15.03.2019

09:10

"רגילים לשלם את המחיר": בעוטף עזה מנסים לשמור על שגרה

למרות הירי לעבר יישובי הדרום, כ-80% מהתלמידים הגיעו למוסדות הלימודים. בחצר בית בספר באחד היישובים נמצאו רסיסים מכיפת הברזל לאחר יירוט. "אין מדיניות לשעת חירום"

הסלמה בדרום: תשומת הלב אמש (חמישי) הייתה נתונה לירי החריג של טילי הפאג'ר לעבר גוש דן, אולם במהלך הלילה והבוקר זוהו לפחות שבעה שיגורים לעבר יישובי עוטף עזה. למרות זאת לא ניתנו בשעה זו הנחיות מיוחדות ליישובי הדרום, והלימודים מתקיימים כסדרם.

 

למרות המתיחות, 80% מהתלמידים הגיעו הבוקר למוסדות החינוך. צוותי השירות הפסיכולוגי וצוותי החינוך פועלים על מנת להרגיע את התלמידים. ב"איחוד מטות המאבק בדרום" הפנו אצבע מאשימה לעבר הממשלה. "במדינה ללא מדיניות לאורך שנים, תושבי העוטף רגילים לשלם את המחיר", נמסר בהודעה. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בווידאו: בצל ירי הרקטות לעבר שדרות - ילדים בעיר מגיעים לבית הספר כשהם מחופשים

 

 

עוד הוסיפו: "הבוקר הלימודים מתקיימים כרגיל תודות למערכת חינוך שמיומנת לשעות חירום, אך הורים רבים בוחרים להשאיר ילדים בבתים בעקבות מטחי רקטות על האיזור. אין מדיניות של שעת חירום ולכן נאלצים חלק מההורים ללכת לעבודה. אנחנו קוראים לממשלה להתעורר, ולהפסיק עם שיקולים צרים וציניים על גב הביטחון של חבל ארץ שלם. נדרשת תכנית אסטרטגית ברורה כדי להביא לפתרון אמיתי לטווח ארוך. מה הפתרון שלך לביטחון שלנו?".

 

ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני, מסר הבוקר בהודעה לתושבים כי "התעוררנו כולנו לבוקר מתוח. אנו למודי ניסיון ויודעים שמה שקורה ברצועת עזה, משפיע ישירות עלינו. מאמש אנו בקשר שוטף עם אנשי הצבא ומעודכנים על כל התפתחות. על פי הערכות המצב וההמלצות של הצבא, אין שינוי בהנחיות לתושבים ואנו עוקבים בדריכות אחר כל התפתחות".
 

"שמחתי לראות את הילדים מגיעים הבוקר לבתי הספר עם פיג’מות כחלק משבוע הפורים", הוסיף ירקוני. "אני יודע שיש רבים שמרגישים לא בטוח לשלוח את הילדים לבתי הספר וזה בסדר. מרכיב משמעותי בחוסן הוא זכות הבחירה - האפשרות לבחור לפחות אם כן או לא".

 

 ילדים בבית ספר ניצני אשכול במועצה האזורית אשכול הבוקר

ילדים בבית ספר ניצני אשכול במועצה האזורית אשכול (החדשות 13)

 

 

בצה"ל מעריכים: הירי לעבר גוש דן - מקורו בטעות

 

בתוך כך בצה"ל ובמערכת הביטחון מעריכים הבוקר כי ירי שתי הרקטות לעבר גוש דן על ידי חמאס אמש – מקורו בטעות. עם זאת הבהירו במערכת הביטחון, כי התגובה לא התחשבה בכך שהירי לא היה מכוון. "צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה".

 

אמש נורו שתי רקטות מדגם M-75 מייצור עצמי של חמאס מקו החוף של העיר עזה. שתי הרקטות התפוצצו ככל הנראה בשטחים פתוחים. מוקדם יותר הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי מטוסי חיל האוויר תקפו כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה בתגובה לאירועים. 

 

בווידאו: כיפת ברזל מיירטת רקטה בשמי שדרות (צילום: מתי עזרייב)

 

 

בין היעדים שהותקפו: מתחם משרדים של מטה הגדה של חמאס בשכונת ריבל במרכז העיר עזה, שאמון על הכוונת פעילים לביצוע פיגועים באזור יהודה ושומרון; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים, שבנוי מתחת לאדמה; בנוסף הותקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס שמשמש גם הוא לייצור לחימה.

 

בשעות הבוקר זוהו כאמור שבעה שיגורים שנורו מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות בשמי שדרות. לאחר התקיפה ברצועה, מסר דובר צה"ל כי "חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה", זאת בתגובה להודעת הארגון מוקדם יותר כי הוא אינו עומד מאחורי הירי. משרד הבריאות בעזה דיווח כי ארבעה פלסטינים נפצעו מתקיפות חיל האוויר.