09.01.2019

04:36

טראמפ: "סוגיית ההגירה הבלתי חוקית - משבר הומניטרי וביטחוני"

הנשיא האמריקני הדגיש את הצורך בהקמת חומה בגבול מקסיקו, והבהיר כי השבתת הממשל תימשך. מנהיגי המפלגה הדמוקרטית: "סמלה של אמריקה צריך להיות פסל החירות, ולא חומה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס היום (רביעי) לסוגיית המהגרים בגבול עם מקסיקו, ולצורך בבניית חומה: "הגירה בלתי חוקית ובלתי מבוקרת היא משבר הומניטרי וביטחוני מתמשך. כל האמריקנים נפגעים מהגירה לא חוקית, כמה דם עוד צריך להישפך לפני שהקונגרס יעשה את המעשה הנכון?". את הדברים אמר טראמפ בנאום שנשא לאומה מהחדר הסגלגל שבבית הלבן, לראשונה מאז החלה תקופת כהונתו. נאומו הועבר בשידור חי בכל רשתות הטלוויזיה האמריקניות. עוד הבהיר הנשיא כי השיתוק החלקי של הממשל יימשך, עד שתאושר תוכניתו לביטחון הגבול.

 

טראמפ הציג נתונים על הפשיעה של המהגרים הלא חוקיים, הכוללת לדבריו הברחות הסמים, התעללות בנשים ובילדים שמנסים לחצות את הגבול וסחר בבני אדם. "זהו מעגל של סבל אנושי, שאותו אני נחוש לסיים. משבר של הלב ושל הנשמה״, טען הנשיא. "אלפי אמריקנים נהרגו בברוטאליות על ידי המהגרים שנכנסו באופן בלתי חוקי למדינתנו, ונוספים ייפגעו אם לא נפעל ברגע זה".

 

הפתרון היחיד למשבר, לדברי הנשיא, הוא יישום תוכנית ביטחון הגבול שהתווה. "הממשל שלי הציג לקונגרס הצעה מפורטת שנוסחה על ידי גורמים מומחים, וזאת התוכנית שהם הציגו כדי לשמור על ארה"ב בטוחה מכפי שהייתה אי פעם". עוד הוסיף טראמפ כי בהתאם לבקשת הדמוקרטים, הוא ניאות לכך שהחומה תוקם מפלדה ולא מבטון, כפי שהצהיר בהתחלה. "החומה הזאת היא קריטית לאבטחת הגבול, זה פשוט היגיון בריא".

 

 

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב טראמפ, אחרי הפגישה עם מנהיגי הקונגרס ( רויטרס)

 

 

 

בהמשך דבריו התייחס טראמפ להתנגדות המפלגה הדמוקרטית: "הסנאטור הדמוקרטי צ'אק שומר תמך בעבר באופן חוזר בצורך בהקמת חומה פיזית, ואיתו גם דמוקרטים נוספים. הם שינו את דעתם רק אחרי שאני נבחרתי לנשיאות. הדמוקרטים בקונגרס מסרבים להכיר במשבר, ומסרבים לספק את הכלים שנדרשים כדי להגן על משפחותינו ומדינתנו". עוד הדגיש: "השבתת הממשל תימשך מסיבה אחת בלבד: הדמוקרטים לא תומכים בהקמת החומה. הממשל שלי עושה כל שביכולתו כדי לעזור למי שנפגע מהסיטואציה, אבל הפתרון היחיד שהוא שדמוקרטים יגנו על הגבול שלנו".


בתגובה לנאום, מנהיגי המפלגה הדמוקרטית, ננסי פלוסי וצ'אק שומר, קראו לטראמפ לקבל את הצעת הקונגרס לפתוח לאלתר את הממשל המושבת, ורק אז להמשיך ולדון בביטחון הגבול: "אין שום סיבה לפגוע במיליוני אמריקנים בשל חילוקי דעות. אנחנו יכולים לפתוח מחדש את הממשלה, ובמקביל ליישב את המחלוקות במדיניות. אנחנו יכולים לאבטח את הגבול ללא הוצאות מיותרות ובלתי יעילות". המנהיגים הדמקורטים האשימו את טראמפ בכך ש"מייצר משבר, מפלג וזורע פחד", וסיכמו, ״סמלה של אמריקה צריך להיות פסל החירות, ולא חומה גבוהה״.

