11.01.2019

10:45

עודכן:

הנסיגה החלה: ארה"ב מוציאה את כוחותיה מסוריה

הקואליציה נגד דאע"ש הודיעה באופן רשמי כי האמריקנים החלו לסגת מדמשק. פקיד המעורה בפרטים ל-CNN: ציוד צבאי כבר הוצא בימים האחרונים על ידי מטוסים וכלי רכב

נסיגת ארה"ב מסוריה: הקואליציה נגד דאע"ש הודיעה היום (שישי) באופן רשמי כי צבא ארצות הברית החל להוציא כוחות מסוריה. בתוך כך, הצבא האמריקני החל בימים האחרונים להוציא ציוד צבאי מסוריה – כך פורסם הלילה ב-CNN. גורם אמריקני המעורה בתוכנית הנסיגה אמר לרשת הטלוויזיה כי "מספר משאות" כבר הועברו על ידי מטוסים וכלי רכב, אך סירב לנקוט באיזה ציוד מדובר ומאיפה לקחו אותו.

 

למרות שמדובר בצעד נוסף של נסיגת הצבא האמריקני, יש לציין כי עד כה לא ננקב תאריך שבו הנסיגה אמורה להסתיים, ובכירים אמריקנים כגון שר החוץ מייק פומפאו והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון סירבו לעשות זאת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כוחות צבא אמריקניים בסיור משותף עם "צבא סוריה החופשית"
 

כוחות צבא אמריקניים בסיור משותף עם "צבא סוריה החופשית" (רויטרס)

 

 

ביום שני, כזכור, התפרסם ב"ניו יורק טיימס" טור שכתב נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ובו תמך בהחלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להסיג את כוחותיו מהמדינה, והצהיר כי טורקיה תמשיך את המאבק בדאע"ש, תוך פירוט התוכנית של טורקיה לגבי עתידה של סוריה.

 

"הנסיגה האמריקנית חייבת להיות מתוכננת בקפידה ובשיתוף פעולה עם השותפים הנכונים במטרה להגן על האינטרסים של ארה"ב, הקהילה הבין-לאומית והעם הסורי", כתב ארדואן. "טורקיה, בעלת הצבא השני הכי חזק בברית נאט"ו, היא המדינה היחידה עם היכולת והמחויבות לבצע את המשימה".

 

"טורקיה מציעה אסטרטגיה שתחסל את השורש שממנו צומחת הרדיקליות", הסביר. "אנו רוצים להבטיח שהאזרחים לא יחושו נתק מממשלתם, שארגוני הטרור לא ינצלו את בעיותיהם של הקהילות המקומיות ושאנשים מן השורה יוכלו לדעתם שעתידם יציב".

 

 כוחות צבא אמריקניים בסוריה
 

כוחות צבא אמריקניים וטורקיים בסיור משותף בסוריה (רויטרס)

 

 

"הצעד הראשון יהיה כוח שידאג לשמירת היציבות באמצעות לוחמים מכל חלקי החברה הסורית", הדגיש נשיא טורקיה. "רק גוף מגוון יוכל לשרת את אזרחי סוריה ולהביא חוק וסדר לכל חלקי המדינה. אציין שאין לנו מחוקת עם הכורדים בסוריה, שבשעת מלחמה נאלצו להצטרף למפלגה הדמוקרטית המאוחדת בסוריה (המפלגה הכורדית במדינה) ול"יחידות להגנת העם" (הזרוע הצבאית של המפלגה), שהן הפלג הסורי של מפלגת הפועלים של כורדיסטן, אותה ארה"ב וטורקיה מחשיבות כארגון טרור. לפי ארגון "משמר זכויות האדם", ה"יחידות להגנת העם" הפרו את החוק הבין-לאומי בכך שגייסו ילדים לשורותיהם. לאחר הנסיגה האמריקנית מסוריה, נשלים הליך וידוא קפדני שישיב את הילדים הלוחמים לחיק משפחותיהם וישלב לוחמים ללא קשרים לארגוני טרור לכוח הייצוב החדש".

 

ארדואן טען שיפעל כדי שכל הקהילות במדינה יקבלו ייצוג פוליטי הולם. "תחת פיקוח טורקי, הטרוריסטים הסורים תחת שליטת ה"יחידות להגנת העם", או דאע"ש, ייבחרו על ידי מועצות", אמר. "אלה שאין להם קשרים לארגוני טרור יוכלו לייצג את קהילותיהם בממשלות המקומיות. אנו היחידים שיכולים לשתף פעולה בו זמנית עם ארה"ב ורוסיה. נבנה את השותפויות הללו ונשלים את המלאכה בסוריה".

 

בשבוע שעבר הנשיא האמריקני התייחס לנסיגה ואמר כי "ארה"ב להגן על הכורדים בסוריה גם כאשר תיסוג". עוד הוסיף טראמפ כי "חיילי ארה"ב יצאו מסוריה 'תוך תקופה מסוימת'", ונמנע מלהזכיר את משך התקופה באופן מדויק. "לעולם לא אמרתי אם זה יהיה מהר או לאט, לא אמרתי ארבעה חודשים", אמר הנשיא האמריקני.