14.03.2019

09:46

 שופטת בית המשפט העליון של ארצות הברית, רות ביידר גינסבורג
שופטת בית המשפט העליון של ארצות הברית, רות ביידר גינסבורג,
רויטרס

"תמותי, כלבה יהודייה": כרזת השופטת גינסבורג הושחתה בארה"ב

משטרת ניו יורק חוקרת אירוע אנטישמי, לאחר שמילות נאצה וצלב קרס התגלו על תמונת שופטת העליון • פולין: מאמר שכותרתו "כיצד לזהות יהודי?" פורסם על שער עיתון

משטרת ניו יורק פתחה אתמול (רביעי) בחקירה בעקבות השחתת פוסטר של שופטת בית המשפט העליון רות ביידר גינסבורג, שעליו נכתבו המילים "תמותי יהודייה" וצוירו צלבי קרס. אחד מנוסעי הרכבת התחתית בברוקלין העלה בחשבון הטוויטר שלו את התמונה של הפוסטר שהושחת וכתב בתהייה "מה הולכים לעשות בנידון"?

 

מחלקת פשעי השנאה של המשטרה הודיעה כי תחקור את המקרה וביקשה להבהיר כי "אין מקום לשנאה בניו יורק". בחשבון הרשמי של הרכבת התחתית בטוויטר פורסמה הודעת התנצלות שבה נאמר: "יש אצלנו אפס סובלנות כלפי גילויי שנאה ונדאג להסיר את הפוסטר ברגע שהמשטרה תסיים את פעולות החקירה".

 

 

רות ביידר גינסבורג היא משפטנית יהודייה אמריקאית המכהנת כשופטת בית המשפט העליון של ארצות הברית מאז אוגוסט 1993, כשמונתה על ידי הנשיא דאז ביל קלינטון. היא האישה השנייה המכהנת בבית המשפט (אחרי סנדרה דיי או'קונור) והאישה היהודייה הראשונה. כמו כן, היא ממייסדות פרויקט הנשים של האיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות.

 

אתמול פרסם עיתון לאומני בפולין בדף השער שלו מאמר המורה לקוראיו "כיצד לזהות יהודי?". המאמר הציג לתפיסתו שמות, מאפיינים אנתרופולוגיים, הבעות, תכונות אופי ושיטות פעולה שבאמצעותם ניתן לזהות יהודים. כמו כן, נכתב בטקסט: "כיצד להביס אותם? זה לא יכול להימשך". השבועון שנקרא "פולין בלבד", מתפרסם על ידי לסזק בובי, מועמד פוליטי לאומני בפולין.

 

בתוך כך, נעצרו בארגנטינה אב ובנו, בחשד שהפיצו איומים רבים ברשתות החברתיות נגד הקהילה היהודית. בפשיטה על ביתם נתפסו נשק וכמות גדולה של תחמושת ונמצאו חומרי תעמולה נאציים רבים, בהם תגים עם צלבי קרס וספרים של היטלר.

 

איומים ודברי נאצה כלפי הקהילה היהודית ברשתות החברתיות הם אירועים שכיחים בארגנטינה והמשטרה במדינה פועלת להילחם נגד מקרים אנטישמיים מסוג זה. לאחר מעצרם של השניים אמרה שרת הביטחון הארגנטינאית כי "בארגנטינה אין מקום לביטויי אנטישמיות המזכירים תקופה טרגית בהיסטוריה של האנושות".

 

בתחילת השבוע אותרו בבית הספר "ניופורט הרבור" שבקליפורניה שלטים שעליהם צלבי קרס. השלטים נתלו במהלך סוף השבוע, לאחר מפגש של התלמידים עם ניצולת שואה, שנקבע לאחר שתלמידים צילמו תמונות אנטישמיות במהלך מסיבה בשבוע קודם לכן. המשטרה הוזעקה למקום ופתחה בחקירה.

 

"אנו מגנים פעם נוספת את כל המעשים האנטישמיים ופשעי השנאה, על כל סוגיהם", מסר מנהל בית הספר. "נמשיך להיות דרוכים כלפיהם, ונדאג לביטחון תלמידינו והצוות". אחד מתלמידי בית הספר סיפר כי מדובר במקרה מייאש, וכי השלטים נתלו על מנת להעביר מסר לתלמידים היהודים כי הם אינם רצויים במוסד החינוכי.