגדים סיפר לתקשורת המקומית על רגעי האימה. "שמעתי שלוש יריות מהירות, ואז היו 10 שניות הפסקה וזה חזר. זה בוודאות היה ירי אוטומטי, אף אדם לא מסוגל ללחוץ על ההדק כל כך מהר". "מיד אחר כך אנשים התחילו להימלט החוצה, חלקם מכוסים בדם", הוסיף עד הראייה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 מתפלל מפונה לבית החולים לאחר הטבח במסגדים בניו זילנד

מתפלל מפונה לבית החולים לאחר הטבח במסגדים בניו זילנד (טוויטר)

 

 

ניצול אחר סיפר כי "חיכיתי והתפללתי, זה מה שנותר לי לעשות. התוקף הגיע לצד שהייתי בו, ירה לכל עבר, ואז עבר למתחם הנשים וירה גם בו. שמעתי את אחת המתפללות מתה".
 

לפי עדי ראייה באחת מזירות הטבח, המפגע ירה בכמה אנשים מחוץ למסגד, ואז נכנס פנימה והחל לראות ללא הבחנה. "ראיתי אנשים מתים לפניי, זחלתי כדי להימלט. הכדורים פגעו בקירות סביבי".

 

 פצוע מהטבח במסגד בניו זילנג מובל לבית החולים
 

פצוע מהטבח במסגד בניו זילנג מובל לבית החולים (getty images)

 

 

אדם אחר סיפר כי "שמעתי יריות. ראיתי לפחות ארבעה אנשים שוכבים על הקרקע. היה דם בכל מקום". רמזאן עלי, שהיה במסגד אל-נור, סיפר כי היורה החליף מחסניות שבע פעמים במהלך מסע ההרג. "ראיתי אנשים רצים לעבר הדלתות, לא פשוט להוציא 300 אנשים דרך שתי דלתות צדדיות. אני האדם האחרון שיצא מהמסגד". אדם אחר שהיה במסגד העיד כי הירי נמשך רבע שעה לפחות. "ראית ערמה של גופות".

 

מוהאן אבראהים סיפר כי "שמעתי קולות נפץ, חשבתי שמדובר בקצר חשמלי, אך אז כל המתפללים החלו לברוח. לן פנחא סיפר כי ראה אדם לבוש שחור נכנס למסגד, ולאחר מכן שמע צרור יריות. לדבריו, ניסה להיכנס למסגד כדי לסייע לפצועים. "איני מבין כיצד מישהו יכול לעשות דבר כזה. אני גר פה חמש שנים, ואנשים ידידותיים מאוד. איני מבין את זה".

 

מבצע הטבח ברנטון טרנט, מאמן כושר בן 28 מאוסטרליה, פרסם מנפיסט בן 74 עמודים שבו כתב כי ביצע את הטבח כמחאה נגד מהגרים. לדבריו, בחירת מיקום מסע ההרג הייתה מכוונת, במטרה הראות לעולם שגם המדינות המבודדות והמרחוקות ביותר, "סובלים מהגירה המונית". המניפסט כלל ביטויי שנאה וגזענות, כאשר בין היתר נכתב כי "לאומנות מספקת עוצמה".

 

 היורה במסגד בניו זילנד
 

היורה במסגד בניו זילנד (החדשות 13)

 

 

טרנט תיעד את מסע הירי שלו בשידור חי בפייסבוק. לא ברור עדיין מה המניע, אולם נבדק קשר לארגונים גזעניים השייכים לזרם ה"עליונות הלבנה". טרנט, שני גברים נוספים ואישה, נלקחו לחקירת כוחות הביטחון. 

 

בתוך כך, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס לפיגוע השנאה וכתב כי "אני מגנה את הפיגוע במסגדים בכל תוקף. שולח את תנוחמיי בשם תושבי ישראל למשפחות הקורבות, לפצועים ולממשלת ניו זילנד".

 

גם הנשיא טראמפ גינה את האירוע וכתב: "תנחומיי הכנים לניו זילנד, אחרי הטבח הנורא במסגדים. 49 אנשים חפים מפשע מתו כך, ללא כל סיבה. ארה"ב תסייע לניו זילנד בכל דבר שנוכל לעשות".

 

 

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן אמרה כי מדובר ב"אחד הימים האפלים שהיו במדינה". ארדרן הוסיפה כי 30 נהרגו במסגד "דינס איב", ו-10 נוספים נהרגו במסגד "לינווד" הסמוך. עוד הוסיפה, כי ארבעת העצורים לא היו תחת מעקב הרשויות, וכי בעקבות הירי הועלתה רמת הכוננות. 

 

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, אישר כי טרנט הוא אזרח המדינה, ותיאר אותו כ"טרוריסט ימני קיצוני". הרשויות בניו זילנד המליצו לסגור הבוקר את כל המסגדים מחשש לחיי המתפללים. המשטרה הודיעה כי מצאה חומרי נפץ בתוך רכבים שהיו באזור המסגד, וככל הנראה היו שייכים לחשודים.