13.03.2019

19:03

 מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, פול מנפורט
מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, פול מנפורט,
רויטרס

שש שנות מאסר למנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ

ביהמ"ש גזר 43 חודשי מאסר על פול מנפורט, לאחר שהודה בשני סעיפי קשירת קשר במסגרת המעורבות הרוסית בבחירות. ירצה בסה"כ 73 חודשים, לאחר גזר הדין מהשבוע שעבר

בית המשפט בוושינגטון גזר היום (רביעי) 43 חודשי מאסר על פול מנפורט, לשעבר מנהל קמפיין הבחירות של דונלד טראמפ. זאת, לאחר ההרשעה במסגרתה הודה מנפורט בשני סעיפי קשירת קשר במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב. מנפורט ירצה בסך הכול גזר דין של 73 חודשי מאסר, שכן הוא ירצה במקביל 30 מתוך 47 חודשי המאסר שנגזרו עליו בשבוע שעבר.

 

כאמור, בית המשפט בווירג'יניה גזר על מנפורט 47 חודשי מאסר. נוסף לעונש המאסר, קבע השופט ט.ס אליס כי מנפורט יחוייב בתשלום מס בסך 50 אלף דולרים.

 

במהלך המשפט, ביקש מנפורט מהשופט שיגלה כלפיו חמלה, אך לא הביע חרטה על מעשיו. התביעה לא המליצה על גזר דין ספציפי, אך ציטטה במהלך המשפט הנחיות ממשפטים פדרליים הקוראות לעונש מאסר של 24-19 שנים. השופט אליס, עם זאת, קבע כי מדובר בהנחיות "מוגזמות, שעלולות ליצור פער בלתי מוצדק ביחס למקרים אחרים". לפני הקראת גזר הדין, הודה מנפורט לשופט אליס על כך שניהל משפט הוגן, וסיפר על הקשיים שמהם הוא סובל יחד עם בני משפחתו כתוצאה מהתיק בעניינו: "להגיד שהושפלתי והובכתי תהיה לשון המעטה".

 

 פול מנפורט, מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, בדרך לבית המשפט
 

פול מנפורט, מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, בדרך לבית המשפט ( רויטרס)

 

 

לפני כשלושה שבועות קבע בית המשפט הפדרלי בארצות הברית כי מנפורט שיקר לתביעה והפר את הסכם הטיעון שנחתם עמו במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות בשנת 2016. בית המשפט הוסיף כי ישנן ראיות המוכיחות כי מנפורט שיקר בשלושה נושאים שעליהם נחקר.

 

לפני כחודש טען מולר כי מנפורט שיקר במהלך החקירה. "מנפורט ביצע עבירות פדרליות בכך ששיקר ל-FBI ולמשרד התובע המיוחד בשלל נושאים", נכתב. הסדר הטיעון עמו מבוטל", אמר אז מולר. מנגד מפורט דחה אז את הטענות ששיקר לחוקרים.

 

בחודש ספטמבר הודה מנפורט בחלק מהאישומים נגדו במסגרת עסקת טיעון, בין השאר בקשירת קשר נגד ארה"ב ובשיבוש הליכים. כמו כן, בכתב האישום נטען כי מנפורט תיאם לצרכיו הצהרה פומבית של בכיר ישראלי נגד המנהיגה האוקראינית יוליה טימושנקו, שמשאימה אותה באנטישמיות. מנפורט עשה זאת כאשר פעל כסוכן זר של אוקראינה בארה"ב, מבלי להירשם כסוכן זר. הוא הודיע כי ישתף פעולה עם החוקרים וינהל שיחות עם מולר, יגיש מסמכים ויעיד בהליכים שונים. 

 

חודש לפני כן, חבר המשובעים הרשיע את מנפורט בשמונה מתוך 18 האישומים העומדים נגדו, בהם חמישה בנוגע להונאת מס. השופט הכריז אז על פסילת משפט בעשרת האישומים הנוספים, ככל הנראה לאחר שחבר המושבעים לא הצליח להגיע להסכמה פה אחד. לאחר כמעט ארבעה ימים של דיונים הרשיעו שניים עשר המושבעים את מנפורט בשני סעיפי אישום של הונאת בנק, חמישה אישומים של הונאת מס ואישום נוסף של אי חשיפת חשבונות בבנקים זרים. מנפורט צפוי לתקופת מאסר של 30-10 שנים בעקבות הרשעתו.