 

 טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל
 

טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל (רויטרס )

 

 

בשבוע שעבר איים טראמפ להכריז על "מצב חירום לאומי", נוכח המחלוקת בדבר העברת התקציב לבניית חומה בגבול מקסיקו, וההשבתה החלקית של הממשל האמריקני שנבעה ממנה. זאת, במטרה לעקוף את התנגדות הקונגרס ולאשר את הקמת החומה. מוקדם יותר באותו יום התקיימה פגישה של הנשיא האמריקני עם מנהיגי הקונגרס, שנועדה לסיים את השיתוק החלקי של הממשל, אך היא הסתיימה ללא תוצאות.

 

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי לאחר הפגישה, טען הסנאטור הדמוקרטי צ'אק שומר כי "טראמפ אמר שההשבתה יכולה להימשך חודשים ואף שנים". מאוחר יותר אישר טראמפ כי אכן אמר זאת, אך הוסיף כי הוא "מקווה שנסיים את זה מוקדם יותר". משמעות השיתוק בממשל היא ש-800 אלף עובדים לא מקבלים שכר, שירותים רבים סגורים והפארקים הלאומיים הפכו לסכנה לציבור, בשל צמצום השירותים בהם.

 

 מנהיגי הדמוקרטים, צ'אק שומר וננסי פלוסי, לאחר פגישה עם הנשיא טראמפ
 

מנהיגי הדמוקרטים, צ'אק שומר וננסי פלוסי, לאחר פגישה עם הנשיא טראמפ (רויטרס )

 

 

מוקדם יותר באותו שבוע, נפגשו מנהיגי המפלגה הדמוקרטית, ננסי פלוסי וצ'אק שומר, עם הנשיא טראמפ במטרה לדון באבטחת הגבול עם מקסיקו, אך סיימו את המפגש ללא התקדמות בנושא. בריאיון שקיימה עם רשת NBC, אמרה פלוסי כי מפלגתה לא תתמוך בכל הצעת תקציב שתכלול מימון לחומה: "דיברנו על הנושא חזור והלוך, והתשובה היא עדיין לא. כמה פעמים אנחנו יכולים לומר 'לא?'".

 

מנהיגת הדמוקרטים בקונגרס, הוסיפה כי למפלגתה אין אחריות על השבתת הממשל, והאשימה את הנשיא טראמפ כי הוא מחזיק את הממשל הפדרלי כבן בערובה כדי להגשים את הבטחת הקמפיין המרכזית שלו. פלוסי אף הזכירה כי טראמפ הבטיח שמקסיקו תממן את החומה, והוסיפה: "זה מגוחך. ראשית, מקסיקו לא תשלם, ושנית – יש לנו שימושים טובים יותר לתקציב הגנת הגבולות. הנשיא יודע את זה".

 

החוקה האמריקנית מקצה לקונגרס את הסמכות על מימון הממשלה הפדרלית, כך שהנשיא טראמפ צפוי להתמודד עם אתגרים משפטיים אם ינסה לעקוף את החלטת הקונגרס במימון החומה. 

 

כזכור, הממשל האמריקני הושבת לפני 19 ימים, לאחר שחברי בית הנבחרים לא הצליחו להגיע להסכמה על התקציב הפדרלי, שכלל הקצאת 5.7 מיליארד דולרים לבניית החומה בגבול עם מקסיקו. הדדליין להסכמה על תקציב חדש הגיע לסיומו בחצות (שעון ארצות הברית), וחברי הסנאט התפזרו ללא הצבעה בנושא.