13.03.2019

23:18

2 הרוגים, 8 סבבי לחימה ונזק נפשי: שנה להפרות הסדר בגבול עזה

בשנה האחרונה 27 אלף מתושבי עוטף עזה נזקקו לטיפול נפשי בעקבות ההסלמה - עשרת אלפים איש יותר מהשנה שבה התרחש מבצע צוק איתן. "אתה חי מנשימה לנשימה"

שלוש וחצי שנים של שקט החלו עם סיומו של מבצע צוק איתן התפוצצו לפני שנה בתחילת הפרות הסדר ברצועה - שני הרוגים, שמונה סבבי לחימה ו-1,900 שריפות – כל אלו הובילו שרק השנה, 27 אלף תושבים בעוטף עזה נזקקו לטיפול נפשי, עשרת אלפים איש יותר מהשנה שבה התרחש מבצע צוק איתן.

 

הנשק הפרימיטיבי של חמאס החזירו את מאיה שמחי עטר מקיבוץ ניר עם, משי אלמקייס מכרם שלום וראובן ניר מקיבוץ מפלסים למציאות של טרור יומי."עברנו קיץ קשה מאוד. להתרגל לזה זה עצוב, אבל זו המציאות", אמר ניר. אלמקייס הוסיפה כי "מכל בום נבהלים מחדש. קשה לחיות בשגרה שהיא רגילה. יש עכשיו פורים, אז אם יש נפצים, הילדים נבהלים". "אתה חי מנשימה לנשימה", סיפרה שמחי עטר, "אני מפחדת שמישהו יבוא מהאופק".

 

 מאיה שמחי עטר, תושבת קיבוץ ניר עם
 

מאיה שמחי עטר, תושבת קיבוץ ניר עם (חדשות 13 )

 

 

וזה לא רק נזק נפשי. במהלך השנה האחרונה, גבה העימות הזה קורבנות. סמל ראשון אביב לוי נהרג בגבול הרצועה מאש צלף פלסטיני ומחמוד אבו עצבה נהרג מפגיעת רקטה באשקלון, באחד מסבבי ההסלמה הקשים בעוטף שבמהלכו שוגרו יותר מחמש מאות רקטות לעבר שטח ישראל ועשרות נפצעו. "יש משהו מאוד שוחק, מתיש ומעייף, בהתמודדות הבלתי נגמרת הזו", אמרה הילה גונן ברזילי, מנהלת מרכז חוסן שדרות.

 

בצד העזתי, מאז החלו ההפגנות על הגדר בחודש מארס אשתקד, 258 אזרחים עזתים מצאו את מותם. השיא היה בחודש מאי – 80 הרוגים פלסטינים על הגדר במהומות ועימותים, וכ-30 אלף פצועים. לחמאס לא אכפת, ומבחינתו הוא פיצח את הסוד – הסלמה מדודה, ממושכת, רחבה ואלימה, אבל כזאת שלא שוברת את הכלים ולא מובילה למבצע צבאי נרחב. תושב הרצועה בנובמבר 2018: נפגעתי מחומר נפץ. לא נותרו לי ברגל עצבים, לא גידים ולא כלום. לאף אחד לא אכפת מאיתנו ואנחנו לא מקבלים טיפול. אנחנו משלמים מכיסנו על הטיפולים.