24.12.2018

17:01

ההחלטה ללכת לבחירות: משחק בין נתניהו למנדלבליט • פרשנות

רה"מ הבין שהיועמ"ש רוצה למהר עם הגשת כתבי האישום, ולכן החליט להקדים הבחירות לאפריל. האפשרויות של מנדלבליט: אישום לפני הבחירות וביקורת מהימין או זמן רב לאחריהן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבין בימים האחרונים, בין היתר בעקבות הפרסום בחדשות עשר, כי לוח הזמנים של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מהיר משחשב, ושלא יהיה ניתן להגיע לחודשים מאי-יוני ללא החלטה בנושא חקירות השוחד של נתניהו. לכן, ההחלטה היום (שני) ללכת לבחירות באפריל, היא לא יותר ממשחק בין נתניהו למנדלבליט, בו כולנו מהווים סטטיסטים.

 

המסר שמעביר נתניהו למנדלבליט הוא "אל תזמין אותי לשימוע על שוחד בחודש מארס, כשהבחירות באפריל", לאור הדרך שבה זה יצטייר בקרב מאות אלפי בוחרי המחנה הלאומי.

 

נתניהו הותיר למנדלבליט שתי אפשרויות נוראיות מבחינתו: האחת, להודיע על כתבי אישום בכפוף לשימוע כבר בחודש פברואר, לאחר שהוא התחמק מלעסוק בכך כבר שלוש שנים. השנייה, להודיע על כתבי אישום רק אחרי הבחירות, ולא מיד אחרי, בגלל הדרך שבה זה יצטייר, אלא חודשים אחרי – כלומר עד הקיץ או אפילו לאחר מכן.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

"הקואליציה הנוכחית - הגרעין לקואליציה הבאה". בנימין נתניהו ( חדשות עשר)

 

 

לנתניהו כדאי לשים את החקירות במוקד מערכת הבחירות. הסיבה – הבוחרים שאמרו עד היום שהם מביעים בו תמיכה, לא ישנו את דעתם לנוכח שום התפתחות בנושא. ברמה המשפטית, אין מניעה מנתניהו להתמודד שוב על ראשות הממשלה, גם אם יקרה התרחיש הלא סביר לפיו מנדלבליט יודיע על הגשת כתבי אישום טרם מועד הבחירות.

 

כאמור, בשבוע שעבר פורסם בחדשות עשר כי פרקליט המדינה, שי ניצן, סבור כי יש להעמיד לדין את נתניהו, בגין שוחד בתיקי 2000 ו-4000. ניצן הגיע למסקנה זו בעקבות דיונים שנערכו לאחר שפרקליטות מיסוי וכלכלה העבירה את חוות הדעת בתיקי 1000 ו-2000 לפני כחודש וחצי. הידיעה על העברת חוות הדעת של הפרקליטות לניצן פורסמה בחדשות עשר בחודש שעבר.

 

בתוך כך, קיימת התלבטות בפרקליטות מיסוי וכלכלה בתיק 1000. הפרקליטות סבורה שמדובר בתיק שוחד ודעה זו גם מופיעה בחוות הדעת. עם זאת, קיים מלכוד בשל ארנון מילצ'ן: אם יעמידו לדין את נתניהו, יצטרכו להעמיד לדין גם את מילצ'ן שהוא עד תביעה מרכזי בפרשה. כל התיקים הועברו ליועץ המשפטי לממשלה.

 

מטעם ראש הממשלה נמסר אז בתגובה: "ההדלפות והלחצים התקשורתיים נועדו גם הפעם להפעיל לחץ פסול כדי שיוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר. אנו בטוחים שבחינת הראיות תוך התעלמות מרעשי הרקע תוכיח שלא היה כלום".

 

פרקליט המדינה, שי ניצן
 

סבור שיש להגיש אישום נגד נתניהו בגין שוחד. פרקליט המדינה, שי ניצן (ליאב פלד )

 

 

מועד הבחירות - ה-9 באפריל

 

מוקדם יותר היום, בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, החליטו ראשי המפלגות פה אחד לפזר את הכנסת ולקיים בחירות בתחילת אפריל, לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. ראשי המפלגות הודיעו כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית, הוחלט על פיזור הכנסת. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות". בתום ישיבת ראשי המפלגות בכנסת הוחלט כי הבחירות ייערכו בתשעה באפריל.

 

ההחלטה להקדים את מועד הבחירות הגיעה לאחר שראשי הקואלציה נוכחו לגלות כי יאיר לפיד לא ייתן את תמיכתו לחוק הגיוס. המשמעות היא שלא ניתן להעביר את החוק, ולא לפתור את משבר הגיוס,  ולפיכך הוחלט ללכת לבחירות. ראש הממשלה נתניהו יזם את פיזור הכנסת, לאחר שאמר שאין לו דרך לקיים את הקואליציה הנוכחית, ועל כן אין מנוס מפיזורה. 

 

בעקבות ההחלטה, בשבועות הקרובים יובא לאישור הכנסת חוק לפיזור הכנסת, שככל הנראה יעבור ברוב גדול ויזכה לתמיכה הן מצד הקואליציה, והן מצד האופוזיציה. היות שהחודשים הקרובים יהיו תקופת בחירות, הרי שלא תתקיים עוד חקיקה בכנסת ושלל חוקים שעומדים כעת על סדר היום - לא יקודמו. ביניהם, "חוק גדעון סער" שראש הממשלה ביקש להעביר, חוק גירוש משפחות מחבלים, וחוק הסדרת מאחזים ביהודה ושומרון. משמעות נוספת של הקדמת הבחירות היא שלא ניתן יהיה למנות מפכ"ל עד אחרי הבחירות, כלומר, ממלא המקום יכהן בתפקיד עד לאחר הבחירות, ועד אחרי הקמת הקואליציה.

 

בעקבות ההחלטה, לא ניתן יהיה לבחור מפכ"ל חדש למשטרה עד לאחר הבחירות. ניצב מוטי כהן ימשיך להיות ממלא מקום המפכ"ל עד לאחר הבחירות ועד אחרי הקמת הקואליציה, אלא אם השר לביטחון פנים ארדן יחליט על ממלא מקום אחר. 

 

לאחר ההחלטה, אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: "אנו נלך לציבור כדי לקבל את המנדט להמשיך לעשות. הקואליציה הנוכחית היא הגרעין לקואליציה הבאה. אנחנו באים לבקש מנדט ברור מהבוחר להמשיך להוביל את ישראל בדרכנו".