08.01.2019

08:19

עודכן:

בווידאו: הפעימה השנייה של המענק הקטארי הגיעה לעזה

"חמאס למצרים: אם הכסף הקטארי לא יגיע השבוע – נחדש המהומות"

עיתון אל-אחבאר דיווח כי הארגון איים שבמידה והפעימה השלישית תתעכב, הפעילות בגבול הרצועה תתחדש בהדרגה • "חמאס במגעים עם קהיר – במטרה להפסיק את סנקציות הרשות"

חמאס הודיע למודיעין המצרי כי במידה שראש הממשלה בנימין נתניהו יחליט שלא להעביר את הפעימה השלישית של המענק הכספי מקטאר השבוע, הוא יחדש את המהומות בגבול רצועת עזה בהדרגה, פעילות שלדברי חמאס תגיע לשיא ביום שישי. כך פורסם הבוקר (שלישי) בעיתון אל-אחבאר מפי מקורות בארגון.

 

נוסף על כך, במסגרת הפגישות שמתקיימות ביומיים האחרונים, על פי הדיווח, בין חמאס למצרים, מתקיימים מגעים על מנת שמצרים תפעיל לחץ על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להפסיק את הסנקציות על רצועת עזה. בין היתר, מבקשים בחמאס לפתוח את מעבר רפיח - שנסגר על ידי הרשות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 אבו מאזן בנאום 14 שנה למות ערפאת
 

אבו מאזן (חדשות עשר)

 

 

בחמאס רואים בסגירת מעבר רפיח ניסיון ברור מצד הרשות הפלסטינית לחבל בביקורו הצפוי של ראש הלשכה המדינית של החמאס אסמאעיל הנייה, במוסקבה בשבוע הבא.

 

אמש, כזכור, בניגוד לדיווחים המוקדמים על הקפאת כניסתו של הכסף הקטארי לרצועת עזה, פורסם בכלי תקשורת המקורבים לחמאס, כי קטאר ושליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, העבירו מסר לארגון לפיו הכסף ייכנס לרצועה בתוך יומיים, בתנאי שלא יסלים את המצב הביטחוני.

 

מוקדם יותר היום, דווח בערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני כי ישראל הקפיאה את הכנסת הכסף הקטרי לרצועת עזה בגלל שארגון חמאס לא מחויבת להבנות הרגיעה. "חבל שרק עכשיו בנימין נתניהו הגיע למסקנה שישראל לא יכולה לממן טרור נגד עצמה", כתב בתגובה לידיעה שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן. "אני מקווה לשמוע, שההחלטה הזאת היא מוחלטת ולא קשורה לבחירות, ושאנחנו לא נראה אחרי 9 באפריל את נתניהו מחדש את העברות הכספים לחמאס. ובכל מקרה חייבים להבהיר - אין יותר הטבות בלי שחיילינו ואזרחינו חוזרים הביתה".

 

הערב, בכיר באו"ם אמר לחדשות עשר כי הדיווחים בתקשורת הפלסטינית על כך ששליח האו"ם מלאדנוב העביר מסר לחמאס בנוגע להעברת הכסף הקטארי לעזה בימים הקרובים אינם נכונים. "מלאדנוב והאו"ם לא מעורבים כלל בסוגיית העברת הכסף הקטארי למשכורות בעזה", אמר הבכיר באו"ם.

 

פלסטינים מפגינים ברצועת עזה
 

פלסטינים מפגינים ברצועת עזה (צילום: חדשות עשר)

 

 

בכיר חמאס, עבד א-לטיף אל-קאנוע, התייחס אף הוא לדיווחים המוקדמים: "הכיבוש הציוני לא מעניק לנו את זכויותינו, אנחנו צריכים לקחת בכוח את הזכויות שלנו ולא יתנו לנו אותם. ההפגנות בסמוך לגדר יימשכו עד שיישבר המצור ומהן נשאב את הזכויות שלנו". לדבריו, "על המתווכים לכפות על ישראל את ההבנות ולבצע את מה שנשאר מהן. הכיבוש הציוני הוא זה שנושא בתוצאות של הפרת הבטחתו או בתוצאות של התחמקותו מההבנות ומזכויות העם הפלסטיני".

 

אתמול, כזכור, תקפו מטוסי קרב ומסוק של חיל האוויר מספר מטרות בצפון רצועת עזה - כך נמסר מדובר צה"ל. התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטה בלילה הקודם משטח הרצועה אל אשקלון. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס נט" כי חיל האוויר תקף את מוצב "אשקלון" של חמאס, בצפון הרצועה. חרף האירועים במהלך הלילה - לא הוצאו הנחיות מיוחדות לתושבי עוטף עזה והלימודים באזור מתקיימים כסדרם.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה״ל רואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה. צה״ל ימשיך להגן על אזרחי מדינת ישראל ונחוש לפעול נגד כל פעולת טרור מרצועת עזה".