15.03.2019

01:17

עודכן:

צה"ל מאשים את חמאס בירי למרכז ותקף ברצועה; אזעקות בעוטף

שעות לאחר ירי הרקטות למרכז הארץ מטוסי חיל האוויר תקפו עשרות מטרות טרור בעזה. במקביל, נשמעו אזעקות לאחר שזוהו שלושה שיגורים לעבר ישראל - כיפת ברזל יירטה אחד מהם

שעות לאחר ירי הרקטות על גוש דן הודיע הלילה (שישי) דובר צה"ל כי חמאס ביצע את הירי החריג. במקביל, מטוסי חיל האוויר החלו לתקוף עשרות מטרות טרור ברצועת עזה. על פי הדיווחים, צה"ל תקף בין היתר את אזור הנמל הימי בחאן יונס שבדרום הרצועה. משרד הבריאות בעזה הודיע כי שני פלסטינים נפגעו מהתקיפות: אחד במצב קשה והשני במצב בינוני. בשלב זה לא ידוע אילו מטרות הותקפו.

 

עם תחילת התקיפה, נשמעה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול. מדובר צה"ל נמסר כי האזעקה הופעלה לאחר שזוהה ניסיון שיגור כושל משטח רצועת עזה לשטח הארץ, שנפל בשטח הרצועה. כשעה לאחר מכן הופעלה שוב אזעקה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. מדובר צה"ל נמסר כי "האזעקה הופעלה לאחר שזוהו שני שיגורים. מערכת ההגנה האווירית הופעלה, לוחמי כיפת ברזל יירטו שיגור אחד".

 

 

 

 

 

תיעוד אחת התקיפות של צה"ל עפ"י סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס"

 

לאחר התקיפה קיים ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות בקריה בתל אביב, שבסיומה אמר גורם מדיני בכיר כי התקבלו החלטות. לאחר הירי העריך גורם ביטחוני בכיר כי תגובת צה"ל לירי הרקטות על גוש דן תהיה חזקה אך מדודה, כדי שלא להוביל את האזור להסלמה ולתת סיכוי נוסף לניסיונות ההסדרה בתיווך המצרים מול חמאס.

 

משרד הפנים של חמאס הודיע כי ירי הרקטות אמש בוצע ללא הסכמה וכי מנגנוני הביטחון ברצועה ינקטו בצעדים נגד "מי שהפר את ההסכמה הלאומית". אל חמאס הצטרפו "ועדות ההתנגדות העממית", פלג פלסטיני נוסף ברצועה, שהכחיש גם הוא כל מעורבות בירי הרקטות. במקביל ברצועה דווח כי מצרים ושליח האו"ם במזרח התיכון מנהלים מגעים למנוע הסלמה - גם קטאר הציעה לתווך.

 

 תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (החדשות 13)

 

 

מוקדם יותר אמש גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, פרסמו הודעה רשמית לתקשורת שבה הבהירו כי אינם קשורים לירי הרקטות, ועדכנו כי הירי בוצע בעת שהנהגת התנועה ערכה פגישה עם המשלחת הביטחונית המצרית שנכחה באותה עת ברצועת עזה. במקביל, דובר הג’יהאד הודיע ש"הגענו לשלב מתקדם של ההבנות לרגיעה עם ישראל ואנו מעונינים לתת הזדמנות לתפקיד המצרי". 

 

פקיד ישראלי בכיר אמר אתמול בערב לחדשות 13 כי לפי ההערכות בישראל, ארגון חמאס אינו עומד מאחורי שני השיגורים של רקטות לגוש דן, אלא גורם פלסטיני אחר ברצועת עזה. לפי הפקיד הבכיר, מדובר ב"ארגון שמנסה לחבל במאמצי ההרגעה של הימים האחרונים, שאותם מובילה מצרים שמתווכת בין ישראל לחמאס".

 

ראש הממשלה ושר הבטחון בהתייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב
 

ראש הממשלה ושר הבטחון בהתייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב ( אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)

 

 

בערוץ "אל-ערביה" דווח כי תנועת חמאס פינה את כלל אתריו בעזה, ובמקביל דווח כי המשלחת המצרית שהגיעה לרצועה למען שיחות ההרגעה עזבו את השטח. מקור בכיר בתנועת הג'יהאד האסלאמי הכחיש לסוכנות ידיעות פלסטינית את הדיווחים שיצאו בכלי התקשורת הישראליים בדבר המעורבות של התנועה בירי הרקטות. הגורם עדכן כי הנהגת התנועה עוקבת באדיקות אחר ההתפתחויות האחרונות. 

 

הערים בהן נשמעו אזעקות: תל אביב, רמת גן, גבעתיים, בת ים, חולון, ראשון לציון, הוד השרון. ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, הורה לפתוח את המקלטים הציבוריים, ומעיריית תל אביב נמסר: "ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, הנחה את העירייה לפתוח את כל המקלטים והחמ"ל העירוני וזאת נוכח היירוטים מעל גוש דן. יש לציין שנכון לעכשיו כל האירועים מתקיימים כסדרם. יש להשמע להנחיות פיקוד העורף. הודעות לציבור יעברו דרך אתר האינטרנט העירוני, דף הפייסבוק של העירייה ומוקד 106".

 

 אזעקה בגוש דן
 

אזעקה בגוש דן (החדשות 13)