04.03.2019

23:24

ההחלטה לעכב את שידור נאום ראש הממשלה – תשחק לטובתו • פרשנות

קביעת השופט מלצר כי דברי רה"מ ישודרו באיחור של 10 דקות שיחקה לידיו של נתניהו, שעשוי לנצל הקביעה לצורך תדלוק אווירת הקורבנות מול התקשורת - שקיימת ממילא בליכוד

בחירות 2019: החלטת השופט חנן מלצר, כי גופי התקשורת רשאים לשדר את נאום נתניהו בקמפיין השקת הליכוד רק באיחור של 10 דקות, עשויה לעבוד לטובת ראש הממשלה, שצפוי לנצל את הקביעה עד תום.

 

מלצר שיחק לידי רה"מ ובהחלטתו תדלק את אווירת הקורבנות שקיימת ממילא בליכוד, הן מול התקשורת והן מול שופטי בית המשפט העליון.

 

מאז שנת 2003, אף אדם לא התערב בצורה כה בוטה בבחירות. דבריו של נתניהו הם אכן תעמולת בחירות, אך קשה לקבוע מה בעצם לא מוגדר כתעמולה מסוג זה. מלצר, בקביעתו, הכריע בשאלה אם האחריות לשידור אירועים פוליטיים נמצאת אצל עורכי החדשות או אצל יו"ר ועדת הבחירות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סער ונתניהו בהשקת קמפיין הליכוד
 

סער ונתניהו בהשקת קמפיין הליכוד (החדשות 13)

 

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 

נתניהו עקץ את גנץ: "אני מדבר מהלב, לא מאיזה תסריט שהכניסו לי לפה, כמו צנון"

 

אמש, קמפיין הליכוד נפתח באירוע השקה שנערך בכפר המכביה. אולם, ועדת הבחירות קבעה כי ערוצי התקשורת יוכלו לשדר את נאום ראש הממשלה רק בשיהוי של 10 דקות, שבהן יוכלו לבחון אם מדובר בתעמולה בחירות. זאת, בשל עתירת מפלגת העבודה בנושא מוקדם יותר.

 

ראש הממשלה הגיב להחלטת ועדת הבחירות ואמר כי "כל ערב ערוצי התעמולה של השמאל נותנים במה מלאה למפלגת השמאל של לפיד וגנץ. רק במקרה של הליכוד זה 'תעמולת בחירות'. היכנסו לפייסבוק שלי בשעה 20:00 והצטרפו לנאום המלא שלי - בלי דיליי ובלי צנזורה"‬.

 

בנאומו, תקף נתניהו את בני גנץ: "פה אין תסריטים, פרוטוקולים, קבוצות מיקוד. אני מדבר מהלב, לא מאיזה תסריט שהכניסו לי לפה, כמו צנון". ראש הממשלה אמר כי הבחירות "לא מובטחות וזה לא בכיס. זה לא יהיה פשוט. אני לא זוכר התגייסות כזאת של השמאל והתקשורת, בדרך כלל אין הבדל ביניהם". לטענתו, התקשורת תגיד: "איך אנחנו מעזים לומר שהתקשורת מוטה ולא אובייקטיבית. אני רוצה להגיד לכם מה שהם יודעים - שמול ההישגים הכבירים שלנו הם פשוט לא יכולים לנצח במשחק. הם מנסים להוציא אותי מהמגרש כדי שהליכוד והימין יפלו מהשלטון. זה לא ילך להם".

 

מפלגת "כחול לבן" בסיור בצפון
 

מפלגת "כחול לבן" בסיור בצפון (החדשות 13)

 

 

כמו כן, נתניהו הגיב להחלטת יו"ר ועדת הבחירות: "מצביעי הימין, לא תוכלו לצפות בזה בטלוויזיה. ארבע שנים אתם יושבים בבית ושומעים ערב ערב את שידורי התעמולה נגדנו בטלוויזיה. ערוץ 11, 12, 13. זה הכל אותו דבר. זאת אותה שטיפת מוח. אין דרך אחרת לכנות את זה. כמה זה מוטה ומסולף".

 

נתניהו התייחס להחלטת היועמ"ש על הגשת כתב אישום כפוף לשימוע: "לא עלה שום דבר חדש בהאשמות הסרק נגדי. לפני שהצגתי את האמת והעובדות, מגדל הקלפים הזה החל לקרוס. וכשתהיה לי ההזדמנות להציג את האמת והעובדות, הוא יקרוס עד אפר. לא יהיה ממנו זכר. זה יקרה רק אחרי הבחירות, ובינתיים לא הייתי מזלזל בסכנה".

 

"שמונה שנים עמדתי איתן מול לחצים אדירים של הממשל האמריקני שאמסור את יהודה ושומרון לפלסטינים ואחלק את ירושלים. עמדתי איתן ואמרתי - לא יהיה", המשיך נתניהו, "לא הופעל לחץ כזה על אף ראש ממשלה בישראל, ואני אומר לכם שלפיד וגנץ היו קורסים תוך רבע שעה מול הלחץ הבינלאומי הזה. אצלי זה לא קרה, וכל עוד אני ראש הממשלה זה גם לא יקרה. לא נעקור יישובים, זו עמדת הברזל של הליכוד וזו התחייבות הברזל שלי".