13.03.2019

13:45

ארדואן במתקפה חריפה נגד נתניהו: "רוצח ילדים פלסטינים"

נשיא טורקיה התייחס למתיחות בהר הבית, וטען כי רה"מ תוקף אותו בשל תקופת הבחירות. נתניהו בתגובה: "שלא יתעסק עם ירושלים, הוא יכול ללמוד מאיתנו איך לכבד את כל הדתות"

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תקף היום (רביעי) בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "הוא אדם אכזר, שרוצח ילדים פלסטינים בני 7". זאת, לאחר שהתייחס למתיחות בהר הבית, ואמר כי "בגלל הבחירות בישראל, נתניהו תוקף אותי במקום למנוע את דיכוי המוסלמים". עוד הצהיר ארדואן כי "האיש הזה עומד למשפט על שוד בארצו", והצהיר כי מדינתו תמשיך להילחם למען זכויות הפלסטינים ולמען ירושלים.

 

בתגובה צייץ נתניהו: "ארדואן הדיקטטור שמשליך עשרות אלפי מתנגדים פוליטיים לכלא, שמבצע רצח עם בכורדים וכובש את צפון קפריסין, מטיף לי, למדינת ישראל ולצה"ל, על דמוקרטיה ומוסר מלחמה. בדיחה. מוטב גם שלא יתעסק עם ירושלים בירתנו מזה 3,000 שנה. הוא רק יכול ללמוד מאיתנו איך לכבד את כל הדתות ולשמור על זכויות אדם".

 

 

אתמול תקף את נתניהו דוברו של ארדואן, איברהים קאלין, על רקע דבריו נגד אזרחי ישראל הערבים: "אני מגנה בחריפות את הגזענות והאפליה הבוטה", הצהיר קאלין. "1.6 מיליון ערבים ומוסלמים חיים בישראל. האם ממשלות המערב יגיבו או ישתקו תחת הלחץ?". בתגובה לדברים, כתב ראש הממשלה בחשבון הטוויטר שלו כי "הדיקטטור הטורקי ארדואן תוקף את הדמוקרטיה הישראלית, בעוד שבתי הכלא הטורקיים מלאים בעיתונאים ובשופטים. איזו בדיחה".

 

 נשיא טורקיה ארדואן נואם בפרלמנט
 

נשיא טורקיה ארדואן נואם בפרלמנט (רויטרס )

 

 

יום מתוח בהר הבית

 

אתמול נפצעה קל שוטרת משאיפת עשן, בעקבות בקבוק תבערה שנזרק לעבר עמדת המשטרה במקום. לאחר האירוע, כוחות הביטחון פרצו למתחם ובמקום התפתחו עימותים בין מתפללים לשוטרים, במהלכם נעצרו ועוכבו לחקירה עשרה חשודים. 

 

בסמוך לשעה 13:00 הגיעו מספר חשודים לעבר נקודת המשטרה בהר הבית ויידו בקבוק תבערה לעבר הנקודה. שוטרים שזיהו את החשודים עצרו אותם. לנקודת המשטרה נגרם נזק ושוטר נפצע קל משאיפת עשן ופונה לטיפול רפואי.


מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, שמפקד על האירוע, הנחה על הוצאת כלל הנוכחים בשטח הר הבית וסגירתו למטרת ביצוע פעולות וסריקות לאיתור אמצעים נוספים. במהלך החיפושים בהר הבית אותרו על ידי השוטרים נמצאו מספר מיכלים שהכילו חומרים דליקים באזורים שונים, כוורות זיקוקים ובקבוקי תבערה. 

 

 תיעוד מהמהומות בהר הבית
 

תיעוד מהמהומות בהר הבית (חדשות 13 )

 

 

חמאס פרסם הודעה רשמית שבה קראה לציבור הפלסטיני בירושלים, בגדה המערבית ובשטחי ישראל להגיע להר הבית ולפרוץ את שעריו הסגורים כדי למנוע מישראל לכפות מציאות חדשה בשטח. בהודעה, חמאס גם קראה לעמים הערביים והמוסלמיים לערוך עצרות הזדהות עם ירושלים נגד צעדיה התוקפניים של ישראל נגד תושביה והמקומות הקדושים בה.

 

ניקולאי מלדאנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, אמר בתגובה לאירועים: "מקומות קדושים נועדו לתפילה, לא לפרובוקציות ואלימות. יש לגלות ריסון כדי להימנע מלהתסיס מצב מתוח ממילא. על כל הצדדים לכבד את הסטטוס קוו".

 

מוקדם יותר, גבר פלסטיני חמוש בסכין ניסה לחדור למבנה אזרחי בחברון שבו שהו חיילים ולדקור אותם. הלוחמים ירו לעבר הפלסטיני והרגו אותו. אף חייל לא נפגע באירוע. כך נמסר מדובר צה"ל. על פי ההערכות, הלוחמים מנעו אסון, שכן כמה דקות לאחר מכן היו אמורים להגיע למקום ילדים.