24.12.2018

17:45

גנץ רוצה להיכנס לפוליטיקה - אך צריך שיראו לו הדרך • פרשנות

שאלת הצטרפותו של הרמטכ"ל לשעבר היא המסקרנת ביותר במערכת הפוליטית. אמנם יהיה לו קשה מאוד להקים מפלגה בזמן קצר כ"כ, אך הוא מעדיף לרוץ באופן עצמאי וינסה להוביל לכך

עוד לפני שהוחלט להקדים את הבחירות, וביתר שאת לאחר ההודעה של ראשי הקואליציה, שאלת הצטרפותו של הרטמכ"ל לשעבר, רב אלוף (במיל') בני גנץ, לפוליטיקה היא המסקרנת ביותר במערכת הפוליטית.

 

לגנץ אמנם יהיה קשה מאוד להקים מפלגה בזמן קצר מאוד הן ברמה הכספית והן ברמת ליהוק אנשים למפלגתו, ולכן יש שימליצו לו להצטרף למחנה הציוני. עם זאת, האופציה המועדפת עליו היא לרוץ לבד. גנץ, שמקבל בכל יום שיחות על כך שהוא המשיח שיציל את ישראל מפני רה"מ נתניהו, מתקשה בקבלת החלטות ודחה את ההחלטה האם להצטרף לפוליטיקה למקסימום האפשרי.

 

הרמטכ"ל לשעבר לא מוטרד מהתמודדות עם נושאים ביטחוניים, דוגמת איראן, ההסלמה בשטחים או המתיחות בדרום. עם זאת, הוא זקוק למישהו שיוכל להפקיד בידיו את מערכת ההפעלה שלו ויראה לו את הדרך הנכונה לכניסה לפוליטיקה.

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

גנץ ונתניהו (ארכיון)
 

גנץ ונתניהו (ארכיון) (חיים צח/ לע"מ )

 

 

גנץ, שצפוי להיות דמות מפתח ב  בחירות 2019, שומר על הקלפים קרוב לחזה ולא חושף את עמדותיו. למרות זאת, סקר שפורסם בחדשות עשר לפני כחודש צפה לו 15 מנדטים אם ירוץ בראש מפלגה חדשה. לפי פרשן עיתון "הארץ", יוסי ורטר, גנץ אמר בשיחות סגורות כי בקמפיין הבחירות "יציג עמדות ימניות", אך נאום שנשא בכנס של הקהילה היהודית במקסיקו דווקא מיישר קו עם עמדות מפלגת "המחנה הציוני". כך פורסם בעבר בחדשות עשר.

 

גנץ אמנם היה זהיר ולא ירד לפרטים, אבל מדבריו עלה שבניגוד לראש הממשלה נתניהו, ששם את הנושא האיראני במקום הראשון, אצלו פתרון הסכסוך עם הפלסטינים נמצא בראש סדר העדיפויות. הרמטכ"ל לשעבר סיפר על פגישה שקיים בעבר עם מנהיג מדינה ערבית – ככל הנראה עבדאללה מלך ירדן. "במהלך שירותי פגשתי מנהיג של אחת ממדינות המזרח התיכון והוא אמר לי שיש 14 מיליון אנשים בין הים התיכון ונהר הירדן, כמה מיליונים יהודים וכמה מיליונים הם פלסטינים. אף אחד מהם לא הולך לשום מקום ועלינו למצוא דרך לחיות יחד. אני מסכים לחלוטין. אני אומר לכם שאני מאמין שעבורנו כישראלים חשוב למצוא פתרון בלי להתפשר על צרכי הביטחון שלנו ועל שלומם של אזרחינו", אמר גנץ.

 

ישראל הולכת לבחירות

 

בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, החליטו היום (שני) ראשי המפלגות פה אחד לפזר את הכנסת ולקיים בחירות בתחילת אפריל, לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. ראשי המפלגות הודיעו כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית, הוחלט על פיזור הכנסת. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות". בתום ישיבת ראשי המפלגות בכנסת הוחלט כי הבחירות ייערכו בתשעה באפריל.

