09.03.2019

18:56

 מעשנים נרגילה, אילוסטרציה
מעשנים נרגילה, אילוסטרציה,
רויטרס

כמו סיגריות: עישון נרגילה מעלה את הסיכוי ללקות במחלות לב

דוח חדש של אגודת הלב האמריקנית מצא כי עישון נרגילה משפיע על הדופק ולחץ הדם, ואף עלול להוביל לבעיות בריאותיות כמו סוכרת והשמנת יתר. "עישון נרגילה הוא עישון טבק"

דוח חדש של אגודת הלב האמריקנית מצא כי עישון נרגילה משפיע על הדופק ולחץ הדם, וכי שימוש מתמשך עלול להוביל לסיכון גבוה יותר ללקות במחלות לב. "עישון נרגילה הוא עדיין עישון של טבק", אמר ד"ר מוחמד ג'וואד, חוקר ב"לונדון אימפריאל קולג'", בריאיון ל-CNN. "יש ליידע את הציבור הרחב צריך לגבי הנזק מעישון נרגילה, באמצעות הידוק הרגולציה וחשיפה תקשורתית", הוסיף. 

 

עישון נרגילה עשוי להוביל לבעיות בריאותיות ותחלואה מוגברת בסוכרת והשמנת יתר, זאת בנוסף לסיכון המוגבר לחלות במחלות לב. עישון סיגריות ונרגילה משפיע באופן דומה על הגוף, אך החשיפה לכימיקלים המזיקים ממושכת יותר בעת השימוש בנרגילה, כיוון שנמשכת בממוצע כ-30 דקות. במהלך עישון נרגילה בודד, ליטרים של עשן שנושאים עמם כימיקלים מזהמים נשאפים בריכוז גבוה - יותר מאשר בעת עישון סיגריה רגילה, נכתב בדוח.

 

 

 

 

 

שיעור השימוש בנרגילה נמצא בעלייה בקרב צעירים ברחבי העולם; מחקר בארה"ב גילה כי בשנת 2016 4.8% מתלמידי התיכון האמריקנים דיווחו כי עישנו נרגילה בחודש שקדם לסקר, לעומת 4.1% בשנת 2011.

 

גורמי המשיכה לנרגילה דומים למה שמושך צעירים להשתמש בסיגריות אלקטרוניות – טבק בטעמים ושימוש נרחב ברשתות החברתיות. הטעמים והממתיקים שמוספים לטבק הנרגילה, הופכים את שאיפת העשן לקלה יותר ולכן נעימה יותר לשימוש.