14.03.2019

09:34

עודכן:

סמוטריץ' וחיות התעמתו בדיון על בן ארי: "שגברתי לא תזלזל בנו"

ביהמ"ש דן בערעור על ההחלטה לאפשר למועמד מטעם איחוד מפלגות הימין לרוץ בבחירות. חילופי דברים בין הח"כ לנשיאת ביהמ"ש: "אדוני לא יצעק פה". בן ארי: "אווירת השתקה"

בחירות 2019בית המשפט העליון דן הבוקר (חמישי) בערעור שהגישה מפלגת מרצ נגד ההחלטה של ועדת הבחירות לאשר את התמודדותו של מיכאל בן ארי (עוצמה יהודית) בבחירות לכנסת מטעם איחוד מפלגות הימין. כזכור, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט המליץ לפסול את מועמדותו של בן ארי. 

 

במהלך הדיון התפתח עימות מילולי בין ח"כ בצלאל סמוטריץ' והנשיאה חיות. חיות ביקשה מסמוטריץ' להפסיק להעיר הערות ביניים, והאחרון התפרץ וענה לה "אני שמבקש שתכבדו את הכנסת. אנחנו מכבדים אתכם ואנחנו מייצגים את הריבון ואני מבקש שגברתי לא תזלזל בנו". הנשיאה חיות אמרה בתגובה: "אדוני לא יעיר פה הערות ולא יצעק פה. בכנסת יש קריאות ביניים וזה דבר מקובל ואצלנו זה לא נהוג".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי בבית המשפט
 

איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי בבית המשפט (חדשות 13)

 

 

בפתח הדיון, בן ארי טען כי "יש אווירת השתקה מאנשים שלא מהססים להיפגש עם סרסורים של מרצחים. תמר זנדברג מעודדת טרור כשהיא מתחבקת עם אבו מאזן. הם מבקשים להשתיק את הזעקה שאומרת יש מי שקם עליני להשמידנו. אנחנו לא נגד כל הערבים  אלו שנאמנים פה למדינה היהודית אנחנו נותנים להם את כל הזכויות האזרחיות."

 

ענר הלמן, נציג היועמ"ש, אמר בדיון: "כאשר רוצים ללמוד מהי הסתה לגזענות צריך להסתכל בסרטונים של בן ארי. הוא לא הכחיש את הציטוטים בוועדת הבחירות, היה שקט. דבריו ממש מתכבים עם הסיסמה 'אין ערבים אין פיגועים'". 

 

במהלך הדיון, השופטים פנו לעו"ד של בן ארי, יצחק בם, ואמרו: "האידיאולוגיה של בן ארי זה שמי שמזדהה עם התנועה הלאומית הערבית הוא אויב", אמרו השופטים בדיון, "ערביי ישראל מזדהים עם התנועה הערבית או לפחות 99% מהם. האם הוא נגד כל אוכלוסייה הערבית?". בם, בתגובה, טען כי "לבן ארי אין התנגדות לאדם שמזדהה עם מדינת ישראל כמדינת העם היהודי", ואילו אחד השופטים ענה: "אז 99% מהערבים הם אויבים? כי זו הלוגיקה". בם הסביר כי "מי שלא נאמן למדינת ישראל לא צריך להיות אזרח", בתגובה ענה השופט הנדל: "מה זו נאמנות? מי שלא עובר על החוק גם לא נאמן?".

 

 

 

בהמשך, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות שאלה את עו"ד של בן ארי: "מה לגבי האמירה שלו שצריך לטפל בבדואים בארצות המוצא שלהם?". בם ענה, "ההקשר היה שהבדואים מייבאים נשים מעזה", וחיות שאלה: "עזה היא ארץ?". 

 

אחד השופטים בדיון, עוזי פוגלמן, אמר כי "נשף המסכות של בן ארי הוסר" ופנה לעו"ד בם: "אתה טוען למאבק בין תנועות לאומיות ועל רקע הקשר. איך זה קשור להתנגדות החריפה שלו לזכות של ערבים לגור בעפולה? זה מוכיח שיש לו התנגדות לזכות הבסיסית של הערבים לגור במקום אורבני".

 

מיכאל בן ארי
 

מיכאל בן ארי (חדשות 13 )

 

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, אמרה בפתח הדיון כי "ועדת פוליטית החליטה לפסול את נציגי הציבור הערבי ולאשר את נציגי הטרוריסטים. אנחנו כאן כדי לפסול את נציגי הכהניסטים. יש דברים שהם מחוץ למשחק הדמוקרטי. הסתה לגזענות ולאלימות זה בניגוד לחוק". 

 

ח"כ הכנסת סתיו שפיר ממפלגת העבודה הגיעה לדיון בנושא, ובחשבון הטוויטר שלה כתבה כי "בן גביר ובן ארי הם ממשיכי כהנא כפי שהצהירו בעצמם. יחד עם חסינות פרלמנטרית - הם סכנה לדמוקרטיה ולביטחונם של אזרחי ישראל, לכן אסור שיכנסו לכנסת. חבריי בליכוד קודמיכם היו מצטרפים לעתירה הזו בלי לשקול אינטרסים פוליטיים. עוד יש הזדמנות".

 

 

כאמור, ביום רביעי שעבר ועדת הבחירות המרכזית אישרה את מועמדותם לכנסת ה-21 של חברי איחוד מפלגות הימין, מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, במקומות ה-5 וה-8, בהתאם לסיכום בין עוצמה יהודית לבין הבית היהודי והאיחוד הלאומי. ראשית, התקיימה הצבעה ראשונה על פסילת כל איחוד מפלגות הימין, שנפלה. לאחר מכן קיימה הוועדה הצבעה על פסילת שני נציגי עוצמה לישראל, ואז על פסילתם בנפרד.

 

במהלך הדיון, התייחס בן ארי לטענה שעלתה כלפיו על גזענות נגד ערבים, וטען כי "אני מדבר רק על מי שלא נאמן למדינה. מי שנאמן לנו שיישאר פה. מי שלא נאמן לנו צריך ללכת מפה", והתגאה בכך ש"ניחם משפחה ערבייה למדינת ישראל שבנה נרצח בפיגוע". הוא התייחס לביקורת על התבטאויותיו לגבי ערביי חיפה וטען כי: "מדובר שם במפגינים שהפגינו למען רוצחי משפחות".

 

כמו כן, בדיון שנערך בשבוע שעבר בן גביר דרש האחרון כי ההצבעה תהיה על פסילת כל רשימת עוצמה יהודית, ולא רק על חברים מתוכה. בפתח הדיונים פרץ עימות באולם, לאחר שחבר הכנסת מטעם מרצ עיסאווי פריג' התפרץ בצעקות, ובן גביר השיב לו בתגובה "לך למרמרה".

 

בן גביר הגיש בנוסף כתב תביעה על סך חצי מיליון שקלים נגד חברות הכנסת סתיו שפיר ומיכל בירן, לאחר שאלו כינו את אנשי עוצמה יהודית "נאצים", לפני מספר ימים. שפיר סירבה לקבל מידיו את כתב התביעה. זאת, לאחר שכתב התביעה הוגש הבוקר לבית משפט השלום בירושלים. "לא ניתן לאנשי השמאל ההזוי להכפיש ולהשוות יהודים לנאצים המתועבים, שעסקו בהשמדת העם היהודי", אמר בן גביר. "יידעו גם חברות הכנסת שפיר ובירן כי חסינותן לא תעמוד להן והן ייאלצו לשאת באחריות לדבריהן המתועבים".