13.03.2019

16:59

נתניהו על חשיפת תשתית הטרור של חזבאללה: "רק קצה הקרחון"

רה"מ התייחס לחשיפת "תיק הגולן" - היחידה של ארגון הטרור בגבול רמת הגולן, ואמר כי מדובר בהישג חשוב למודיעין הישראלי. "לא נאפשר לכם להתבסס צבאית בסוריה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (רביעי) לחשיפת תשתית הטרור "תיק הגולן" של חזבאללה בגבול סוריה. "יש לי מסר לאיראן ולחיזבאללה", אמר נתניהו. "אנחנו יודעים מה אתם עושים ואנחנו יודעים איפה אתם עושים זאת, זה רק קצה הקרחון. ישראל לא תאפשר לכם להתבסס צבאית בסוריה".

 

"הבוקר חשפנו תשתית טרור של חיזבאללה על גבולנו הצפוני ברמת הגולן. זהו הישג חשוב מאוד למודיעין הישראלי וליכולות המבצעיות של צה"ל. הקמת תשתית הטרור היא חלק נוסף בפעילות האיראנית נגד ישראל", אמר נתניהו. "נמשיך לפעול בדרכים גלויות ובדרכים סמויות כדי לסכל את המזימות שלכם".

 

תיעוד עמדת תשתית ״תיק הגולן״ (צילום: דובר צה"ל) 

 

 

כאמור, הבוקר חשף צה"ל תשתית טרור שחזבאללה פיתח בחודשים האחרונים ברמת הגולן, שמטרתה להיערך לקראת מלחמה אפשרית עם ישראל באזור. התשתית, המכונה "תיק הגולן", מתמקדת בשלב זה בעיקר באיסוף מודיעין על צה"ל והתבססות במרחב גדר הגבול, אך גורמי מודיעין לא פוסלים את האפשרות שבעתיד היא תנסה לפעול נגד ישראל. עד היום, הייתה ההתארגנות ידועה רק למספר מצומצם של בכירים בארגון, ואפילו משטרו של אסד לא ידע על קיומה. כוחות הביטחון הביעו תקווה כי חשיפת התוכנית תביא לחיסולה.

בראש התשתית עומד אבו חסין סאג'ד, אחד מבכירי חזבאללה. לפי צה"ל, פעילי התשתית מבצעים תצפיות לעבר ישראל מעמדות צבאיות הנמצאות בקו הגבול – חלקן עמדות הקיימות בשטח וחלקן שייכות לצבא סוריה. אותן עמדות מאוישות על ידי חיילי צבא סוריה, שפועלים לצד פעילי "מפקדת הדרום" של חזבאללה בסוריה.

 

לפי גורמי מודיעין בצה"ל, פעילי השטח של הארגון היו בעבר חלק מקבוצות ותשתיות שונות שפעלו נגד ישראל, בין השאר של קונטאר ומורנייה. כמו כן, חלק מהפעילים עברו בעבר קורסים והכשרות בחבלה, צליפה והפעלת רקטות מטעם חזבאללה. עוד ציינו גורמי המודיעין כי התשתית משתמשת גם באמצעים צבאיים למחצה ובאגודות אזרחיות סוריות לטובת פעילות נגד ישראל. מדובר בארגונים שמקבלים לגיטימציה מטעם המשטר הסורי לפעול ברמת הגולן. 

 

תיק הגולן
 

תיק הגולן (דובר צה"ל)

 


בצה"ל מעריכים כי לפעילי השטח של התשתית ישנם אמצעי לחימה זמינים, וייתכן שבעתיד הם אף ינסו להעביר אמצעי לחימה נוספים מלבנון או להסתייע במאגרי אמצעי הלחימה הקיימים לחזבאללה ואיראן בסוריה. גורמים בפיקוד הצפון מעריכים כי מטרת התשתית אינה לייצר גבול פעיל של פיגועים נקודתיים נגד ישראל, אלא להקים יכולת מבצעית למצב חירום.

