05.02.2019

19:33

ההפרדה המגדרית ברחובות י-ם: "מבחינתי - שנשים לא יצאו מהבית"

יואליש קרויס, מאנשי נוטרי קרתא, התייחס בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי לכתובות שרוססו אתמול על ידי חרדים קיצוניים בשכונת כרם אברהם: "הלוואי שנשים היו מכוסות לגמרי"

ההפרדה המגדרית בבירה: קבוצת חרדים קיצוניים ריססה אתמול (שני) כתובות שבהן סימנה דרכים נפרדות לגברים ולנשים ברחובות שכונת כרם אברהם בירושלים, הסמוכה למאה שערים, כחלק מהמאבק המתנהל בזמן האחרון על המרחב הציבורי בעיר. אחד מאנשי נוטרי קרתא, יואליש קרויס, אמר בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי כי הוא לא רואה בכך בעיה כל עוד ההפרדה נעשית "בסביבתו הפרטית".

"אם זה היה תלוי בי, אני הייתי רוצה שהנשים לא היו יוצאות בכלל מהבית – לפי ההלכה זה מה שצריך להיות", הבהיר קרויס. "לנו (החרדים) יש בעיות עם פדופילים, אנסים וכל מיני סוגים ולכן אנחנו עושים השתדלויות וכל מה שניתן לעשות כדי שזה לא יקרה". בנוגע לכתובות ההפרדה המגדרית שרוססו בירושלים אמר קרויס כי "זה אפילו לא רחוב, אלא חצר פרטית שיש שם שני מעברים שכתוב עליהם נשים וגברים". כמו כן, הזהיר כי "העירייה יכולה להוריד את השלטים אך אנחנו נחזיר אותם חזרה".

 

 יואליש קרויס
 

יואליש קרויס, אחד מאנשי נטורי קרתא (חדשות 13)

 לדבריו, "לא היו שם פקודות לעבור מפה או לעבור משם, אלא רק גברים-נשים ולכן מי שרוצה עובר מפה ומי שרוצה עובר משם. אני לא מבין מה הבעיה בזה". כמו כן, לפי קרויס אין מספיק צניעות במרחב הציבורי מצד הנשים: "פעם נשים לא הלכו כמו היום, היו הולכות קצת יותר צנוע. אין הרבה בנות שמכוסות מכף רגל ועד ראש – הלוואי שהיום היו הולכות ככה. אנחנו לא בורחים מהאמת, אנחנו יודעים שהמצב חמור".
 

אייל לוריא פרדס, פעיל חברתי במרצ ירושלים, אמר בנוגע לכתובות שרוססו: "מדובר בקומץ קטן ומאוד קיצוני בשוליים של החברה החרדית. חברת המועצה לורה ורטון כבר הצליחה להסיר את השלטים האלה בסיוע של ראש העיר, משה ליאון, שכזכור נתמך על ידי דגל התורה וש"ס".

 

 הפרדה מגדרית בירושלים
 

כתובות ההפרדה המגדרית שרוססו בירושלים (חדשות 13)

 "לא מדובר כאן רק בהדרת נשים ופגיעה בכבוד האישה והשוויון – אלא גם פגיעה בשלטון החוק. מדובר כאן על איך יראה המרחב הציבורי. אנחנו, כחברה דמוקרטית, לא יכולים לקבל כקביעה מרחב שחסום לתנועה לנשים או לגברים כתוצאה מפחד שאותם אנשים לא ישלטו על עצמם. אם יש להם בעיה – שלא יצאו מביתם הפרטי".