09.01.2019

20:05

ארגמן: "סין משפיעה באופן מסוכן על ישראל, דרושה חקיקה בעניין"

ראש השב"כ הזהיר בהרצאה סגורה כי ההשקעות של חברות סיניות עלולות להוות סכנה לביטחון המדינה. מוקדם יותר השבוע דווח כי בולטון היה צפוי לבקש מרה"מ הקשחה מול בייג'ינג

ראש השב"כ, נדב ארגמן, הזהיר בהרצאה סגורה באוניברסיטת תל אביב ביום שני כי ההשקעות המסיביות של חברות סיניות בישראל עלולות להוות סכנה לביטחון המדינה, כך לפי כמה גורמים שנכחו בהרצאה.

 

"ההשפעה הסינית בישראל מסוכנת במיוחד בכל הקשור לתשתיות אסטרטגיות והשקעות בחברות גדולות במשק", אמר ארגמן. ראש השב"כ כיוון לכך שחברות סיניות בונות את הנמל החדש בחיפה ואת הרכבת הקלה בתל-אביב וכן לנסיונות של חברות סיניות לרכוש את חברות הביטוח הפניקס וכלל.

 

ארגמן אמר כי נחוצה חקיקה שתפקח על ההשקעות הסיניות בישראל. "יש פיגור של החוק בישראל לעומת הצרכים הביטחוניים מבחינת פיקוח על השקעות של מדינות זרות. זה עלול להיות מסוכן. צריך חקיקה", אמר ארגמן.

 

שי ג'ינפינג, נשיא סין
 

שי ג'ינפינג, נשיא סין (Getty Images )

 

 

ארגמן היה אחד הדוחפים המרכזיים במערכת הביטחון למדיניות "כבדהו וחשדהו" כלפי הסינים והיה גורם מכריע בביטול העסקה לרכישת הפניקס על ידי חברה סינית.

 

בד בבד, מוקדם יותר השבוע דווח בסוכנות הידיעות "AP" כי היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, היה צפוי לבקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעת ביקורו בישראל להקשיח מדיניות כלפי חברות התקשורת הסיניות וואווי ו-ZTE מחשש לריגול.

 

ועדת הבחירות: גיבשנו מתווה למניעת התערבות גורם זר
 

ועדת הבחירות הודיעה היום (רביעי) על פעולות וצעדים שנקטה על מנת לשמור על טוהר הבחירות, שיקוף רצון האמתי של הבוחרים והתנהלות תקינה ויעילה של מערכת הבחירות. זאת, ברקע דברי ראש השב"כ נדב ארגמן שלשום, כי יש חשש שמעצמה זרה תנסה להתערב בתוצאות. 

 

הוועדה, יחד עם גורמי הביטחון השונים, למדה את שאירע במדינות אחרות בזמן הבחירות וגיבשה מתווה שיכלול, בין היתר, הגברת ערנות ומודעות בקרב הגופים שונים הלוקחים חלק בבחירות. עוד ציינה הוועדה, כי האפשרות להתערבות גורמים זרים היא נמוכה, מאחר ותהליך ההצבעה בישראל וספירת הקולות נעשים באופן ידני, והתהליכים מפוקחים ורובם לא ממוחשבים. באזורים בהם יש מחשוב ויש צורך בהגנת סייבר, גרמי הביטחון ומומחים הפועלים מטעמה ייערכו בהתאם.

