31.12.2018

21:16

החשודים בטרור היהודי יודעים – לא מדברים בחקירות • פרשנות

אחד הלקחים שהפיקו בשב"כ מחקירת הפיגוע בדומא הוא לבצע את המעצרים כשברשותם ראיות רבות. ברקע: עלייה דרמטית במספר אירועי השנאה ב-2018: פי חמישה מהשנה הקודמת

חשד לטרור יהודי בשומרון: בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (שני) בשבוע את מעצרם של שלושת הנערים בחשודים במעורבות בטרור יהודי. לפני כן, קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי שלושת הנערים שנעצרו אתמול כחלק מחקירת טרור יהודי שמתקיימת במשטרה ובשב"כ לא זכאים להיפגש עם עורך דין מטעמם. בכך, דחה ביהמ"ש את הערר שהגישו פרקליטי הקטינים. בזמן הדיון בבית המשפט, התפרעו עשרות נערים מחוץ למתחם, וניסו למנוע מניידת משטרה לנסוע מהמקום.

 

בני הנוער, כשכבר מגיעים לחקירה, יודעים לא להשיב לשאלות. ואם הם לא יודעים את זה, עורכי הדין מבהירים זאת במפגש ולכן נמנעת מהם גישה לעורכי דין.

 

 

 

 

 

 

 

 

בנוגע לטענה על לחץ שמופעל בחקירות, בעבר, בחקירת הפיגוע בדומא, הייתה תשתית שהמשיכה לבצע פיגועים ובאותו המקרה קיבל שב"כ היתרים ללחץ פיזי על הנחקרים. ספק אם המקרה הנוכחי דומה. לקח נוסף שהופק מדומא הוא לבצע את המעצרים כשברשות שירות הביטחון ראיות רבות.

 

כמו כן, ברקע הפרשה: עלייה דרמטית במספר פשעי השנאה ב-2018: פי 5 יותר אירועים מהשוואה ל-2017. ובישראל כבר יודעים: מה שמתחיל בריסוס כתובות וחבלה ברכב, יכול גם להגיע לרצח.

 

בית משפחת דוואבשה שהוצת בדומא
 

בית משפחת דוואבשה שהוצת בדומא (רויטרס )

 

 

"בתי המשפט נותנים גיבוי רחב מדי לשב"כ"

 

היום, כאמור, בית משפט השלום בראשון לציון האריך בשבוע את מעצרם של שלושת הנערים החשודים במעורבות בטרור יהודי ודחה את ערעור פרקליטיהם.

 

"לצערי בתי המשפט נותנים גיבוי רחב מדי לשב"כ ורק לאחרונה נחשפנו לעדויות קשות על התנהלות השב"כ בחקירת עצורי 'דומא' כאשר העצורים התחננו בזמן אמת לשופטי המעצרים שההתנהלות תיפסק ובית המשפט התעלמו מבקשתם", אמר עו"ד איתמר בן גביר שמייצג את אחד החשודים. "בכוונתו לערער לבית המשפט העליון ולמנוע פגיעה נוספת בקטינים".

 

עו"ד עדי קידר מארגון "חוננו", שמייצג שניים מהקטינים מסר כי "מטרת השב"כ היא לעלות חזרה את המניות שירדו וקרסו בפרשיית דומא. אנחנו ציפייה שבית המשפט יחזור ויזכיר להם את הפקת הלקחים והביקורת הקשה שהוטחה בהם, ויאפשר לנו לפגוש את הלקוחות שלנו בהתאם".

 

עו"ד נתי רום הוסיף כי "לצערנו הרב שב"כ משתמש פה בכלי קשה וחריג. הדבר הזה פוגע בזכות חוקתית בסיסית של הנערים האלה, פגיעה קשה בקטינים". "הכלי הזה לא מתאים בכלל, הפגיעה הקשה הזאת פוגעת קשה בנערים ואנחנו דואגים לשלומם אנחנו לא יודעים מה קורה איתם אנחנו לא יודעים מה עושים להם המשפחות לא יודעות מה קורה איתם. הכלי הזה צריך להיות שמור רק למקרים של פצצות מתקתקות חריגות במיוחד וכאן לא מדובר במקרה כזה", הוסיף רום.

 

בתוך כך, פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס לחקירה ואמר כי "על רקע אירועי הימים האחרונים חשוב להדגיש כי טרור הוא טרור, בין אם הוא בא מערבים או יהודים". לדבריו, "יש להילחם בכל האמצעים החוקיים נגד התופעה כיוון שטרור משני הצדדים מסכן את ביטחון המדינה". הדברים נאמרו בוועידת כלכליסט.

 

מטעם שב"כ נמסר בתגובה: "שירות הביטחון הכללי הינו ארגון ממלכתי שייעודו הראשון במעלה הינו סיכול איומי טרור, וכל פעולותיו מבוצעות על פי הדין. העצורים בחקירות השב"כ מקבלים את מלוא הזכויות להן הם זכאים ע"פ חוק. הטענות בדבר מניעת זכויותיהם של הנחקרים בניגוד לדין, משוללות כל יסוד ומטרתן, בין השאר, להסיט את הדיון מהחשדות בגינן נעצרו לחקירה".