30.12.2018

22:49

"התכוונתי לירות במחבל לפני שהתפוצץ - אבל המפקד אסר עלי"

האם הפצ"ר כובל את ידיהם של החיילים? צוות חדשות עשר יצא לבדוק עם הלוחמים איך נראות השניות שבהן ההחלטה הגורלית אם לירות או לא צריכה להתקבל • הפרק הראשון בסדרה

"בין הפצ"ר לסינוואר": מעטים זוכרים את איומם של שרי הבית היהודי לעזוב את הממשלה ולפרק את הכנסת, לפני כחודש. משפט אחד ששרד מאותו היום הוא אמירתו של שר החינוך נפתלי בנט: "הלוחמים שלנו פוחדים יותר מהפרקליט הצבאי מאשר מיחיא סינוואר". כשהמשפט הזה עדיין מהדהד בתודעה הציבורית, צוות של חדשות עשר יצא לבדוק עם החיילים והמפקדים - עד כמה הפרקליטות הצבאית אכן מתערבת? האם הם בולמים את החיילים, או שמא - מגינים עליהם?

 

"הגיעה מונית פלסטינית, בתוך המונית ישבו שמונה נוסעים. אמרו לנו לבדוק אותם בדיקה יותר קפדנית, כי יש חשד לגבי אחד הנוסעים. ואז הגענו לנוסע הרביעי, הוא לבש מעיל עור שניפח אותו בצורה לא פרופורציונאלית, הוא הזיע", סיפר דרור זיכרמן, לוחם שנפצע אנושות בפיגוע במחסום בטול כרם ב-2005. "הוא גם לא נענה לפקודות שלנו. אז אני, באינסטינקט של הרגע דורך את הנשק ומכוון לו לפנים. התכוונתי לירות בו, כי הייתי בטוח שהוא עומד להרוג אותי. המפקד שלי ראה אותי ואמר לי 'תוריד את הנשק, אתה לא יורה'".

 

החשוד נשא על גופו מטען במשקל שלושים ק"ג, אותו הפעיל דקות לאחר מכן. דרור נפצע אנושות, מפקדו – נהרג. היום הוא מודה: "בשנים הראשונות חשבתי שהייתי צריך לירות. אמרתי לעצמי 'למה לא הקשבתי לאינסטינקטים שלי?', היום – הייתי עושה את אותו הדבר בדיוק".  

 

 חיילים במחסום
 

חיילים במחסום (חדשות עשר )

 

 

"תראי, נורא קל לתקוף מטרות. תמיד אפשר לשכנע את עצמנו שהמטרה הזו חשובה והמחבל הזה חייבים להרוג אותו עכשיו", אמר אל"ם (במילואים) קובי רגב, טייס קרב בכיר לשעבר בחיל האוויר. "אבל אם אנחנו נעשה את זה עכשיו, ברמת מוסריות נמוכה, אנחנו בראיית ארוכת הטווח נהפוך לצבא לא מוסרי, ואני חושב שזה נזק הרבה יותר גדול שיקרה לנו כחברה וכצבא, מאשר שנפספס איזושהי מטרה, גם אם היא בערכיות גבוהה", הוסיף.