13.03.2019

09:41

"כוויות, דלקות והתפוררת השן": הסכנות במוצרים להלבנת השיניים

מיום ליום מתמלא השוק במוצרים שמציעים הלבנה חזקה בשימוש ביתי, בין היתר בדמות משחות ומנורות. אך המחיר הזול, עלול לעלות לנו ביוקר. "מה שיש פה זה דבר מסוכן" • ברקוד

בעבר הלבנות שיניים היו דברים שלא כל אחד יכול היה להרשות לעצמו. היום, השוק מוצף במשחות שיניים להלבנה, עטים, מנורות, משחות פחם, ומגוון מוצרים נוספים במחירים נוחים באינטרנט או במכוני האסתטיקה שונים. אבל האם שווה לחסוך בעלות ולהסתכן בכוויות כימיות בחלל הפה או בהתפוררות השן?

 

מכון אסתטי במרכז הארץ מציע ללקוחותיו ג'ל חדשני להלבנת שיניים, שכולל 12% של חומר פעיל – מי חמצן. על הנייר, נשמע נפלא, הלבנת שיניים חזקה בלי רופא שיניים. אלא שמדובר בשיווק לא חוקי של חומר שרק לרופאים יש אישור למכור בישראל בגלל הסכנות. החוק בישראל קובע שרק לרופאים ורופאי שיניים מותר להשתמש בחומרים להלבנה שמכילים למעלה מ-6% של חומר פעיל. בשיחה עם שיננית, היא מציעה לצוות "ברקוד" הלבנה עם 20% של חומר פעיל ומבטיחה שהיא בעצמה אחראית על הטיפול.

 

 הלבנת שיניים במנורת לד
 

הלבנת שיניים במנורת לד (החדשות 13)

 

 

"זה בכל זאת חומר כימי שגורם לאיזושהי תגובה כימית", הסביר ד"ר גיא וולפין מההסתדרות לרפואת שיניים בישראל, "זה יכול לגרום לכוויה כימית בחניכיים, בלשון, בשפתיים. במקרים קיצוניים עלול להיות גם נזק לשיניים עצמן, כולל דלקות בעצב והתפוררות של השיניים".

 

גם ברשת אנחנו נחשפים יום יום לטרנדים חדשים של הלבנת השיניים, והשוק מוצף במוצרים. משחת הפחם, מנורות לד ביתיות, משחות, עטים מיוחדים להלבנה, סטריפים, ממחטות מלבינות - אך האם המוצרים האלה ילבינו לנו את השיניים לאורך זמן? "עלולה להיות פגיעה בלתי הפיכה כשבנאדם מצחצח שיניים בחוזקה עם איזושהי משחה שהיא יחסית אגרסיבית", מסביר ד"ר וולפין. על מנורת הלד הוא אומר כי "זה לא שווה כלום. זו מנורה הכי פשוטה שיש, ושמו שם איזשהו צבע כחול. זו לא מנורת הלבנה - זה סתם זה עבודה בעיניים".

 

הסיפור מסתבך ככל שהמשווקים מציעים לנו חומרים חזקים יותר. ניתן למצוא באתרים השונים מוצרים שמכילים 44% של חומר פעיל, כשהחוק בישראל קובע שמעל ל-33% של חומר פעיל אסור לשימוש בארץ. "מה שיש פה זה דבר מסוכן", מזהיר ד"ר וולפין, "אני אקנה אנטיביוטיקה באינטרנט? אני אקנה משככי כאבים חזקים בלי מרשם רופא באי-ביי?".