BETA

09.01.2019

23:23

עודכן:

"בזבוז זמן": טראמפ עזב פגישה עם הדמוקרטים דקות לאחר שהחלה

לאחר שהנשיא האמריקני נענה בשלילה על העברת תקציב לבניית חומה בגבול מקסיקו, הוא קם ויצא מהחדר. מנהיג הסיעה הדמוקרטית: "התנהגות מאוד מצערת"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, עזב אמש (רביעי) באמצע פגישה עם נציגי הדמוקרטים, צ'אק שומר וננסי פלוסי, לאחר שנענה בשלילה על העברת תקציב לבניית חומה בגבול מקסיקו, נושא שבעקבותיו השבית הנשיא את הממשל האמריקני.

 

"בדיוק עזבתי פגישה עם צ'אק וננסי, פשוט בזבוז זמן", כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו, "שאלתי מה הולך לקרות ב-30 יום, האם אתם הולכים לאשר את ביטחון הגבולות שכולל חומה או גדר פלדה? ננסי אמרה לא. אני אמרתי ביי-ביי, שום דבר אחר לא קורה".

 

שומר טען לאחר הפגישה כי טראמפ שאל את פלוסי האם היא תסכים לאשר את התקציב לבניית החומה. כשהיא סרבה, לטענת שומר, טראמפ קם ואמר: "אז אין לנו על מה לשוחח", והלך. לדבריו של שומר, התנהגותו של טראמפ "מאוד מאוד מצערת". 

 

סגן הנשיא מייק פנס אמר בשיחה עם כתבים בבית הלבן בעקבות פיצוץ הפגישה, כי הדמוקרטים "אינם רוצים אפילו לנהל משא ומתן" על סיום העימות עם טראמפ בנוגע לחומה ועל סיום ההשבתה של הממשל. על טענת שומר, לפיה טראמפ חווה התקף זעם, אמר פנס: "אני לא זוכר שבאיזשהו שלב הנשיא הרים את קולו".

 

 מנהיגי הדמוקרטים, צ'אק שומר וננסי פלוסי, לאחר פגישה עם הנשיא טראמפ
 

מנהיגי הדמוקרטים, צ'אק שומר וננסי פלוסי, לאחר פגישה עם הנשיא טראמפ (רויטרס )

 

 

אמש התייחס טראמפ לסוגיית המהגרים בגבול מקסיקו ולצורך בבניית החומה: "הגירה בלתי חוקית ובלתי מבוקרת היא משבר הומניטרי וביטחוני מתמשך. כל האמריקנים נפגעים מהגירה לא חוקית, כמה דם עוד צריך להישפך לפני שהקונגרס יעשה את המעשה הנכון?". את הדברים אמר טראמפ בנאום שנשא לאומה מהחדר הסגלגל שבבית הלבן, לראשונה מאז החלה תקופת כהונתו. נאומו הועבר בשידור חי בכל רשתות הטלוויזיה האמריקניות. עוד הבהיר הנשיא כי השיתוק החלקי של הממשל יימשך, עד שתאושר תוכניתו לביטחון הגבול.

 

טראמפ הציג נתונים על הפשיעה של המהגרים הלא חוקיים, הכוללת לדבריו הברחות הסמים, התעללות בנשים ובילדים שמנסים לחצות את הגבול וסחר בבני אדם. "זהו מעגל של סבל אנושי, שאותו אני נחוש לסיים. משבר של הלב ושל הנשמה״, טען הנשיא. "אלפי אמריקנים נהרגו בברוטאליות על ידי המהגרים שנכנסו באופן בלתי חוקי למדינתנו, ונוספים ייפגעו אם לא נפעל ברגע זה".

 

הפתרון היחיד למשבר, לדברי הנשיא, הוא יישום תוכנית ביטחון הגבול שהתווה. "הממשל שלי הציג לקונגרס הצעה מפורטת שנוסחה על ידי גורמים מומחים, וזאת התוכנית שהם הציגו כדי לשמור על ארה"ב בטוחה מכפי שהייתה אי פעם". עוד הוסיף טראמפ כי בהתאם לבקשת הדמוקרטים, הוא ניאות לכך שהחומה תוקם מפלדה ולא מבטון, כפי שהצהיר בהתחלה. "החומה הזאת היא קריטית לאבטחת הגבול, זה פשוט היגיון בריא".

 

 דונלד טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין
 

דונלד טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין (רויטרס )

 

 

בשבוע שעבר איים טראמפ להכריז על "מצב חירום לאומי", נוכח המחלוקת בדבר העברת התקציב לבניית חומה בגבול מקסיקו, וההשבתה החלקית של הממשל האמריקני שנבעה ממנה. זאת, במטרה לעקוף את התנגדות הקונגרס ולאשר את הקמת החומה. מוקדם יותר באותו יום התקיימה פגישה של הנשיא האמריקני עם מנהיגי הקונגרס, שנועדה לסיים את השיתוק החלקי של הממשל, אך היא הסתיימה ללא תוצאות.

 

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי לאחר הפגישה, טען הסנאטור הדמוקרטי צ'אק שומר כי "טראמפ אמר שההשבתה יכולה להימשך חודשים ואף שנים". מאוחר יותר אישר טראמפ כי אכן אמר זאת, אך הוסיף כי הוא "מקווה שנסיים את זה מוקדם יותר". משמעות השיתוק בממשל היא ש-800 אלף עובדים לא מקבלים שכר, שירותים רבים סגורים והפארקים הלאומיים הפכו לסכנה לציבור, בשל צמצום השירותים בהם.

 

כזכור, הממשל האמריקני הושבת לפני 19 ימים, לאחר שחברי בית הנבחרים לא הצליחו להגיע להסכמה על התקציב הפדרלי, שכלל הקצאת 5.7 מיליארד דולרים לבניית החומה בגבול עם מקסיקו. הדדליין להסכמה על תקציב חדש הגיע לסיומו בחצות (שעון ארצות הברית), וחברי הסנאט התפזרו ללא הצבעה בנושא.