14.03.2019

22:12

בכיר ישראלי: חמאס כנראה לא אחראי לירי - אלא גורם אחר ברצועה

פקיד ישראלי בכיר אמר כי לפי ההערכות, ארגון הטרור לא עומד מאחורי השיגורים לעבר גוש דן, וכי מדובר בגורם פלסטיני אחר. "ניסיון לחבל במאמצי ההרגעה של הימים האחרונים"

המתיחות בדרוםפקיד ישראלי בכיר אמר הערב (חמישי) לחדשות 13 כי לפי ההערכות בישראל, ארגון חמאס אינו עומד מאחורי שני השיגורים של רקטות פאג'ר לגוש דן, אלא גורם פלסטיני אחר ברצועת עזה. לפי הפקיד הבכיר, מדובר ב"ארגון שמנסה לחבל במאמצי ההרגעה של הימים האחרונים, שאותם מובילה מצרים שמתווכת בין ישראל לחמאס".

 

דובר צה"ל, רונן ממנליס, אמר לחדשות 13: "לא היה לנו מידע מקדים לביצוע הירי הזה היום - הופתענו. בשלב זה אנחנו בשני מאמצים, להבין מי ביצע את הירי. המאמץ השני הוא היערכות השני במטכ"ל עם הרמטכ"ל ואז עם הדרג המדיני". בערוץ "אל-ערביה" דווח כי תנועת חמאס פינה את כלל אתריו בעזה, ובמקביל דווח כי המשלחת המצרית שהגיעה לרצועה למען שיחות ההרגעה עזבו את השטח. מקור בכיר בתנועת הג'יהאד האסלאמי הכחיש לסוכנות ידיעות פלסטינית את הדיווחים שיצאו בכלי התקשורת הישראליים בדבר המעורבות של התנועה בירי הרקטות. הגורם עדכן כי הנהגת התנועה עוקבת באדיקות אחר ההתפתחויות האחרונות. לפי דיווחים פלסטיניים, מצרים ושליח האו"ם מנהלים מגעים למנוע הסלמה - גם קטאר הציעה לתווך.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לקריה בתל אביב וערך התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירים נוספים. בשלב זה, לא ברור אם הערב יכונס הקבינט המדיני-ביטחוני, אבל בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר כי שרי הקבינט מקבלים עדכונים שוטפים מהמועצה לביטחון לאומי לגבי האירועים בעזה.

 

בווידאו: תיעוד היירוטים מגוש דן

 

 

צה"ל אישר מוקדם יותר כי זוהו הערב שני שיגורים לעבר ישראל מרצועת עזה. לאחר השיגורים, אזעקות נשמעו בכל רחבי גוש דן. בצבא ציינו כי לא בוצע יירוט של מערכות ההגנה האווירית. בעקבות דיווח של תושבים, כוחות הביטחון עורכים סריקות אחר אחד הטילים שנורו, באזור דרום גוש דן. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות מפיקוד העורף לתושבים בעוטף עזה ובגוש דן.

 

דובר מד"א, זכי הלר, מסר כי לא התקבלו כל קריאות על נפגעי גוף, אך חובשים ופראמדיקים של הארגון העניקו טיפול רפואי לכ-5 נפגעי חרדה ואנשים שנחבלו קל מאוד במהלך הליכה למרחב המוגן, מהם גבר כבן 50 שפונה להמשך טיפול בבית החולים. 

 

 המשטרה מחפשת אחר נפילות בחולון
 

המשטרה מחפשת אחר נפילות בחולון (החדשות 13)

 

 

הערים בהן נשמעו אזעקות: תל אביב, רמת גן, גבעתיים, בת ים, חולון, ראשון לציון, הוד השרון. ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, הורה לפתוח את המקלטים הציבוריים, ומעיריית תל אביב נמסר: "ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, הנחה את העירייה לפתוח את כל המקלטים והחמ"ל העירוני וזאת נוכח היירוטים מעל גוש דן. יש לציין שנכון לעכשיו כל האירועים מתקיימים כסדרם. יש להשמע להנחיות פיקוד העורף. הודעות לציבור יעברו דרך אתר האינטרנט העירוני, דף הפייסבוק של העירייה ומוקד 106".

 

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי אמר לחדשות 13: "החלטתי לפתוח את המקלטים מפני שאני יודע שאחרי שניים יכולים לבוא עוד שניים וכדאי להיות מוכנים אני פותח את המקלטים ומאייש את החמ"ל ומתכוננן כאילו גם יש אפשרות שיקרה. ולכן לדאבוני, לאחר שעה, אני לא ראיתי אף אחד לא את שר הביטחון לא את ראש הממשלה עולים להרגיע ולתדרך את הציבור איך להתנהג ומה לעשות. ולכן מה שאני עושה אני עושה על פי הבנתי ואני בשלב זה אומר לציבור להיות עירניים ולהיות מוכנים למקרה של אזעקות נוספות או הודעות נוספות של פיקוד העורף ונראה מה יקרה בהמשך".

 

עוד אמר חולדאי: "כאשר קורה דבר כזה אני מצפה שמישהו יעלה ויתדרך את הציבור כדי שהוא לא יהיה אובד עצות. לפי כל הסימנים על הציבור להמשיך את החיים כרגיל אך להיות עירניים. להיערך למקרה שבו הם יצטרכו לרוץ למקלט".