14.03.2019

20:42

דחיית עסקת הברקזיט של מיי בפרלמנט

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד דחיית הברקזיט בשלושה חודשים לפחות

משמעות ההצבעה, 412 בעד ו-202 נגד, היא שעזיבת האיחוד האירופי לא תבוצע ב-29 במארס כפי שתוכנן. הדחייה מותנית באישור האיחוד האירופי, שצפוי לעשות כן

הפרלמנט הבריטי הצביע היום (חמישי) בעד דחיית עזיבת האיחוד האירופי בלפחות שלושה חודשים. 412 הצביעו בעד ו-202 הצביעו נגד - והברקזיט לא יבוצע ב-29 במארס כמתוכנן. הדחייה תבוצע לאחר אישור של האיחוד האירופי, שסביר שיעשה כן. ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה שאם הסכם הברקזיט שתציע יידחה שוב, היא תבקש ארכה נוספת.

 

כזכור, ביום שלישי הפסידה מיי בפרלמנט הבריטי כשחברי הפרלמנט הצביעו נגד הסכם הברקזיט ברוב של 391 נגד 242 - הפסד גדול יותר מאשר בהצבעה הקודמת שהתקיימה בינואר

 

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי נואמת בפרלמנט
 

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי נואמת בפרלמנט ( רויטרס)

 

 

המשמעות של ההפסד היא שבריטניה הולכת לכיוון כאוטי, כשלא ברור באיזה אופן יתבצע הברקזיט - האם כפרישה חד צדדית בלי הסכמים מסחריים או פיננסיים עם האיחוד האירופי. או לחלופין שבריטניה תלך לבחירות, שמשמעותן היא סוף כהונתה של מיי ודרמה פוליטית גדולה. 

 

לאחר דחיית ההסכם נשאה מיי דברים בפרלמנט, ואמרה כי היא "מאוכזבת עמוקות" מכך שהעסקה שהציעה נדחתה בשנית. "הצבעה נגד עזיבת האיחוד ללא הסכם ובעד הארכת מסגרת הזמנים, לא פותרת את הבעיות שאיתן אנחנו מתמודדים", אמרה מיי. "באיחוד האירופי ירצו לדעת מה אנחנו מתכוונים לעשות במהלך ההארכה, ואנחנו נצטרך לענות על השאלה הזו".

 

בינואר, כאמור, דחה הפרלמנט הבריטי את הסכם הברקזיט שאליו הגיעה מיי, לאחר ש-432 חברי פרלמנט הצביעו נגד ההסכם, ו-202 בלבד - בעד.