07.01.2019

20:33

 אבי גבאי בתוכנית "המטה המרכזי"
אבי גבאי בתוכנית "המטה המרכזי",
חדשות עשר

אבי גבאי ביקר בחשאי באבו דאבי ונפגש עם שלושה שרים בכירים

פרסום ראשון: יו"ר העבודה טס בתחילת חודש דצמבר לאיחוד האמירויות הערביות. פגישותיו עסקו בסכסוך הישראלי-פלסטיני, תכנית השלום של דונלד טראמפ והמצב הפוליטי בישראל

פרסום ראשון: יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, ביקר בחשאי בתחילת דצמבר 2018 באבו דאבי ונפגש עם בכירים בממשלת איחוד האמירויות הערביות, כך נודע היום (שני) לחדשות עשר.

 

גבאי הגיע לאבו דאבי ב-2 בדצמבר בטיסה מסחרית דרך עמאן, בירת ירדן, יחד עם העיתונאי לשעבר, אנריקה צימרמן, שמתמודד בפריימריז לרשימת מפלגת העבודה לכנסת, ושהיה מעורב במגעים לקראת הביקור. ביקורם של השניים אורגן באמצעות מתווך - אזרח מרוקאי שמקורב לבכירים באיחוד האמירויות והשיג לשניים הזמנה רשמית לביקור במדינה. אותו מתווך מרוקאי ארגן בעבר כמה פגישות בין גבאי לבכירים בעולם הערבי.

 

גבאי נפגש באבו דאבי עם שלושה בכירים בממשלה בדרג שרים ואף למעלה מכך. הנושאים עליהם דן גבאי בשיחותיו היו הסכסוך הישראלי-פלסטיני ותכנית השלום של הנשיא טראמפ, שייתכן ותוצג בקרוב, ויחסו ליוזמת השלום הערבית. נושאים נוספים בהם עסקו השיחות היה האיום האיראני והמצב הפוליטי בישראל.  

 

 אבי גבאי
 

אבי גבאי (חדשות עשר)

 

 

במהלך שהותו באבו דאבי, זכה גבאי לאבטחה של שירותי הביטחון המקומיים. יו"ר העבודה שב לישראל ב-4 בדצמבר ומיד לאחר מכן עדכן את ראש המוסד יוסי כהן בתכנית שיחותיו עם הבכירים באיחוד האמירויות.

 

נסיעתו הסודית של גבאי הייתה חלק מסדרה של פגישות מדיניות שהוא קיים בשנה האחרונה עם בכירים בעולם הערבי שרק חלקן פורסמו. גבאי נפגש בעמאן עם עבדאללה, מלך ירדן, וכן עם כמה מיועציו הבכירים של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן כגון חוסיין אגא שניהל עבור עבאס את ערוץ השיחות החשאי מול נתניהו בשנים 2014-2012.

 

מלשכתו של גבאי נמסר: ״לא נתייחס לידיעה. גבאי עוסק רבות בנושא המדיני ויש לו תכנית מפורטת לחידוש המו"מ על בסיס סדרת צעדים לבניית אמון, הן עם הפלסטינים והן עם מדינות ערב אחרות".

 

 

 

 

 

 גבאי ולבני
 

גבאי ולבני (חדשות עשר )

 

 

כאמור, ביום שלישי שעבר הודיע יו"ר מפלגת העבודה בישיבת הסיעה על פירוק המחנה הציוני, והבהיר כי אנשי "התנועה" לא ישוריינו ברשימת מפלגתו לקראת הבחירות. לבני, על פי גורמים בסביבתה, לא ידעה כלל על המהלך וקיבלה אותו בהלם מוחלט לעיני המצלמות.

 

בהודעתו אמר גבאי: "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי, אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק", אמר גבאי. "אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור. ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי".

 

כמו כן, פעילים במפלגת העבודה החלו ביום חמישי לאסוף חתימות על מנת להדיח את גבאי מתפקידו. זאת, לאחר שח"כ איתן כבל קרא הבוקר לגבאי לפרוש נוכח אי ההצלחה בסקרים, ונתמך על ידי חברי הכנסת אילת נחמיאס-ורבין ויוסי יונה.

 

פעילים של מפלגת העבודה פתחו קבוצה באלפיקציית וואטסאפ, הנקראת "צירי ועידה להחליף את גבאי", וכתבו: "יתקיים בקרוב מאוד כנס החתמה ודיון. המטרה – להחתים 1,350 צירי ועידה. הדרישה – לדרוש דיון והצעה לקיים פריימריז פתוחים\סגורים ליושב ראש ורשימה לכנסת ה-21 בלי שום שריון".

 

 

 

על פי הסקרים האחרונים, המחנה הציוני בראשות גבאי מגיעה לשפל עם שמונה מנדטים. כמו כן, ההודעה של יו"ר העבודה על סיום השותפות עם צפי לבני ומפלגת התנועה ופירוק המחנה הציוני, שהגיעה בהפתעה מוחלטת לכל הגורמים, הביאה למתקפה מצד חברי הסיעה. "זו החלטה רעה. זה החיים של כולנו ולא רק שלך", אמר כבל לגבאי. "למה לא שיתפת?".