11.01.2019

20:02

עודכן:

רה"מ הוזמן לכינוס בינ"ל נגד איראן יחד עם שרי חוץ ממדינות ערב

נתניהו עדיין לא החליט אם ישתתף בוועידה שמארגן שר החוץ האמריקני פומפאו בחודש הבא בוורשה. בין המוזמנים: שרי חוץ מעשרות מדינות כמו מצרים, ירדן, סעודיה ובחריין

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוזמן להשתתף בוועידה בין-לאומית נגד איראן אותה יכנס שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, בעוד חודש בוורשה, בירת פולין. לוועידה, שתתקיים בין ה-13 ל-14 בפברואר, הוזמנו שרי חוץ מעשרות מדינות כולל מדינות ערביות כמו מצרים, ירדן, סעודיה, בחריין, מרוקו, איחוד האמירויות ועוד. נתניהו, שקיבל את מכתב ההזמנה לפני שבועיים, עדיין לא החליט אם להשתתף בוועידה או לא, כך לפי פקיד ישראלי בכיר.

 

בריאיון שהעניק ל"פוקס", אמר פומפאו כי הכינוס יתמקד ב"יציבות במזרח התיכון, בשלום, בחירות ובביטחון באזור". עוד אמר פומפאו כי אלמנט חשוב בכינוס יהיה הדרך לוודא שאיראן איננה גורם שמפריע ליציבות. בהודעת משרד החוץ האמריקני בנוגע לוועידה נמסר כי השרים "ידונו במגוון נושאים, ביניהם טרור, פיתוח טילים ואיומי טרור שמציבים קבוצות שונות באזור".

 

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס בטוויטר להודעה על הוועידה: "תזכורת למארחי ומשתתפי הוועידה נגד איראן - אלו שהשתתפו במופע האחרון של ארצות הברית נגד איראן מתו ואיבדו מכוחם. איראן חזקה מתמיד. ממשלת פולין לא יכולה לשטוף את הבושה. בעוד שאיראן הצילה פולנים במלחמת העולם השנייה - כעת פולין מארחת קרקס אנטי-איראני נואש".

 

 שר החוץ האיראני עם משלחת חמאס בטהראן
 

שר החוץ האיראני עם משלחת חמאס בטהראן ( חדשות עשר)

 

 

פומפאו: "לחזבאללה נוכחות גדולה בלבנון, לא נקבל מצב זה"

 

שר החוץ האמריקני פומפאו, נאם שלשום באוניברסיטה האמריקנית בקהיר, זאת במסגרת ביקורו במזרח התיכון. "ארצות הברית תומכת לחלוטין בזכותה של ישראל להגן על עצמה מול האיום האיראני", אמר. 

 

"לחזבאללה נוכחות גדולה בלבנון, לא נקבל את הסטטוס קוו הזה. אנו נמשיך לעבוד עם הקואליציה שלנו נגד הטרור ואנחנו תומכים בישראל במאבקה למנוע מטהרן לתמוך בלבנון", אמר שר החוץ והוסיף: "ארה"ב נאמנה למציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני".

 

פומפאו המשיך להתייחס לאיראן ולהסכם הגרעין ואמר: "הסנקציות הכלכליות של ארה"ב נגד המשטר האיראני הן המשמעותיות ביותר שהיו – סנקציות שלא נראו כמותן. ארצות הברית הצטרפה לעם האיראני בשאיפתו לשחרור". עוד הוסיף כי "איראן אולי חושבת שהיא שולטת בלבנון, איך היא טועה. הסנקציות כוללות גם את השלוחות שלה, בהם חסן נסראללה".

 

 נתניהו ופומפאו
 

נתניהו ופומפאו (לשכת רה"מ)

 

 

שר החוץ של איראן, מוחמד זריף, הגיב לדברי פומפאו: "בכל פעם ואיפה שארצות הברית מתערבת, מגיע כאוס, דיכוי וטינה. ביום שאיראן תצעד לפי חלילה של ארה"ב על מנת להיות מדינה 'נורמלית', זה יהיה היום בו הגהנום יקפא. הכי טוב בשביל ארצות הברית זה להתגבר על ההפסד לאיראן".

 

בתוך כך, עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, הודה שלשום כי "הסנקציות האמריקניות מפעילות לחץ על איראן ועל אזרחיה". "האמריקנים מצהירים בשמחה כי אלו סנקציות חסרות תקדים", הוסיף חמינאי. "הן אכן חסרות תקדים – וכך תהיה גם התבוסה האמריקנית, בעזרת האל".