14.03.2019

21:11

שתי רקטות נורו מהרצועה לגוש דן: כיפת ברזל לא הופעלה

סריקות נערכו בחולון - לא נמצא זכר לנפילה. רה"מ קיים התייעצות בקריה. דו"צ: "לא היה לנו מידע מקדים לירי - הופתענו". מצרים לחמאס: "עצרו את מי שירה את הרקטות"

צה"ל אישר כי זוהו הערב (חמישי) שני שיגורים של רקטות לעבר ישראל מרצועת עזה. לאחר השיגורים, אזעקות נשמעו בכל רחבי גוש דן. בצבא ציינו כי לא בוצע יירוט של מערכות ההגנה האווירית. בעקבות דיווח של תושבים, כוחות הביטחון ערכו בחולון סריקות אחר אחד הטילים שנורו, אך לא איתרו כל סימן לנפילות. בשלב זה אין כרגע הנחיות מיוחדות מפיקוד העורף לתושבים בעוטף עזה ובגוש דן.

 

גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, פרסמו הודעה לתקשורת שבה הבהירו כי אינם קשורים לירי הרקטות, ועדכנו כי הירי בוצע בעת שהנהגת התנועה ערכה פגישה עם המשלחת הביטחונית המצרית שנכחה באותה עת ברצועת עזה. במקביל, דובר הג’יהאד הודיע ש"הגענו לשלב מתקדם של ההבנות לרגיעה עם ישראל ואנו מעונינים לתת הזדמנות לתפקיד המצרי". 

 

דובר צה"ל, רונן ממנליס, אמר לחדשות 13: "לא היה לנו מידע מקדים לביצוע הירי הזה היום - הופתענו. בשלב זה אנחנו בשני מאמצים, להבין מי ביצע את הירי. המאמץ השני הוא היערכות השני במטכ"ל עם הרמטכ"ל ואז עם הדרג המדיני". דובר מד"א, זכי הלר, מסר כי לא התקבלו כל קריאות על נפגעי גוף, אך חובשים ופראמדיקים של הארגון העניקו טיפול רפואי לכ-5 נפגעי חרדה ואנשים שנחבלו קל מאוד במהלך הליכה למרחב המוגן, מהם גבר כבן 50 שפונה להמשך טיפול בבית החולים.

 

בווידאו: תיעוד היירוטים בגוש דן

 

 

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו קיים התייעצויות ביטחוניות בקריה בתל אביב, וכעת תתקיים הערכת מצב ביישובי עוטף עזה. לא ברור אם הערב יכונס הקבינט המדיני-ביטחוני, אבל בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר כי "שרי הקבינט מקבלים עדכונים שוטפים מהמל"ל לגבי האירועים בעזה".

 

בערוץ "אל-ערביה" דווח כי תנועת חמאס פינה את כלל אתריו בעזה, ובמקביל דווח כי המשלחת המצרית שהגיעה לרצועה למען שיחות ההרגעה עזבו את השטח. מקור בכיר בתנועת הג'יהאד האסלאמי הכחיש לסוכנות ידיעות פלסטינית את הדיווחים שיצאו בכלי התקשורת הישראליים בדבר המעורבות של התנועה בירי הרקטות. הגורם עדכן כי הנהגת התנועה עוקבת באדיקות אחר ההתפתחויות האחרונות. לפי דיווחים פלסטיניים, מצרים ושליח האו"ם מנהלים מגעים למנוע הסלמה - גם קטאר הציעה לתווך.

 

ראש הממשלה ושר הבטחון בהתייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב
 

ראש הממשלה ושר הבטחון בהתייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב ( אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)

 

 

הערים בהן נשמעו אזעקות: תל אביב, רמת גן, גבעתיים, בת ים, חולון, ראשון לציון, הוד השרון. ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, הורה לפתוח את המקלטים הציבוריים, ומעיריית תל אביב נמסר: "ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, הנחה את העירייה לפתוח את כל המקלטים והחמ"ל העירוני וזאת נוכח היירוטים מעל גוש דן. יש לציין שנכון לעכשיו כל האירועים מתקיימים כסדרם. יש להשמע להנחיות פיקוד העורף. הודעות לציבור יעברו דרך אתר האינטרנט העירוני, דף הפייסבוק של העירייה ומוקד 106".

 

בווידאו: תיעוד האזעקות בגוש דן

 

 

חולדאי אמר לחדשות 13: "החלטתי לפתוח את המקלטים מפני שאני יודע שאחרי שניים יכולים לבוא עוד שניים וכדאי להיות מוכנים אני פותח את המקלטים ומאייש את החמ"ל ומתכוננן כאילו גם יש אפשרות שיקרה. ולכן לדאבוני, לאחר שעה, אני לא ראיתי אף אחד לא את שר הביטחון לא את ראש הממשלה עולים להרגיע ולתדרך את הציבור איך להתנהג ומה לעשות. ולכן מה שאני עושה אני עושה על פי הבנתי ואני בשלב זה אומר לציבור להיות עירניים ולהיות מוכנים למקרה של אזעקות נוספות או הודעות נוספות של פיקוד העורף ונראה מה יקרה בהמשך".

 

עוד אמר חולדאי: "כאשר קורה דבר כזה אני מצפה שמישהו יעלה ויתדרך את הציבור כדי שהוא לא יהיה אובד עצות. לפי כל הסימנים על הציבור להמשיך את החיים כרגיל אך להיות עירניים. להיערך למקרה שבו הם יצטרכו לרוץ למקלט".


מעיריית גבעתיים נמסר: "תושבים יקרים, לפני כרבע שעה נשמע אזעקה במרחבנו. הנהלת העיר וכוחות הבטחון בגבעתיים עומדים בקשר עם כוחות הבטחון ופיקוד העורף. נכון לרגע זה אין שינוי בהיערכות, אך ככל שתישמע אזעקה נוספת יש לגשת למרחב המוגן. אנו מאחלים לכולם לילה שקט ובטוח - אנו נקפיד כמובן לעדכן בהתאם לצורך".

 

מעיריית רמת גן נמסר: "תושבים יקרים, לפני מספר דקות נשמעה אזעקה במרחב דן. ראש העיר כרמל שאמה הכהן וגורמי הבטחון בעירייה עומדים בקשר עם כוחות הבטחון ופיקוד העורף. נעדכן במידה ויהיה שינוי בהוראות. נכון לעכשיו אין שינוי. יש לעקוב אחר אמצעי התקשורת מאחלים לכולם לילה שקט, נקפיד לעדכן ככל שיהיה צורך.

 

בווידאו: סריקות אחר נפילה בדרום גוש דן

 

 

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון: "לאחר שיחה עם פיקוד העורף הנחיתי את החברה לביטחון ואת סגל החירום בעירייה להגביר מוכנות לפעולה ככל שנדרש. ניידות החברה לביטחון ומפקחיה ערוכים לכל דרישה לפעילות חרום. אנו פותחים מקלטים כאמעי זהירות ומוכנות בלבד, סגל חרום מוכנס לכוננות לקדם התפתחויות. המוקד העירוני 106 יתוגבר ואני מבקש מכל תושב שזקוק לסיוע להתקשר".

 

ראש העיר פתח תקווה עו״ד רמי גרינברג: "תושבים יקרים. נשמעו אזעקות ברחבי גוש דן. כיו"ר ועדת החרום וכראש עיר אני מטפל יחד עם הגורמים המקצועים בנושא ונעדכן בהמשך ככל שידרש. כרגע אין הנחיות מיוחדות".

 

מראש עיריית באר יעקב נמסר: "לפני מספר דקות נשמעו אזעקות אמת בגוש דן ומיפקוד העורף נמסר שלא היו פגיעות. לאור המצב הוריתי למנהלי המכלולים לשעת חירום במועצה להיות דרוכים ומוכנים להפעיל את החמ"ל. גם אתם תושבי הישוב, היו דרוכים ומוכנים לכל מצב, זה הזמן לפתוח את המקלטים בבניינים ולאלה שיש ממ"ד להכין אותו למצב של אזעקה. אני מזכיר לכולם, במידה ונשמעת אזעקה, או שמודיעים בטלוויזיה שנשמעה אזעקה באזור 178, יש להיכנס מיד למקלט, או ממ"ד. זכרו! יש לנו מרווח זמן של דקה וחצי מרגע תחילת האזעקה".

 

בווידאו: סריקות אחר נפילה בחולון

 

 

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "ראש העיר מוטי ששון וצוותי הביטחון והשיטור העירוני נמצאים בשטח יחד עם נציגי פיקוד העורף. הצוותים מבצעים סריקות בשטח אולם לא נמצאו כל ממצאים בחולון. העירייה ערוכה לכל מצב כפי שיידרש, בהתאם למצב ולהנחיות פיקוד העורף. נכון לעכשיו אין הנחיות מיוחדות מעבר להנחייה להמשיך ולעקוב אחר המידע המתפרסם באמצעי התקשורת. מזכירים את הנחיות פיקוד העורף על פיהן בהישמע אזעקה יש להיכנס תוך דקה וחצי למרחב מוגן ולהישאר בו כעשר דקות. נמשיך ונעדכן כאן על פי הצורך".
 

כזכור, ביום שישי נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, ובעקבותיה הופעלה התרעת צבע אדום באזור. לא היה נזק או נפגעים. בתגובה לכך, ביום שבת לפנות בוקר תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל מספר יעדי טרור במתחם צבאי של חמאס בדרום הרצועה, ותשתיות תת-קרקעיות בצפון עזה, כך נמסר מדובר צה"ל. 

 

ביום שישי תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר מספר יעדי טרור במתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה. התקיפה בוצעה בתגובה לבלוני הנפץ ולשיגור הרקטה מרצועת עזה לשטח ישראל ביום רביעי. עוד באותו היום, שני מטענים שחוברו לבלון תבערה שהופרח משטח הרצועה, התפוצצו בשמי המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים באירוע ולא נגרם נזק.