15.03.2019

06:20

לאחר לילה של תקיפות ברצועה: צבע אדום בשדרות וביישובי העוטף

במהלך הלילה תקף צה"ל עשרות מטרות טרור של ארגון חמאס, כשבמקביל הופעלה אזעקה לאחר שזוהו שיגורים לעבר ישראל • הג'יהאד האסלאמי העלה את הכוננות לקראת הסלמה אפשרית

הבוקר (שישי) הופעלה אזעקת צבע אדום בעיר שדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח הארץ וכי לוחמי כיפת ברזל יירטו את שני השיגורים. הירי הגיע בתגובה לתקיפה נרחבת של צה"ל ברצועה שכללה עשרות מטרות טרור של ארגון הטרור חמאס. במקביל, ביישובי העוטף הודיעו כי הלימודים יתקיימו כסדרם.

 

בתוך כך, פלוגות "אל-קודס", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, הודיעו כי הן מעלות את הכוננות לקראת הסלמה אפשרית. הזרוע טענה כי למרות שהיא הסכימה למאמצים המצריים – היא מעלה את הכוננות בקרב לוחמיה על מנת להיאבק ב"ברבריות של ישראל".

 

 תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה ( החדשות 13)

 

 

במהלך הלילה שעות לאחר ירי הרקטות על גוש דן הודיע דובר צה"ל כי חמאס ביצע את הירי החריג. במקביל, מטוסי חיל האוויר החלו לתקוף עשרות מטרות טרור ברצועת עזה. משרד הבריאות בעזה הודיע כי בתקיפה שבוצעה ברפיח נפצעו אישה ובעלה לאחר שביתם הותקף.

 

עם תחילת התקיפה, נשמעה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול. מדובר צה"ל נמסר כי האזעקה הופעלה לאחר שזוהה ניסיון שיגור כושל משטח רצועת עזה לשטח הארץ, שנפל בשטח הרצועה. כשעה לאחר מכן הופעלה שוב אזעקה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. מדובר צה"ל נמסר כי "האזעקה הופעלה לאחר שזוהו שני שיגורים. מערכת ההגנה האווירית הופעלה, לוחמי כיפת ברזל יירטו שיגור אחד".

 

אמש לאחר הירי לעבר גוש דן קיים ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות בקריה בתל אביב, שבסיומה אמר גורם מדיני בכיר כי התקבלו החלטות. לאחר הירי העריך גורם ביטחוני בכיר כי תגובת צה"ל לירי הרקטות על גוש דן תהיה חזקה אך מדודה, כדי שלא להוביל את האזור להסלמה ולתת סיכוי נוסף לניסיונות ההסדרה בתיווך המצרים מול חמאס.

 

ראש הממשלה ושר הבטחון בהתייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב
 

ראש הממשלה ושר הבטחון בהתייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב ( אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)

 

 

משרד הפנים של חמאס הודיע כי ירי הרקטות אמש בוצע ללא הסכמה וכי מנגנוני הביטחון ברצועה ינקטו בצעדים נגד "מי שהפר את ההסכמה הלאומית". אל חמאס הצטרפו "ועדות ההתנגדות העממית", פלג פלסטיני נוסף ברצועה, שהכחיש גם הוא כל מעורבות בירי הרקטות. במקביל ברצועה דווח כי מצרים ושליח האו"ם במזרח התיכון מנהלים מגעים למנוע הסלמה - גם קטאר הציעה לתווך.

 

הערים בהן נשמעו אזעקות: תל אביב, רמת גן, גבעתיים, בת ים, חולון, ראשון לציון, הוד השרון. ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, הורה לפתוח את המקלטים הציבוריים, ומעיריית תל אביב נמסר: "ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, הנחה את העירייה לפתוח את כל המקלטים והחמ"ל העירוני וזאת נוכח היירוטים מעל גוש דן. יש לציין שנכון לעכשיו כל האירועים מתקיימים כסדרם. יש להשמע להנחיות פיקוד העורף. הודעות לציבור יעברו דרך אתר האינטרנט העירוני, דף הפייסבוק של העירייה ומוקד 106".