09.02.2019

00:12

"בית החולים המית אותו": המחדל מאחורי השתלת הלב הראשונה בארץ

לפני 50 שנה ביצע פרופ' מוריס לוי את ההליך הרפואי המורכב. עם זאת, מאחורי סיפור ההצלחה המזהיר עומדות שתי משפחות מרוסקות: "הניתוח התבצע ללא ידיעתנו והסכמתנו"

הניתוח הצליח, אבל החולה מת: בשנת 1968 הגיע למיון של בית החולים בילינסון אברהם סדגת, פועל בניין צעיר, עולה חדש מאיראן, שהתעלף באתר בנייה. סדגת אושפז לבדיקות, אלא שפחות מ-48 שעות אחרי כן בישרו לאשתו ההמומה שהוא מת. באותו זמן בדיוק הגיעה אישה נוספת לבקר את בעלה, יצחק סולם שמו. חולה לב שהיה מאושפז בבילינסון זה זמן רב. אלא שהיא מגלה להפתעתה שבעלה בחדר הניתוח.

 

שתי המשפחות לא ידעו, אבל באותו הזמן ממש בחדר הניתוח הוציאו את לבו של סדגת והשתילו בגופו של סולם. לדבריהן, אף אחת מהמשפחות או החולים לא ידעו ולא אישרו את ביצוע הניתוח. במשך שלוש וחצי שעות עסקו שני צוותי רופאים בביצוע השתלת הלב הראשונה בישראל, שהייתה בין הראשונות בעולם ונחשבה לגאווה רפואית בין לאומית. אבל מאחורי סיפור ההצלחה המזהיר לכאורה ניצבות משפחת סדגת ומשפחת סולם שמספרות סיפור אחר לגמרי, כולל טענה קשה שמבוססת על מתן תרופה להורדת דופק, ושבית החולים מעולם לא עדכן אותן בכוונתו לבצע את הניתוח. 

 

 אברהם סדגת
 

אברהם סדגת, לבו הושתל בגופו של סולם (חדשות 13)

 

 

"בית החולים לאט לאט המית אותו כדי לקצור את הלב", האשימה אורנה סדגת-ארז, בתו של אברהם שליבו הושתל בגופו של יצחק סולם. "הם עשו את זה כדי שלוי ייכתב בספרי ההיסטוריה שהוא היה הראשון לעשות את זה בארץ והשני בעולם, והוא השיג את המטרה שלו", אמרה מזל פנחס, בתו של יצחק. 

 

כמה שעות אחרי מותו המפתיע של סדגת התפרסמה ידיעה בעיתונות בארץ שבישרה על "השתלת לב הראשונה שבוצעה בבילינסון". "דודים שלי הבינו מיד מה קרה. דוד שלי התעקש לראות את הגופה וכשירד לחדר המתים בבילינסון וראה את הגופה של אבא שלי שהייתה מכוסה עד הצוואר, הוא הרים את השמיכה וראה מה שראה. לא אמרו לאמא שלי אף לא מילה", סיפרה סדגת. 

 

בבית החולים התחמקו מלתת הסברים למשפחה ההמומה. ובינתיים במחלקת טיפול נמרץ שכב מושתל הלב, סולם. הוא לא התעורר מניתוח ההשתלה ונותר מחוסר הכרה. שבועיים אחרי הניתוח נדם לבו של סדגת בגופו של סולם והוא מת. עם זאת, בבילינסון סיפרו לעיתונאים כי הניתוח הצליח: "החולה מת מסיבה אחרת". וכך, לדפי ההיסטוריה של הרפואה הישראלית נכנסו מוריס לוי וצוותו כמשתילי הלב הראשונים בארץ.
 

 שרה סולם, אלמנתו של מושתל הלב הראשון
 

שרה סולם, אלמנתו של מושתל הלב הראשון (חדשות 13)

 

 

רק יותר מעשר שנים אחרי ניתוח השתלת הלב הראשון והשנוי במחלוקת בוצע ניתוח השתלה נוסף. עשר שנים שבהן הופקו ככל הנראה לקחים ממה שהיה ניסוי שהקדים את זמנו והתבצע ללא אישורים, מבלי לקבל הסכמה ובלי תרופות מתאימות.

 

ממשפחתו של מוריס לוי נמסר: "לפרופסור מוריס לוי תרומה אדירה לקידום השתלות האיברים בישראל. קולו לא יכול להישמע היום. אך אנחנו סבורים שדווקא בימים אלה, כשלרבים כל כך מתאפשרת פרוצדורה של השתלת איבר כמוצא אחרון, ראוי כי מפעל חייו של פרופסור מוריס לוי יקבל ייצוג מכובד והולם. כזה שיתרום לחברה הישראלית, להשקפותיה ולתפיסותיה ביחס להשתלות איברים".