14.03.2019

08:57

צילום: רויטרס

מפקד אוגדת עזה: "בלוני הנפץ וההפגנות יימשכו – יש להיערך לזה"

תא"ל טולדנו הביע בשיחה עם צוותי החירום היישוביים בקיבוץ כיסופים חוסר אופטימיות לגבי רגיעה בדרום • גורמים פלס': "אופי הפגנת יום האדמה ייקבע בהתאם להבנות עם י-ם"

המתיחות בדרום: מפקד אוגדת עזה, תת אלוף אליעזר טולדנו, אמר כי ההפגנות על הגדר ברצועת עזה ובלוני הנפץ יימשכו וכי "צריך להיערך לזה". את הדברים אמר היום (חמישי) בשיחה עם צוותי חירום היישובים בקיבוץ כיסופים. בד בבד, כוחות הביטחון עצרו הלילה חמישה פלסטינים לא חמושים שחדרו מרצועת עזה לישראל. החשודים הועברו לחקירה.

 

בתוך כך, בשעה 11:00 תתקיים מסיבת עיתונאים מיוחדת בעזה, בה יכריזו על פעילויות עתידיות במסגרת יום האדמה, שיחול ב-30 במארס, ולרגל ציון שנה לתחילת ההפגנות על הגדר. גורמים פלסטינים מסרו כי הכוונה היא לקיים בסוף החודש "צעדת מיליון" ולהביא המונים לאזור הגבול עם ישראל. עם זאת, האופי האלים של ההפגנות ייקבע בימים הקרובים בהתאם להבנות הרגיעה עם ישראל בתיווך מצרי. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הפגנות פלסטינים ברצועת עזה
 

הפגנות פלסטינים ברצועת עזה ( חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, "הוועדה הלאומית העליונה לצעדות השיבה ושבירת המצור" הורתה להפסיק זמנית את העימותים הליליים על הגדר ברצועת עזה, כחלק מההבנות החדשות שהושגו עם ישראל בחסות המתווך המצרי. כך פורסם ביום ראשון ביומון "אל-ערבי אל-ג'דיד", הרואה אור בלונדון, מפי מקורות בוועדה. 

 

המקורות ציינו כי יופסק זמנית גם השימוש באמצעי מאבק "קשים" כדי להעניק למתווך המצרי הזדמנות להפעיל לחץ על ישראל למממש את התחייבויותה בדבר הקלת המצור ברצועה, כחלק מיישום ההבנות שהושגו לאחר סבב ההסלמה האחרון. המקורות אמרו כי הצד הישראלי מסר למתווך המצרי כי הם מתחייבים להמשיך לקיים באופן הדרגתי את הבנות, שביניהן המשך הזרמת הדלק לתחנת החשמל ברצועה במסגרת המענק הקטרי, הרחבת היקף הסחורות המיוצאות מהרצועה לגדר המערבית, לישראל ולמדינות זרות, וכן בחינת סוגיות פיתוח תשתית החשמל והתשתית הכללית ברצועה. 

 

חבר הלשכה המדינית של תנועת "החזית הדמוקרטית", טלאל אבו ט'ריפה, אמר ביום שבת לעיתון "אל-איאם" כי משלחת המודיעין המצרית הצליחה להביא להסכם בין ישראל לבין הפלגים הפלסטינים על חידוש יישומו של השלב הראשון של הבנות הרגיעה. על פי הדיווח, ההסכם המחודש כולל את תיקון קו החשמל לרצועה, הרחבת מרחב הדיג וביצוע פרויקטים בינלאומיים של תעסוקה ופיתוח. בתמורה, הסכימו הפלגים הפלסטיניים להקפיא את השימוש ב"אמצעים קשים" נגד ישראל - ובפרט את הפרחת בלוני התבערה.

 

חלוקת המענק הקטארי בעזה
 

חלוקת המענק הקטארי בעזה (חדשות 13 )

 

 

ביום שני הועברה הפעימה הרביעית של המענק הקטארי לרצועת עזה, כאשר 55 אלף משפחות נזקקות הגיעו למשרדי הדואר, וכל אחת קיבלה תשלום של 100 דולר. במקביל, מוקדם יותר אותרו שני זרי בלונים, אליהם מחובר חפץ חשוד, באזור אשכול – אחת סמוך למשק חקלאי ואחד בשטח פתוח.