BETA

08.01.2019

11:45

חיות: "מן הראוי שנשנן לעצמנו - 'שופט לא יגור מפני איש'"

בצל תיקי רה"מ, נשיאת העליון ציטטה מכללי האתיקה בהשבעת שופטים: "חובת השופט לשוויון הכול לפני החוק" • השרה שקד: "בית המשפט העליון הפך לממשל-על, שברתי הקונספציה"

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אמרה היום (שלישי) כי "מן הראוי שנשוב ונשנן לעצמנו השכם והערב סעיף מכללי האתיקה הקובע כי 'שופט לא יגור מפני איש, ולא יושפע במילוי תפקידו על ידי דעת קהל, חשש מפני ביקורת או רצון לשאת חן'". את הדברים אמרה חיות בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא. זאת, ברקע חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

קודם לכן, ציטטה סעיף נוסף מכללי האתיקה שקובע כי "מחובתו של שופט לפעול ביושר ובהגינות, לשוויון הכול לפני החוק, ותוך הקפדה על התנהגות שיש בה כדי לקיים ואף להגביר את האמון בשיטת המשפט בכלל ובמעשה השפיטה בפרט".

 

 

 

 

 

שקד, ריבלין, חיות בטקס הצהרת אמונים לשופטים
 

שקד, ריבלין וחיות בטקס הצהרת אמונים לשופטים (חדשות עשר)

 

 

חיות ציטטה את ד"ר מורן סבוראי שכתבה כי "העצמאות השיפוטית אינה זכות של השופט אלא דווקא חובה המוטלת עליו, לעבדה ולשמרה, אך היא מקנה לו צבר של פריווילגיות, כוחות וחסינויות. אלה מוענקות לו כנאמן הציבור", והוסיפה כי " אכן, אנחנו השופטים, כמשרתי הציבור ונאמניו, אין לנו משל עצמנו ולא כלום. זו, אם תרצו, כל תורת העצמאות ואי התלות השיפוטית כולה על רגל אחת".

 

בהמשך דבריה, הדפה חיות את הביקורות על הנתק של מערכת המשפט מאזרחי המדינה, ועל הטענות כי שופטים חיים ב"מגדל השן". "אמירות אלה רחוקות בעיניי מאוד ממציאות הדברים כהווייתם", אמרה נשיאת העליון. "אין לומר כי אנו מסוגרים במגדל שן משום שמעשה השפיטה שעליו אנו אמונים גלוי לעין כל על פי עיקרון פומביות הדיון ובהתאם לעקרון זה הדיונים המתקיימים בפנינו פתוחים לקהל הרחב, להוציא מקרים מיוחדים שבהם נדרשת על פי חוק סגירת הדלתיים". "למעשה אנו מצויים במגע יומיומי, ישיר ובלתי אמצעי עם הציבור הישראלי על כל רבדיו", הוסיפה.

 

 רה"מ נתניהו
 

רה"מ נתניהו בהצהרה לתקשורת (חדשות עשר)

 

 

שרת המשפטים איילת שקד נשאה אף היא דברים בטקס, ואמרה כי "שברתי את הקונספציה של מערכת המשפט". "כמדינה שחוותה על בשרה את השלכות הקונספציה, מצופה היה שהחברה הישראלית תפנים את חשיבות הפלורליזם הרעיוני", הוסיפה שקד. "היינו מצפים כי קונספציות תהיינה נחלת העבר במדינת ישראל. לצערי, נראה שטרם השתחררנו מהתופעה".

 

שקד טענה כי "מושגים כמו זכות עמידה וחוסר שפיטות נשטפו בסערת המהפכה. עילת הסבירות התפתחה והתעצמה, והפכה את בית המשפט העליון לממשל-על. המהפכה השיפוטית הושלמה באין מפריע. בית המשפט העליון הפך לפוסק אחרון בענייני מדיניות ובאופן טבעי, במקביל, התעצם כוחם של היועצים המשפטיים".

 

"במהלך השנים האחרונות כשרת המשפטים, הבחנתי בכך שהמיינסטרים בעולם המשפט בישראל איננו מאפשר לערוגות שונות לצמוח בתוכו. כל קריאה לשינוי מוקעת כהרס הדמוקרטיה. כל יציאה מהתלם, נחשדת בפשיזם", הוסיפה שרת המשפטים. "קולות בודדים שהעזו לשאול שאלות – הוקעו כמי שיש להם אג'נדה וכניסתם להיכל נחסמה. בעולם המשפט הישראלי אין מקום ל'דעה אחרת'. הס מלדבר על 'איפכא מסתברא'. הס מלערער על הקונספציה".

