11.01.2019

10:47

בווידאו: "ישראל ביקשה ממצרים לפעול לפתיחת מעבר רפיח"

המתיחות בדרום: כוננות לקראת הפגנות יום השישי

משלחת מצרית הגיעה אתמול לעזה בניסיון להגיע לפיוס פנים פלס', שיוביל לפתיחת מעבר רפיח. בין היתר, דווח גם כי קהיר העבירה לחמאס מסר מאיים מישראל - שלא להוביל להסלמה

מפגינים פלסטינים צפויים להגיע היום (שישי) כמדי שישי לגדר רצועת עזה. זאת, בצל הסכסוך בין פת"ח לחמאס וסגירת מעבר רפיח. אתמול בצהריים הגיעה משלחת של בכירי המודיעין המצרי לעזה, בניסיון למצוא פתרון שימנע הסלמה. על פי מקורות פלסטינים, המצרים העבירו מסר מישראל, לפיו אם חמאס יוביל להסלמה – היא תגיב "ביד קשה".

 

אתמול, מערכת הביטחון בישראל ביקשה ממצרים לפעול לפתיחתו מחדש של מעבר רפיח לכניסה ויציאה מרצועת עזה. כך דווח בעיתון "אל ערבי אל-ג'דיד" מפי מקור מצרי בכיר. לפי הדיווח, הבקשה באה על רקע חשש בישראל מהסלמה ביטחונית אפשרית. המקור הוסיף כי "ישראל חוששת מחנק של רצועת עזה ומכך שהפלגים הפלסטינים יפנו את זעמם כלפיה".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 מתפרעים בגבול רצועת עזה

מתפרעים בגבול רצועת עזה (צילום פלסטיני)

 

עוד דווח כי חמאס מקיים מגעים עם המודיעין המצרי ועירב אף את נורווגיה כדי להשיב את פעולתו של מעבר רפיח למצב עבודה רגיל, לאחר שהרשות הפלסטינית הוציאה בתחילת השבוע את פקידיה באופן פתאומי מהמעבר. לאחר נטישת מעבר רפיח על ידי פקידי הרשות, מתירה מצרים כניסה לתחומי רצועת עזה אך אינה מאפשרת יציאה ממנה.

 

לפני יומיים נפגש הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט, עם ראשי הרשויות בעוטף עזה ונפרד מהם לקראת סיום תפקידו. איזנקוט תיאר תמונת מצב לא אופטימית, ולדבריו הסיכויים למערכה נוספת באזור בשבועות הקרובים הם בינוניים. "אני מקווה שעד סוף 2019 לא יהיה משהו כדי שנשלים את המכשול". 

 

במהלך הפגישה, איזנקוט אמר כי המצב ברצועת עזה הוא קשה, אך אין שם רעב. כמו כן, התייחס להעברת הכסף הקטארי, שנמצא בהשהייה, וטען כי הכסף מאזן את המתיחות בדרום ובלעדין "הפיצוץ יגיע מהר יותר". נוסף לכך, הרמטכ"ל רמז שחמאס רואים בהתפטרות ליברמן הישג גדול מאחר שבעקבות הפעילות שלהם נעשה מהלך פוליטי בישראל. לבסוף מסר, בנימה אישית, כי הרגעים הקשים ביותר בשבילו הם כאשר רקטות נופלות ביישובים ואמר כי "אני מבין את התסכול, אבל צריך לזכור מה קרה לפני ולקחת בחשבון שיש עוד חזיתות להתמודד איתן". 

 

באותו היום הודיע חמאס למודיעין המצרי כי במידה שראש הממשלה בנימין נתניהו יחליט שלא להעביר את הפעימה השלישית של המענק הכספי מקטאר השבוע, הוא יחדש את המהומות בגבול רצועת עזה בהדרגה, פעילות שלדברי חמאס אז, תגיע לשיא היום. כך פורסם בעיתון אל-אחבאר מפי מקורות בארגון.