21.02.2019

17:24

עודכן:

 זנדברג וגבאי
זנדברג וגבאי,
החדשות 13

גבאי פסל איחוד עם מרצ: העבודה תרוץ בבחירות באופן עצמאי

יו"ר העבודה הודיע לח"כ זנדברג כי החליט שלא להתאחד עם מפלגתה. זאת, לטענתו, מאחר שמהלך כזה מחליש את גוש השמאל. "נרוץ בנפרד ונסייע אחד לשני להחליף השלטון"

בחירות 2019: יו"ר העבודה אבי גבאי התקשר הערב (חמישי) ליו"ר מרצ תמר זנדברג והודיע לה כי החליט שמפלגתו תרוץ באופן עצמאי בבחירות הקרובות. זאת, לטענתו, מאחר שלפי הסקרים שערכה המפלגה, איחוד כזה לא יחזק את גוש השמאל, ואף עשוי להחליש אותו. גבאי הציע לזנדברג לחתום על הסכם עודפים בין המפלגות.

 

"לאחר בחינה מעמיקה שערכנו היום במפלגת העבודה, ראינו כי בחיבור בין העבודה למרצ השלם קטן מסך חלקיו. שילוב של שתי התנועות לא מגדיל את כוחנו אלא להיפך, מחליש את הגוש", מסרה מפלגת העבודה. "בבדיקת עומק שנעשתה לאורך היום גם במרצ וגם בעבודה עלה כי מרצ עוברת בוודאות את אחוז החסימה ונציגיה ייכנסו לכנסת הבאה באופן ודאי. נרוץ בנפרד ונסייע אחד לשני על מנת להביא לחילופי שלטון".

 

 

 

 

 

 

 טל רוסו ואבי גבאי
 

טל רוסו ואבי גבאי (רענן כהן)

 

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה בתגובה להודעת יו"ר העבודה: "אבי גבאי ממשיך לאשש את מה שידענו - מנהיגות ואחריות הן ממנו והלאה. בזמנים כאלו, בהם ראש הממשלה לא מהסס לכרות ברית מסוכנת לדמוקרטיה הישראלית עם הכהניסטים, אין מקום להתקטנוניות פרוצדוראליות. הסירוב של גבאי מוכיח יותר מתמיד שהבית האמיתי והיחידי של השמאל בישראל הוא מרצ".

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 

ממפלגת מרצ נמסר כי "זנדברג טענה בשיחה כי יש לנו הזדמנות היסטורית לבנות מפלגת שמאל גדולה מול ממשלת ליכוד כהניסטים. לצערנו, גבאי טען כי הוא לא רואה את ההזדמנות הגדולה וכן כי ישנו קושי פרוצדורלי במפלגת העבודה".

 

מוקדם יותר, בתום דיון של סיעת מפלגת העבודה, התקשר גבאי לזנדברג ואמר לה: "לפי הבדיקות הראשוניות שלנו מרצ והעבודה יציבות מעל אחוז החסימה, אבל נבחן יחד את כל האופציות". ח"כ איציק שמולי הוסמך להתחיל במגעים עם נציג מטעמה של זנדברג לבדוק אפשרות של בלוק טכני עם מרצ, אולם נראה כי הפגישה בין השניים כלל לא התקיימה. זאת לאחר ההודעה על איחוד במפלגות המרכז, חוסן לישראל ויש עתיד.
 

 יו"ר מרצ, תמר זנדברג
 

יו"ר מרצ, תמר זנדברג (החדשות 13)

 

 

במהלך ישיבת הסיעה, יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', קראה לגבאי לבדוק ברצינות ובאופן אמיתי אפשרות של ריצה משותפת ואמרה כי אם הדבר יקרה יש להעדיף את הח"כים שנבחרו בפריימריז על פני המשוריינים. במהלך הדיון יחימוביץ' פנתה לטל רוסו ואמרה לו: "מצטערת, זה לא אישי, אבל בנסיבות שנוצרו אתה לא אמור להיות, אם יהיה מיזוג רשימות". גבאי השיב לה: "ביטול השיריונים לא עומד על הפרק".

 

ח"כ עמיר פרץ, הביע תמיכה בחיבור עם מרצ: "מתוך אחריות לאומית ואחריות למחנה השלום והצדק החברתי, עלינו לעשות כל שנדרש על מנת לממש את האפשרות לריצה ברשימה משותפת של העבודה ומרצ".

 

מוקדם יותר קראה זנדברג לאיחוד עם מפלגת העבודה. "לאור האיחוד במרכז, זה הזמן לאיחוד בשמאל כדי להקים ממשלת שמאל-מרכז. מרצ תהפוך כל אבן על מנת שזה יקרה. יש לנו 12 שעות ואנחנו מזמינים את אבי גבאי לשולחן הדיונים באופן מיידי", אמרה זנדברג. 

 

 

 

יחימוביץ', הביעה גם היא תמיכה באפשרות לחיבור עם מרצ: "נוכח הסיטואציה הפוליטית החדשה שנוצרה יש לבחון ביסודיות ובמהירות אפשרות יצירת בלוק משותף עם מרצ לצורך ההתמודדות. סרבנות אוטומטית לכך תירשם לנו לדיראון עולם אם המצב החדש יביא חלילה למחיקת מר"צ ולקריסת העבודה".