 

 איילת שקד נואמת בטקס הצהרת אמונים לשופטים ורשמים
 

איילת שקד נואמת בטקס הצהרת אמונים לשופטים ורשמים (חדשות עשר)

 

 

"שבירת הקונספציה חייבת הייתה להתחיל במקום שבו נולדה, בבית המשפט", חתמה שקד את דבריה. "במהלך הקדנציה הנוכחית בחרנו כשלוש מאות ושלושים שופטים ורשמים, מתוכם שישה לבית המשפט העליון. מערכת המשפט בישראל כיום מגוונת יותר, משקפת יותר ומאוזנת יותר. אני גאה לומר שיש היום מקום לדעה אחרת, והיא מתנוססת בגאון. שברנו את הקונספציה".

 

קודם לכן, גיבה נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין את השב"כ, ברקע פרשת הטרור היהודי. "זרועות המשפט והביטחון של המדינה הם לנו לגדר ולסכר, בימים אלה עומד השב"כ בקו האש. אין דמוקרטיה ללא ביקורת, גם על המוסדות החיוניים ביותר שלנו", אמר ריבלין. "אבל, עלינו להישמר ממתקפה חסרת אחריות על אנשים שתפקידם לשמור ולהגן על ביטחון ישראל מאיומים מבית ומחוץ, השב"כ מופקד על ביטחון על שלום מדינת ישראל. אני מבקש מכאן לגבות את משרתי המדינה בזרועות הביטחון כולם ובשב"כ בפרט, שמצילים חיים יום ולילה, שגם בזכותם אנו וילידנו יכולים לישון בשקט".

 

נתניהו: "במהלך חקירותיי דרשתי עימות פעמיים - וסורבתי"

 

אמש, כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "במהלך החקירות נגדי, דרשתי עימות עם עדי המדינה. רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה ושוב סורבתי". הכוונה של נתניהו היא לעימותים עם מקורבו לשעבר, ניר חפץ ושלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר.

 

"מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, "מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, " ולכן אני חוזר על הדרישה הזאת – לעימות עם עדי המדינה. מצדי, שהעימות הזה יהיה בשידור חי. שהציבור יראה הכל, ישמע הכל, יידע את כל האמת. אני בטוח בצדקתי".

 

"יותר מזה", המשיך ראש הממשלה, "אני מבקש להתעמת עם כל העדים שמסרו דברים שלא תאמו את העמדה שלי – את האמת. גם לראש ממשלה יש את הזכות להליך הוגן. אני אסתור את כל הדברים שהם אומרים - כי אני יודע את אמת, ואני בטוח באמת".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו (רויטרס)

 

 

בפתח דבריו אמר רה"מ: "בימים האחרונים הייתה סערה ציבורית ולכן אני מבקש להבהיר בראשית דבריי: מערכת המשפט היא אחת מיסודות הדמוקרטיה הישראלית, ובדמוקרטיה יכולה להיות ביקורת על מערכת המשפט ועל הממשלה. זאת אינה התקפה על שלטון החוק - זאת טענה לגיטימית". 

 

נתניהו התייחס לפרשת בזק-וואלה ואמר: "שמעתי שלא הזמינו את הרגולטור החשוב ביותר בתיק 4000 – את הממונה על ההגבלים העסקיים, ד"ר אסף אילת. אם זה נכון – למה לא הזמינו אותו? אולי משום שברשות להגבלים העסקיים אמרו לתקשורת שההחלטה על מיזוג בזק-יס התקבלה בלי שום התערבות שלי וגם לא של מישהו מטעמי. אם זה נכון שד"ר אילת לא זומן לעדות – אני דורש שהוא יזומן מיד. וכשיזמנו אותו, ישמעו ממנו שלא התערבתי בהחלטה על מיזוג בזק-יס, כמו שלא התערבתי למנוע את יישום הרפורמה שריסקה את המונופול של בזק ועלתה לה מיליארדי שקלים".

 

"נהגתי לאורך כל הדרך במקצועיות מוחלטת ואני רוצה לומר לכם מילה אחת על ההאשמה הכי חמורה נגדי: על מה הם מדברים כשהם מדברים על שוחד? על כסף? על מעטפות? על חשבונות בנק? על איים ביוון? מה פתאום. הם מדברים על תקשורת אוהדת. אני, האישיות הציבורית הכי מושמצת בתקשורת בתולדות המדינה, אני קיבלתי תקשורת אוהדת. איזה אבסורד. בוואלה, כמו בכל אמצעי התקשורת, קיבלתי אין סוף של כתבות עוינות וההאשמה הזאת היא פשוט בדיחה", הוסיף.