 

 מתקפת סייבר בבחירות
 

מתקפת סייבר בבחירות (istock,רויטרס )

 

 

בעניין הרשתות החברתיות, הוועדה טענה כי היא "ערה לכך שניתן לעשות שימוש בה על מנת להשפיע על ציבור הבוחרים". לפני מספר חודשים, לקראת ההיערכות לבחירות, נערכה פגישה בין יו"ר הוועדה והמשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, מנכ"לית הוועדה המרכזית, עו"ד אורלי עדס, מנהל תחום ממשל ובחירות באזור אירופה, המזרח התיכון ואפריה בחברת פייסבוק העולמית, שון אוונס ועם מנהלת מדיניות פייסבוק בישראל, ג'ורדנה קוטלר. בפגישה דנו הגורמים באתגרים הצפויים בבחירות, בכל הנוגע לשימוש ברשתות החברתיות והאמצעים הגלובליים בהם נוקטת חברת פייסבוק, ביוזמתה, לקידום השקיפות, השמירה על יושרת הבחירות ובטיחות השימוש בפלטפורמה.

 

בתוך כך, מכון המחקר "Pew" האמריקני פרסם סקר שנערך אודות החשש מפני התערבות גופים זרים בבחירות. מתוצאות הסקר עולה כי מתוך 26 מדינות שהשתתפו, 47% מהן טענו כי הן מוכנות היטב להתמודד עם תרחיש של התקפת סייבר. כמו כן, 73% מהישראלים ו-67% מהרוסים טענו כי הם מוכנים לאפשרות של מתקפת סייבר, בעוד שרק 16% בברזיל ו-9% בארגנטינה חושבים שהם מוכנים. בארצות הברית, 53% מהאמריקנים חושבים שהמדינה מוכנה לתרחיש שכזה.

 

מוקדם יותר היום, רוסיה הצהירה כי לא התערבה בבחירות בישראל. "אל תקראו את התקשורת הישראלית, מה שנאמר שם לא קרה", נמסר מטעם הקרמלין. "רוסיה לא מתערבת, לא התערבה ולא מתכוונת להתערב בבחירות, בכל מדינה בעולם". ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא לדברים ואמר כי "ישראל ערוכה לסכל התערבות קיברנטית. אנחנו ערוכים לכל תרחיש ואין מדינה שערוכה טוב יותר מאיתנו".

 

נתניהו ופוטין
 

נתניהו ופוטין (רויטרס, getty images)

 

 

ביום שני, כזכור, אמר ארגמן בכנס של אגודת הידידים של אוניברסיטת תל-אביב כי שירות הביטחון הכללי נערך לאפשרות של נסיונות התערבות של מעצמות זרות במערכת הבחירות בישראל. חלק מהפרטים על התערבות מצד מעצמות זרות במערכת הבחירות בישראל פורסמו לראשונה על ידי אמנון אברמוביץ' ב"החדשות".

 

ארגמן אמר שקיימת סבירות גבוהה לנסיון של מעצמה זרה להשפיע על הבחירות באמצעות פעילות ברשתות החברתיות, מול מובילי דעת קהל ובהתקפות סייבר. לדבריו, ישראל לא יודעת מה המטרה אותה מעוניינות אותן מדינות זרות להשיג באמצעות נסיון התערבות בבחירות בישראל. הוא הדגיש כי התערבות של מדינה זרה בבחירות בישראל עלולה להשפיע בצורה שלילית ביותר על ההליך הדמוקרטי ונעשים מאמצים לסכל נסיונות כאלה.

 

כאמור, סכנת התערבות מדינה זרה בבחירות לא עלתה אתמול בפעם הראשונה. למעשה, ועדת הבחירות דנה כבר לפני שנה וחצי בסכנות הכרוכות באפשרות של התקפות סייבר בזמן הבחירות. שלשום, כזכור, התריע ראש השב"כ מפני אפשרות כזו.

 

בדיון בנושא "הפצת מידע כוזב ותקיפות סייבר לשם השפעה על מערכות בחירות", שנערך כאמור בחודש יוני 2017, בעקבות חשד לאירועים דומים בארה"ב, צרפת וגרמניה, התריע יו"ר ועדת המדע, ח"כ אורי מקלב, כי "משיחותיי עם הגופים הרשמיים, לא ראיתי שמישהו לוקח אחריות לדבר, התשובות הן שזה לא בסמכות או באחריות".