 

"זו לא עוד תשתית שהוקמה באחד הכפרים בגולן הסורי", מסרו גורמי מודיעין. "מדובר במערכת שהמטה שלה בביירות - שם מתקבלות ההחלטות". לדבריהם, במרחב דמשק יש מטה מבצעי יותר, שמכווין את הפעילות ברמת הגולן, שכוללת כעת בעיקר פעילות איסוף מול ישראל. כמו כן, ציינו כוחות הביטחון כי כיום אין התרעה קונקרטית לפיגוע במרחב רמת הגולן, ואחת מהסיבות המרכזיות שצה"ל בחר לחשוף הבוקר את התשתית היא במטרה לסכל אותה בעודה קטנה. "אנחנו חושפים את התשתית באופן שאמור להפיל את הארגון מהכיסא", אמר בכיר בצה"ל.

 

אין זו הפעם הראשונה שבה מקים חזבאללה תשתית טרור ברמת הגולן. במאי 2013, כזכור, הצהיר אסד על פתיחת מרחב רמת הגולן להתנגדות עממית מול ישראל כדי להסיט את הקשב ממלחמת האזרחים. בעקבות זאת, גורמי הציר השיעי החלו להקים תשתיות טרור במרחב הגולן, ועד 2015 ביצעו כמה פיגועים במרחב. על פי פרסומים זרים, סמיר קונטר וג'יהאד מורנייה שפיקדו על תשתיות טרור במרחב, חוסלו על-ידי ישראל.

 

אז ועד אמצע השנה שעברה לא היו ניסיונות לחדש את תשתיות הטרור ברמת הגולן, וחזבאללה השקיע את מאמצו במרחב הסורי בסיוע למשטר אסד בלחימה, ובחניכת הצבא הסורי באמצעות מפקדה שקיבלה את השם "מפקדת הדרום". עם תום מלחמת האזרחים בסוריה, וחזרת משטר אסד למרחב הגולן, איבד חזבאללה את הלגיטימציה שלו להמשך שהייה בסוריה. אך הנהגת הארגון החליטה לנסות ולבסס מחדש יחידה חשאית שתהיה בעלת מוכנות מבצעית גבוהה יותר מבעבר ותפעל נגד ישראל ביום פקודה.

 

 דרך הטרור של מפקדת תשתית "תיק הגולן" אבו חסין סאג'ד

דרך הטרור של מפקדת תשתית "תיק הגולן" אבו חסין סאג'ד (דובר צה"ל )

 

"במהלך 2018 חל שינוי משמעותי בחזית רמת הגולן", אמר מפקד אוגדת בשן, תת אלוף עמית פישר. "הצבא הסורי כבש את כלל השטח בדרום סוריה וחזר לעמדותיו מלווה בפעילי חזבאללה. פעילים אלו מנסים במהלך השנה האחרונה להקים חזית טרור נוספת כלפי מדינת ישראל ולהפר את היציבות הביטחונית".

לדבריו, "אנו רואים את המשטר הסורי כריבון בשטחו ומצפים ממנו לפעול על פי הסכם הפרדת הכוחות משנת 1974. בנוסף, אנחנו מצפים ממנו למנוע מכל גורם עוין, ובתוך כך כוחות חזבאללה, לפעול משטחו. צה"ל לא יאפשר כל ניסיון להתבססות חזבאללה בסמוך לגבול ויפעל בכל העוצמה על מנת להרחיק ארגון טרור זה מחזית רמת הגולן ולשמר את היציבות הביטחונית באזור".

 

גיורא זלץ ראש המועצה גליל עליון, אמר בתגובה לפרסום: "תושבי הגליל והגולן סומכים ומעריכים את יכולות צה"ל להגן עלינו. היכולות המגוונות של צה"ל מאפשרות להמשיך בשגרה מלאה גם כאשר חזבאללה וחמאס נמצאים לאורך הגבולות שלנו, בגולן, בלבנון ובדרום. חשוב לנו מאד, בעיקר בתקופה היפה של האביב, לקראת חג הפסח , שתמשיכו לטייל ולהינות מכל הטוב , היפה ,המעניין והטעים שהגולן והגליל מציעים. תודה".