 

ההחלטה להקדים את מועד הבחירות הגיעה לאחר שראשי הקואלציה נוכחו לגלות כי יאיר לפיד לא ייתן את תמיכתו לחוק הגיוס. המשמעות היא שלא ניתן להעביר את החוק, ולא לפתור את משבר הגיוס,  ולפיכך הוחלט ללכת לבחירות. ראש הממשלה נתניהו יזם את פיזור הכנסת, לאחר שאמר שאין לו דרך לקיים את הקואליציה הנוכחית, ועל כן אין מנוס מפיזורה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו בחירות (חדשות עשר)

 

 

 

"הפכנו את ישראל לכוח מדיני עולה. המצב של ישראל מעולם לא היה טוב ביותר", אמר נתניהו בפתח דבריו בישיבת סיעת הליכוד. "ברית עם ארה"ב מעולם לא הייתה חזקה יותר. אני מזכיר את ההחלטה ההיסטורית להעביר את השגרירות האמריקית. בתחום הצבאי ישראל מדורגת במקום השמיני בעולם. זה קרה כי אנחנו מפתחים את כוחו של צה"ל בשיטתיות, כמו גם של שב"כ ומוסד. אנחנו ממשיכים למנוע את התבססות איראן בסוריה וממשיכים בנטרול מנהרות חמאס. צה"ל ערוך ומוכן לכל תרחיש".

 

"בארבע שנים האחרונות הצמיחה הכלכלית של ישראל הייתה הגבוהה בותר במדינות המערב", המשיך נתניהו. "באותה מידה הורדנו את האבטלה לשפל, הורנו את הפערים בין עשירם לעניים. זה תוצאה של מדיניות. שכר המינימום הגיע לשיא של כל הזמנים, והוא גבוה מהרבה מדינות מערביות. אנשים מרגישים את זה ורואים דברים ומצליחים לעשות דברים שלא היו עושים אילולא מדיניותנו".

 

"אנו נלך לציבור כדי לקבל את המנדט להמשיך לעשות", אמר. "הקואליציה הנוכחית היא הגרעין לקואליציה הבאה. אנחנו באים לבקש מנדט ברור מהבוחר להמשיך להוביל את ישראל בדרכנו"."כשעמדה שאלת פיזור הכנסת על הפרק אמרתי כי אנחנו בתקופה רגישה", המשיך. "לא יכולתי לומר אז שאנחנו בפתח מבצע חשוב שמפרק את נשק המנהרות. זה לא דלף וזלג. פשוט נטרלנו את המנהרות והמבצע ברובו מאחורינו. היינו צריכים להשלים את זה ועכשיו צריך ללכת לבחירות".

 

מאוחר יותר התייחס להחלטה ללכת לבחירות שר האוצר, משה כחלון: "לפני זמן קצר יצאנו מישיבת ראשי הקולאיציה וקיבלנו החלטה משותפת שזה הזמן ללכת לבחירות. אנחנו מסיימים למעשה ארבע שנות כהונה של הכנסת ועד שתורכב שהממשלה זו גם ארבע שנות כהונת ממשלה. זה הישג יפה. ממשלה שכמעט אף אחד לא האמין שהיא תסיים את ימיה. אנחנו יודעים שכרגע קשה מאוד לתפקד, וכדי לשמור על יציבות כלכלית במשק וסיבות נוספות החלטנו יחד לגשת לבחירות מהר ככל שניתן, כי כמה שהבחירות יותר קצרות זה פחות עלויות למדינה ופחות עלויות למפלגות". בהמשך, יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר: "הבחירות האלה הן בין נתניהו לביני. כל השחקנים האחרים כבר הודיעו שיישבו בממשלתו".