09.03.2019

23:20

ההצלחה במכבי ת"א, ההתרסקות והסמים: סיפור חייו של אולסי פרי

הכדורסלן האמריקני הגיע לישראל כדי לברוח מחייו הקשים ("הייתי נוסע לכל יעד"), אך במהרה הפך לכוכב ("הגשמתי חלום"). לאחר התמכרות לסמים, נכנס לכלא - ולבסוף שב ארצה

חייו של שחקן הכדורסל המיתולוגי של מכבי תל אביב, אולסי פרי, בנויים מכל המרכיבים הנחוצים לתסריט הוליוודי משובח, ובמרכזו - ילד אמריקני שחור עם חלום לצאת מהגטו. הוא גדל בניו ג'רזי שבארצות הברית וכבר בגיל צעיר הבין שבעזרת הכדורסל הוא יצליח להגיע למקום טוב יותר מזה שגדל בו. "מהגג שלי יכולתי לראות את אורות מנהטן ובכל ערב עליתי לגג, הסתכלתי ואמרתי לעצמי – אתה תהיה שם. שיחקתי כדורסל לפני הלימודים, אחרי הלימודים, מאוחר בלילה, בגשם, בשלג, שיחקתי בכל יום".

 

תחילת הקריירה של פרי לא הייתה מזהירה והוא התגלגל בין קבוצות מהליגה השנייה. עד שיום אחד ניגש אליו שמואל מחרובסקי, המנהל של מכבי תל אביב באותה תקופה, והציע לו להגיע לישראל. "הוא היה יכול להגיד סיביר והייתי חותם. הייתי מוכן לנסוע", סיפר. במקור, היה אמור פרי להצטרף למכבי לתקופה של שישה שבועות אלא שבאותה שנה, בעזרתו, זכתה מכבי בגביע אירופה ופרי הפך לכוכב בישראל. 

 

 אולסי פרי וזוגתו אהובה
 

אולסי פרי וזוגתו אהובה ( החדשות 13)

 

 

פרי החל לצאת עם הדוגמנית תמי בן עמי והם הפכו לזוג המדובר ביותר במדינה. הוא הוחתם במכבי לכמה עונות ואפילו התגייר. ארבע שנים לאחר הזכייה הראשונה, הוא זכה עם מכבי תל אביב פעם נוספת באליפות אירופה. "הגעתי למקום שעבדתי בשבילו כל חיי. הייתי אלוף. זה היה חלום שהתגשם", נזכר פרי.

 

אבל אז, בשיאה של הקריירה הזוהרת שלו, הקושי הפיזי החל לגבור עליו. פרי החל ליטול כמות גדולה של משככי כאבים במרשם – אך העניינים יצאו משליטה. בשלב מסוים הכדורים מהרופא התחלפו בסמים קשים. "אני מבין עכשיו, בדיעבד, שהסמים שיככו שני כאבים – את הכאב הפיזי ואת הכאב הרגשי".

 

כשפרש סופית מכדורסל בשנת 1985 כאוב, מאוכזב ומכור לסמים, הוא החליט לזנוח את כל מה שבנה בארץ וחזר לארה"ב. אולם כמה חודשים בלבד לאחר מכן, הוא נידון לעשר שנים בכלא על קשירת קשר להברחת סמים. דווקא במקום הנמוך ביותר בחייו, במדינה שאף פעם לא הרגיש שייך אליה, הוא הוצף במכתבי תמיכה מהמדינה הקטנה והמאמצת. לאחר שהשתחרר מהכלא חזר לישראל, הכיר את בת זוגו הנוכחית, אהובה אקרון, איתה הוא חי היום ועובד כמאמן במחלקת הנוער של קבוצת העבר שלו - מכבי תל אביב.