15.03.2019

11:09

עודכן:

מקורות פלסטינים בעזה: סבב ההסלמה עם ישראל הסתיים

לאחר תקיפת צה"ל עקב ירי הרקטות לעבר גוש דן, גורמים ברצועה הודיעו על חזרה לשגרה הודות למאמצי התיווך המצריים • בשל המתיחות: בוטלו ההפגנות השבועיות על הגדר

הסלמה בדרום: מקורות פלסטינים בעזה מסרו היום (שישי) כי סבב ההסלמה עם ישראל הסתיים. החזרה לשגרה מגיעה הודות למאמצי התיווך המצריים, שהחלו אמש, נמשכו אל תוך הלילה והסתיימו הבוקר. כך לפי המקורות ברצועה. זאת, לאחר שצה"ל תקף הלילה כ-100 מטרות בשל ירי הרקטות שבוצע אמש לעבר גוש דן. בג'יהאד האסלאמי מסרו לערוץ "אל-ע'ד" המצרי כי הפלגים הפלסטיניים ינצרו את האש אם ישראל תעמוד בהפסקת האש.

 

בתוך כך, הגוף המארגן את ההפגנות על הגדר, הודיע כי בשל האירועים האחרונים, הפגנה השבועית שתוכננה להתקיים היום – התבטלה. לדבריו, הדבר נעשה "מתוך דאגה למשתתפים", וכדי להתכונן ל"צעדת המיליון" שעשויה להתקיים בסוף החודש, לרגל יום האדמה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בווידאו: כיפת ברזל מיירטת רקטה בשמי שדרות (צילום: מתי עזרייב)

 

 

זמן קצר לאחר מכן, מסר חמאס כי "ההסלמה הישראלית על עזה, תקיפות האזרחים ותקיפות מוצבי חמאס הם פשע נוסף מסך כל הפשעים של ישראל נגד הפלסטינים ונגד ההתנגדות הפלסטינית". לטענת הארגון, ישראל נושאת באחריות לתוצאות ההסלמה שמטרתה לפתור משברים פנימיים, על ידי יצירת משברים חדשים עם הארגונים

ברצועה.


"אנו יודעים כיצד להתמודד עם ישראל ואיננו מתנערים ממחויבותינו הלאומית והמוסרית להגן על העם הפלסטיני", הצהיר חמאס. "לא נרשה בשום פנים ואופן שהזירה הפלסטינית והדם הפלסטיני יהיו כלי להשגת קולות. על ישראל לקרוא מחדש את התמונה טוב מאוד".

 

בצה"ל מעריכים: ירי הרקטות לעבר גוש דן - מקורו בטעות

 

בד בבד, בצה"ל ובמערכת הביטחון מעריכים הבוקר כי ירי שתי הרקטות לעבר גוש דן על ידי חמאס אמש – מקורו בטעות. עם זאת הבהירו במערכת הביטחון, כי התגובה לא התחשבה בכך שהירי לא היה מכוון. "צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה".

 

 ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל
 

ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל ( החדשות 13)

 

 

אמש, כזכור, נורו שתי רקטות מדגם M-75 מייצור עצמי של חמאס מקו החוף של העיר עזה. שתי הרקטות התפוצצו ככל הנראה בשטחים פתוחים. מוקדם יותר תקף הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי מטוסי חיל האוויר תקפו כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה בתגובה לירי אמש לעבר גוש דן ויישובי הדרום. 

 

בשעות הבוקר זוהו שבעה שיגורים שנורו מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות בשמי שדרות. לאחר התקיפה ברצועה, מסר דובר צה"ל כי "חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה", זאת בתגובה להודעת הארגון מוקדם יותר כי הוא אינו עומד מאחורי הירי. משרד הבריאות בעזה דיווח כי ארבעה פלסטינים נפצעו מתקיפות חיל האוויר.

 

בין היעדים שהותקפו: מתחם משרדים של מטה הגדה של חמאס בשכונת ריבל במרכז העיר עזה, שאמון על הכוונת פעילים לביצוע פיגועים באזור יהודה ושומרון; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים, שבנוי מתחת לאדמה; בנוסף הותקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס שמשמש גם הוא לייצור לחימה.

 

 אילוסטרציית תקיפות צה"ל ברצועה בתגובה לירי לעבר גוש דן
 

אילוסטרציית תקיפות צה"ל ברצועה בתגובה לירי לעבר גוש דן (דובר צה"ל)

 

 

בנוסף תקף צה"ל מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז מערך הכלים האוויריים הבלתי מאוישים של חמאס בדום רצועת עזה, וכן מספר מוצבים ותשתיות של ארגון הטרור. במהלך הלילה והבוקר נשמעו מספר אזעקות ביישובי עוטף עזה ובשדרות. למרות הירי, ביישובי העוטף הודיעו כי אין שינוי בהנחיות וכי הלימודים מתקיימים הבוקר כרגיל. הסעות התלמידים לבתי הספר לוו על ירי הרבש"צים. בבית ספר בשדרות נמצא רסיס מיירוט של כיפת ברזל.

 

בכיר הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שהאב, מסר לערוץ הטלוויזיה "אל-מיאדין" כי "באופן חריג - 'צעדות השיבה' על הגדר היום יידחו". מקורות מצרים מסרו לאתר החדשות הפלסטיני "פלסטין אל-יום", כי "מצרים ממשיכה במאמציה הנמרצים בכדי לא להביא להסלמה גדולה בעזה". כמו כן, המקורות ציינו כי "הארגונים הפלסטינים נתנו התחייבות ברורה למשלחת המצרית לפיה הם לא יסלימו את המצב - כל עוד ישראל לא תמשיך להסלים את המצב".