14.03.2019

11:32

ארדן: "לא נאפשר הקמת מסגד נוסף באזור בהר הבית"

השר לביטחון הפנים התייחס בטקס חילופי מפקדים באגף התנועה למתיחות במתחם, בשל המחלוקת על שער הרחמים, והבהיר כי המדינה לא תאפשר הקמת מתחם תפילה מוסלמי בשטח ההר

ברקע המתיחות סביב שער הרחמים בהר הבית, השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר הבוקר (חמישי) כי "לא נאפשר הקמת מסגד נוסף בהר הבית. לא בשער הרחמים ולא בשום מקום אחר". הדברים נאמרו בטקס חילופי מפקדים באגף התנועה, עם כניסתו של ניצב אברהם אדרי לתפקידו כראש האגף. 

 

במהלך הטקס, אמר ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן כי "״אגף התנועה הוא הכוח החלוץ של המשטרה בהתמודדות העיקשת והבלתי מתפשרת בתאונות הדרכים. המשימה היא משימת קודש שבמרכזה הצלת חיים. שוטרי האגף הם חוד החנית המשטרתי בטיפול בעבירות תנועה מסכנות חיים ובמיגור העבריינות בכבישים". כהן בירך את אדרי על המינוי, והוסיף כי "האתגר הגדול ביותר שלך כראש אגף התנועה יהיה שילוב נכון בין המשכיות וניסיון מצטבר, לבין התחדשות לאור השינויים החלים סביבנו". 

 

ניצב אדרי, בן 51 הוא נשוי ואב לשניים.בין השאר, שימש אדרי כמפקד תחנת זכרון יעקב, דובר מחוז צפון, מפקד תחנת עכו,  מפקד תחנת חיפה וכמזכיר לשר לביטחון פנים. אדרי אמר כי הוא מקבל עליו את התפקיד "בדחילו ורחימו" הודה לקודמו בתפקיד והוסיף כי האגף בראשותו ימשיך את המדיניות הקיימת שהובילו קודמו, ניצב דורון ידיד. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גלעד ארדן בטקס החלפת ראש אגף התנועה
 

גלעד ארדן בטקס החלפת ראש אגף התנועה (דוברות המשטרה )

 

 

ראש אגף התנועה היוצא, ניצב דורון ידיד, אמר כי: "בטקס הכניסה לתפקידי אמרתי כי תאונות הדרכים אינם גזרה משמים, כשהיעד המשמעותי ביותר הינו אכיפה ממוקדת בעבירות מסכנות חיים ובריונות תוך שימוש באמצעי אכיפה יצירתיים. הבאנו לירידה מתמשכת מזה שנתיים במספר ההרוגים, בשנת 2017 ירידה של 13 הרוגים ובשנת 2018 ירידה של 48 הרוגים כשמרבית הירידה הינה בצירי המיקוד", ואיחל לאדרי בהצלחה בתפקידו. 

 

אתמול, נפתח הר הבית למתפללים ולמבקרים, לאחר שערב קודם לכן הוחלט לעשות זאת, בתום הערכת מצב שערך מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד. כזכור, ביום רביעי שוטרת נפצעה קל משאיפת עשן, בעקבות בקבוק תבערה שנזרק לעבר עמדת המשטרה במקום. לאחר האירוע, כוחות הביטחון פרצו למתחם ובמקום התפתחו עימותים בין מתפללים לשוטרים, במהלכם נעצרו ועוכבו לחקירה עשרה חשודים.

 

 עימותים בהר הבית
 

עימותים בהר הבית ( החדשות 13)

 

בסמוך לשעה 13:00 הגיעו מספר חשודים לעבר נקודת המשטרה בהר הבית ויידו בקבוק תבערה לעבר הנקודה. שוטרים שזיהו את החשודים עצרו אותם. לנקודת המשטרה נגרם נזק ושוטר נפצע קל משאיפת עשן ופונה לטיפול רפואי.

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, שמפקד על האירוע, הנחה על הוצאת כלל הנוכחים בשטח הר הבית וסגירתו למטרת ביצוע פעולות וסריקות לאיתור אמצעים נוספים. במהלך החיפושים בהר הבית אותרו על ידי השוטרים נמצאו מספר מיכלים שהכילו חומרים דליקים באזורים שונים, כוורות זיקוקים ובקבוקי תבערה.

 

כזכור, חמאס פרסם הודעה רשמית שבו קרא לציבור הפלסטיני בירושלים, בגדה המערבית ובשטחי ישראל להגיע להר הבית ולפרוץ את שעריו הסגורים כדי למנוע מישראל לכפות מציאות חדשה בשטח. בהודעה, חמאס גם קרא לעמים הערביים והמוסלמיים לערוך עצרות הזדהות עם ירושלים נגד צעדיה התוקפניים של ישראל נגד תושביה והמקומות הקדושים בה.

 

 עימותים בהר הבית
 

עימותים בהר הבית (החדשות 13)

 

 

ניקולאי מלדאנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, אמר בתגובה לאירועים: "מקומות קדושים נועדו לתפילה, לא לפרובוקציות ואלימות. יש לגלות ריסון כדי להימנע מלהתסיס מצב מתוח ממילא. על כל הצדדים לכבד את הסטטוס קוו".

 

מוקדם יותר באותו בוקר, בית משפט השלום בירושלים דחה את עתירת המדינה לסגור את "באב אל-רחמה" הוא שער הרחמים, מטעמים ביטחוניים - וקבע כי יישאר פתוח, על מנת לאפשר את מיצוי המשא ומתן שמתנהל עם ירדן.