12.01.2019

13:04

בווידאו: הצצה לריאיון עם איזנקוט הערב במגזין

איזנקוט: "צה"ל תקף אלפי מטרות מבלי לקבל אחריות על כך"

הרמטכ"ל התייחס ב"ניו יורק טיימס" להתבססות האיראנית בסוריה: "הכוח שעמד מולנו היה נחוש - אך לא התרשמתי מיכולותיו". יעלון: "חשוב להמשיך במדיניות הקווים האדומים"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר כי "צה"ל תקף אלפי מטרות מבלי לקבל אחריות על כך". איזנקוט, שיסיים השבוע את תפקידו וישתחרר מצה"ל, אמר את הדברים בריאיון פרישה שפורסם הלילה (שבת) בניו יורק טיימס, בהתייחס למניעת ההתבססות האיראנית בסוריה. דבריו של הרמטכ"ל מגיעים ברקע התקיפה אמש בסוריה, שיוחסה על פי מקורות זרים לישראל.

 

איזנקוט ציין בריאיון כי "צה"ל צריך לרכז את מאמציו באויב האיראני לעומת גורמים משניים דוגמת חמאס". לדבריו, "עד לפני שנתיים וחצי תקפנו מטרות עד לסף מסוים". עם זאת, הוסיף איזנקוט כי "מאוחר יותר הבחנו בשינוי משמעותי באסטרטגיה האיראנית. הם החלו לשלוח לוחמים לסוריה והביאו אזרחים שיאמנו ויחנכו את המיליציות השיעיות".

 

 הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט
 

הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט (חדשות עשר )

 

 

הרמטכ"ל התייחס בריאיון גם לקאסם סולימאני, מפקד כוח קודס האחראי לפעילות משמרות המהפכה מחוץ לגבולות איראן. לדבריו, "הטעות של סולימאני הייתה בחירת מגרש משחקים שבו הוא חלש באופן רציף". איזנקוט הוסיף כי "לישראל יש עליונות מודיעינית ואווירית מלאה - יש לנו הרתעה חזקה ויש לנו הצדקה לפעול". כמו כן, אמר איזנקוט כי "הכוח שעמד מולנו בשנתיים האחרונות היה כוח נחוש, אך לא התרשמתי מאוד מהיכולות שלו".

 

בריאיון העריך איזנקוט כי סולימאני הציב 3,000 מאנשיו בסוריה, נוסף ל-8,000 אנשי חזבאללה ו-11,000 חיילים שיעים זרים. לדבריו, ההשקעה האיראנית במהלך עלתה כ-16 מיליארד דולרים במשך שבע השנים האחרונות. איזנקוט הבהיר כי ישראלי אמרה מאז ומתמיד כי לא תסבול נוכחות איראנית בגבולה, אך בשלב מסוים הפכה סוריה למקום שבו נמחקו הקווים האדומים של מדינות אחרות. 


בניו יורק טיימס נכתב כי בינואר 2017 קיבל אייזנקוט את הסכמתה של הממשלה לשינוי כללי המשחק בסוריה. בשלב זה, לפי מה שנכתב בעיתון, ההתקפות הישראליות הפכו לאירועים כמעט יומיומיים. כך שבשנת 2018 שיגר חיל האוויר כאלפיים פצצות.

 

"חשוב להמשיך במדיניות הקווים האדומים"

 

בתוך כך, משה (בוגי) יעלון, שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת תל"ם, התייחס לתקיפה אמש: "אני לא יודע מי תקף הלילה בסוריה, אך הוא עשה עבודה טובה". לדבריו, "המדיניות שהתחילה בתקופתי כשר ביטחון התייחסה לעניין הסורי בכמה ממדים. מצד אחד, לא להתערב בעניין הפנימי, מנגד לקבוע קווי אדומים ברורים שמשרתים את האינטרסים שלנו". יעלון אמר את הדברים באירוע שבתרבות בתל אביב.

 

יעלון הוסיף כי "קבענו שמי שיחצה את הקו יקבל את הנבוט בראשו. אחד הקווים האדומים הברורים הוא העברת נשק, כלומר לא לאפשר התחמשות. ברגע שיש משלוחים המטרה שלנו שהם לא יגיעו ליעדם". יעלון הוסיף כי "מדיניות הקווים האדומים היא מאוד נכונה – וחשוב להמשיך איתה".

 

יעלון ובן ברק בשבתרבות

 

 

רם בן ברק (יש עתיד), לשעבר המשנה לראש המוסד, התייחס אף לתקיפה אמש בסוריה, המיוחסת לישראל: "צה"ל יחד עם המוסד ושירותי ביון אחרים, התחילו בדוקטרינה של מלחמה חשאית, הנקראת המערכה שבין המערכות. היופי שבמערכה חשאית הוא שאתה יכול לבצע פעילות שתשיג את המטרה שלך מבלי שתהיה מלחמה, אבל בשביל זה חייבים לשתוק.

 

לדבריו, "רק לפני שנה וחצי התחילו להתייחס לתקיפות, ככל הנראה כיוון שהם התחילו להריח את הבחירות. פתאום כולם התחילו לדבר על זה, לדעתי זה טעות. צריך להמשיך את הפעילות שמונעות מהאיראנים התבססות בסוריה – אסור למצמץ, אך כדאי לשתוק ולא לקחת אחריות". יעלון הבהיר כי "אסור להכניס את האצבע לעין של היריב כדי לא לתת לו סיבות להגיב". בן ברק אמר את הדברים באירוע שבת רבות ברמת ישי.

 

 מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
 

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני (חדשות עשר)

 

 

התקיפה אמש בסוריה

 

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה אמש על הדי פיצוצים באזור אל-כיסווה. על פי הסוכנות, בסביבות השעה 23:15 מטוס קרב ישראלי מאצבע הגליל ירה מספר טילים לאזור דמשק ובאופן מיידי מערכת ההגנה האווירית הפילה את רובם. כתוצאה מהתקיפה נפגע אחד המחסנים בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק.

 

כמו כן דווח כי נצפו יותר משמונה מטרות עוינות מתפוצצות בשמיים. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי התקיפה הישראלית כוונה לעבר מחסני נשק של חזבאללה בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק ובאזור אל-כיסווה. 

 

הערב ישודר במגזין ריאיון פרישה מיוחד עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט