13.03.2019

15:20

תחנת כח בגרמניה
תחנת כח בגרמניה ,
getty images

מחקר: זיהום אוויר גורם ליותר מקרי מוות מעישון

ארגון הבריאות העולמי מעריך ש-8.8 מיליון אנשים מתים בכל שנה כתוצאה מזיהום אוויר, לעומת 7.2 מיליון מעישון. "עישון הוא נמנע, אבל נשימה של אוויר מזוהם - לא"

מחקר חדש מצביע על כך שזיהום אוויר גורם לכ-8.8 מיליון מקרי מוות בשנה, יותר מאשר עישון. במחקר נטען שהתמותה מזיהום אוויר, לפי החישובים החדשים, היא כמעט פי שניים מהאומדנים הקודמים. הזיהום נגרם בעיקר מפליטת גז של רכבים, מפעלים ותחנות כוח. 

 

ארגון הבריאות העולמי העריך בעבר שזיהום אוויר היה אחראי ל-4.5 מיליון מקרי מוות בשנה ברחבי העולם. כעת, חוקרים גרמנים שחישבו מחדש נתונים קיימים, אומרים שנשימה של אוויר מזוהם גורם ליותר מקרי מוות מעישון, שאחראי ל-7.2 מיליון מקרי מוות בכל שנה בעולם.

 

אגזוז של רכב
 

אגזוז של רכב (getty images )

 

 

"עישון הוא נמנע, אבל זיהום אוויר לא", הסביר פרופסור תומאס מונזל מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת "מיינץ" שבגרמניה, שהיה שותף לכתיבת המחקר החדש. המדענים מאחורי המחקר קוראים כעת להחמרה במגבלה של החלקיקים המזעריים שנמצאים באוויר ועשויים לגרום לנזקים חמורים. החלקיקים הללו, נשאפים פנימה אל הברונכיט והריאות, ומשם אל מחזור הדם. נכון להיום, המגבלה המותרת באירופה היא 25 מיקרוגרמים לכל מטר מעוקב של אוויר, יותר מכפול מההמלצה של ארגון הבריאות העולמי שעומדת על 10 מיקרוגרמים. "מדינות רבות אחרות ביניהן קנדה, ארה"ב ואוסטרליה מאמצות את הקווים המנחים של הארגון", הוסיף פרופסור מונזל, "האיחוד האירופי נמצא בפיגור משמעותי".

 

פרופסור ג'וס לליוולד, שהיה גם הוא שותף בכתיבת המחקר, הסביר שאיכות האוויר הירודה יחד עם צפיפות האוכלוסייה הן הסיבות לכך שבאירופה יש מספר כל כך גבוה של מקרי מוות כתוצאה מזיהום אוויר. מהממצאים עולה כי ברחבי העולם ניתן לייחס 120 מקרי מוות מתוך כל 100 אלף לאוויר מזוהם. אך התמונה עגומה אף יותר באירופה, עם 133 מקרי מוות כתוצאה מכימיקלים באוויר על כל 100 אלף מקרי מוות.